Belgrad'da Gezilecek Yerler

Belgrad'da Gezilecek Yerler

Vizesiz Balkan ülkeleri arasında belki de en çok ziyaret edilen Belgrad, Sırbistan‘ın başkenti. Hafta sonu bile Belgrad gezisi düzenlenebilir. İşte sizin için hazırladığımız Belgrad gezi rehberi.

Kültürel zenginliği ve tarihi dokusu Belgrad’ı çekici yapan birçok gezi noktası bulunuyor. Buna rağmen Belgrad merkezi 1-2 günde gezmeniz mümkün olabiliyor. Aşağıda Belgrad haritasını inceleyebilirsiniz.

Belgrad Kalesi

16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın fethinden sonra Kale Meydan olarak ismi değişen ve günümüzde hala aynı isimle fakat Sırpça anılan Kalemegdan içerisinde çok sayıda Osmanlı eseri de var. Türk hamamı, top dökümhanesi, baruthane binası, Damat Ali Paşa türbesi, saat kulesi, zindan kapısı gibi tarihi binalar bulunuyor. Birçok devletin karargah merkezi olarak kullanıldığı için Osmanlı Devleti dönemi dışında kalan devletlere göre isimlendirilmiş anıtlar ve giriş kapılarını da görürsünüz.

Belgrad Kalesi içinde bulunan manzaraya hakim zafer anıtı

Belgrad’ın ortasından Sava ve Tuna nehirleri akıyor. Belgrad Kalesi‘nin nehir taraflarına giderseniz Tuna Ve Sava nehirlerinin birleştiği noktayı da görebilirsiniz. Kaleye giriş ücretsiz. Alan büyük ve manzarası harika.

Sava ve Tuna nehirleri birleşim noktası.

Belgrad Askeri Müze

Askeri teçhizatlara, araçlara ilgi duyuyorsanız Kalemegdan surlarının bitişiğinde sergilenen tankları, topları, füzeleri inceleyebilirsiniz. Daha fazlası için Belgrad Askeri Müze binasına giriş yaparak bu bölgedeki devlet büyükleri hakkında fikir edinebilir, bölgedeki savaşlar hakkında bilgi sahibi olabilir ve ilk çağdan günümüze yüzlerce askeri silah türü nesneleri görebilirsiniz.

Belgrad Etnografya Müzesi

Burası tam bir Sırbistan temalı etnografya müzesi. Kilim örnekleri, köy evleri ve çiftliklerin maketleri, eski dönem mesleklerden kalan, çiftlikte ve balıkçılıkta kullanılan aletler, eskiden kullanılan kıyafetler ve eski evlerin odalarının canlandırmaları bu müzede görebilecekleriniz.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Belgrad’ın ünlü meydanı Republika Meydanı. Ortasında, Osmanlı Devleti’nin Sırbistan hakimiyetine nokta koyan, son veren Prens Mihailo’nun heykeli bulunuyor. Meydanın bir kenarı Belgrad Ulusal Müze‘ye bakıyor.

Republika Meydanı - Ulusal Müze

Sırbistan Ulusal Müzesi, 1844 yılında kurulmuş. Müzede eserler kronolojik olarak sıralanmış. Antik dönemden başlıyor galeriler. Müzenin üst katları ise sanat galerisi olarak kullanılmış. İçeride binlerce resim, çizim, eser var. Tüm galerileri gezmek isterseniz birkaç saatinizi alır, çünkü müze büyük, üç katlı. Ulusal Müze, Belgrad’ın meydanı Cumhuriyet Meydanı’nın yanı başında bulunuyor.

Belgrad Bilim ve Teknoloji Müzesi

Ziyaretçisi çok az olan bir müze. Belgrad Bilim ve Teknoloji Müzesi, icatların sergilendiği bir müze. Eski telefonlar, hesap makineleri, bilgisayarlar, fotoğraf makineleri gibi geçmişte kullanılmış olan teknolojik eşyalar var. Bilim ve teknoloji tarihine yönelik 3 katlı bir müze. Tarihi eşyalara bakmayı severseniz sıkılmazsınız. Türkiye’deki bilim müzelerine kıyasla biraz aşağıda kaldığını söyleyebilirim kıyaslama açısından.

Nikola Tesla Müzesi

Sonraki durağımız Nikola Tesla Müzesi. Müzeye ulaşmak için biraz yürümemiz gerekiyor, çünkü merkezin biraz dışına kurulmuş. Tesla Müzesi, Nikola Tesla’nın icatlarını görebileceğimiz ve eğer rehberler eşliğinde gezersek deneyimleyebileceğimiz bir müze.

[postlink id=”23697″ title=”Nikola Tesla Müzesi”]

Tesla’nın günümüzde hala aktif bir şekilde kullandığımız birçok icadını, Tesla’ya ait eşyalarını ve Tesla’nın ölümünden sonra yakılmasının ardından oluşan küllerin muhafaza edildiği bölümü görebiliyoruz. Müze çok küçük, ama elektrik ile ilgili çok çalışma yapmış olan Tesla’ya ait bir müze olduğu için tercih edilebilir. Biz çok beğendik.

Aziz Sava Katedrali

Aziz Sava Katedrali, Balkanlar’daki ve hatta dünyadaki en büyük Ortodoks kiliselerinden biri. Aziz Sava da 13. yüzyılda yaşayan bir prens. Sırplar için de önemli bir yeri var. 16. yüzyılda Osmanlı döneminde başka bir kiliseden buraya taşınan Aziz Sava’nın kemikleri yakıldıktan sonra Sırplar da buraya, onun anısına bu yapıyı inşa etmişler. Savaşlardan dolayı sürekli duraksamalar yaşayan katedralin inşaatı hala devam ediyor.

Ziyaretimizde katedral tadilattaydı ve bir kısmı gezilebiliyordu. Alt kat tamamen yenilenmiş, duvar resimleri yeniden boyanmış. Altın renk yoğun kullanıldığı için ışıklandırmalarla birlikte gerçekten çok parlak görünüyor.

Kısa kısa…

  • Belgrad diğer Balkan ülkelerindeki şehir merkezlerinden daha büyük olsa da, yine de merkezde gezilebilecek her yer birbirlerine yürüme mesafesinde. Dolayısıyla toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmayacaktır.
  • Belgrad’da Euro yerine Sırp dinarı kullanılıyor. Sırbistan’da para birimi dinar, RSD olarak geçer. Sırp dinarının da maddi karşılığı TL’den daha düşük olduğu için Belgrad’da ve Sırbistan’da marketler ve restoranlar daha ucuz. Bu nedenle Balkan yemeklerinin tadına bakma fırsatını da ucuz fiyatlı olmalarından dolayı iyi restoranlarda yakalayabilirsiniz.
  • Balkanlar’da zaman biraz yavaş akıyor gibi görünüyor. Çünkü Balkanlar’da bir şehre gittiğinizde, şehirdeki insan nüfusu, araç nüfusu bizdeki kadar kalabalık değil. İnsanlar bir yerden bir yere koşturarak gitmiyor, çünkü her yer birbirine yakın mesafede. Dolayısıyla bizdeki gibi zamanın çoğunu yollarda harcamıyorlar. O şehirlere girdiğinizde de sizde aynı şekilde ulaşmak istediğiniz noktaya hızlıca ulaştığınız için yapılacak şeyleri hızlıca yapabiliyorsunuz. Bu da size zaman kazandırıyor, zaman yavaş akıyor gibi görünüyor.
  • Sırbistan’ın Kültür Anıtı statüsündeki yapılarından biri 1880’li yıllarda inşa edilen Old Belgrade Railway Station, eski ana tren istasyonu. II. Dünya Savaşı sırasında bayağı hasar görse de birkaç yıl içerisinde onarılıp günümüzdeki haline getirilmiş. 2018 yılında tamamen taşınarak kullanılmamaya başlamış.
  • Acılar dolu Balkanların büyük şehirlerinden Sırbistan’ın bağımsızlık mücadelesini yansıtan bir heykel olan Çukur Tap, aslında bir çeşme. Önemsiz görünen çeşmenin üzerinde, öldürülen bir kızın bedeni heykeli bulunuyor. Osmanlı’nın Sırbistan’daki hakimiyeti üzerine Sırplar tarafından çıkan isyanın ilk bu noktadan başladığı söyleniyor.

Belgrad nerede ve nasıl gidilir?

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve İstanbul’dan direkt olarak Nikola Tesla Havalimanı‘na uçuşlar bulunuyor. Havalimanına indikten sonra 72 numaralı otobüslerle ya da A1 minibüsüyle şehir merkezine kadar ulaşabilirsiniz. Otobüsler için biletleri kiosklardan alabilirsiniz, şoförlerden alırsanız yaklaşık 2 katı fiyatla alabilirsiniz. A1 minibüslerinde ödemeyi şoföre yapıyorsunuz, bilet ücreti 300 RSD.

  • Balkan ülkelerinde vize olmadığı için kolaylıkla karar verip uçak biletinizi alabilirsiniz. Vize ücreti ödemeniz gerekmez, evrakları toplayıp dertlenmeniz gerekmez, vize başvuru firmalarından randevu almanız gerekmez. Bunların hiçbirine gerek kalmadan Balkan ülkelerinde seyahate çıkabilirsiniz.
  • Balkan ülkeleri İstanbul’a uçakla 1-2 saat mesafede. Direkt uçuşlar olduğundan ve seyahat planlaması yaparken tercih edebileceğiniz çok şehir / havalimanı alternatifiniz olduğundan değerlendirilebilecek bir bölge. Balkanlar’a ulaşım, İstanbul’un bir ucundan diğerine gitmekten çok daha kolay. Gezi planlamanızı birkaç ay önceden yaparsanız çok ucuza bilet de bulabilirsiniz, konaklamayı da, araç kiralamayı da ucuza getirebilirsiniz.