Kelle Kulesi Tarihin Karanlık ve Kanlı Yüzü

Kelle Kulesi Tarihin Karanlık ve Kanlı Yüzü

Sırbistan’ın Niş kentinde ilginç bir anıt bulunuyor. Sırp isyancıların kafataslarından oluşan Kelle Kulesi (Skull Tower) tarihin karanlık ve kanlı yüzünün sergilendiği yapıtlardan biri.

Kelle Kulesi’nin kafataslarından oluşmasının hikayesi ise Osmanlı Devleti’nden ayrılmak isteyen ve 1809 yılındaki Çegar Muharebesi sırasında isyan (Birinci Sırp Ayaklanması) çıkaran Sırplara karşı ibret olması amaçlanmış. Sadrazam Hurşit Paşa tarafından, ölen Sırpların toplanarak kesilen kafaların bir kısmı Padişah II. Mahmud’un olduğu İstanbul’a yollanmış, kalan kafatasları da günümüzde anıt olarak kullanılan bu kulenin inşasında kullanılmış.

Sirbistan Kelle Kulesi Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3000 askerin kafatasından 2000’den fazlası padişaha gönderilmiş. Kalan 952 kafatası ile birlikte 3 metre yüksekliğindeki bu kule inşa edilmiş. Kulenin yanında ayrıca bir camekan içerisinde tutulan kurukafa da isyanın lideri Stevan Sindzeliç’e ait.

Sirbistan Kelle Kulesi Isyan Lideri Kafatasi
Sırbistan askerleri arasında isyanı çıkaran liderin kafatası.
Sirbistan Kelle Kulesi Anit Kilisesi
Kelle kulesinin çevresine yapılan kilise

Kulenin asıl amacı, bölge halkına Osmanlı’nın gücünü ve Osmanlı’ya karşı gelenlerin sonunun ne olabileceğini göstermek olmuş. Sırplara göre de bu kule özgürlük ve bağımsızlık uğruna verilen mücadeleyi anlattığı için Sırbistan’ın simgelerinden biri ve Sırbistan tarafından Kültürel Miras listesine alınmış.

Sirbistan Kelle Kulesi Kafatasi Kulesi Duvarlari
Sirbistan Kelle Kulesi Gorulecek Yerler

Kule, 19. yüzyılın sonuna kadar korunaksız bir şekilde kalmış öylece. Hava koşullarından dolayı hasar görmüş bir kısmı. Kafataslarının bir kısmı da yakınları tarafından alınmış. Ta ki 1892 yılında etrafı kaplanana kadar. Günümüzde sadece 58 adet kafatası kalan kule, bir kilise içinde ziyaret edilebiliyor.

Sirbistan Kelle Kulesi Kafataslari

Kelle Kulesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Kelle Kulesi’ne Pazartesi günü hariç her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Kelle Kulesi nerede ve nasıl gidilir?

Kulenin bulunduğu bölgeye giriş, haritada gösterilen Kelle Kulesi’nin doğusundan. Batısından girmeye çalışırsanız askeri bir alana girer ve Sırp askerlerle muhatap olmak zorunda kalırsınız. Özel aracınızla geliyorsanız, girişin hemen önünde bir park alanı bulunuyor, aracınızı oraya bırakabilirsiniz.