rotasenin.com

Taşkuyu Mağarası

Tarsus’a 10 kilometre mesafede bulunan Taşkuyu Mağarası, ismini aldığı Taşkuyu Köyü‘nün içinde bulunuyor. Keşfedileli ve turizme kazandıralı çok olmadı.

Mağara içerisindeki sarkıtlar, dikitler, damla taşları ile birlikte egzantirik adı verilen aykırı oluşumlar ve mağara incileri de Türkiye’de ender görülen oluşumlardan.

Yaklaşık 470 metre uzunluğundaki Taşkuyu Mağarası, birbirinden farklı oluşumları içeriyor. 2006 yılında bir yol yapımı sırasında ortaya çıkarılan mağara, 2012 yılında Tarsus Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından restorasyona girmiş ve 2014 yılının Aralık ayında ziyarete açılmıştır.

İçerisinde birbirinden güzel galerilerin olduğu mağarada her bir galeriye Ashab-ı Kehf Mağarası‘nda uyuyan 7 gencin ismi verilmiş.

Tarsus Taskuyu Magarasi Gezi Rehberi
Tarsus Taskuyu Magarasi Gezi Yazisi

Taşkuyu Mağarası’nın sıcaklığı ortalama 19 – 24 dereceleri arasındaymış. Ashab-ı Kehf Mağarası’na yaklaşık 1.8 kilometre mesafede olan Taşkuyu Mağarası, aslında çok güzel bir mağara olmasına karşın, Türkiye’de daha önce görmediğim ve mağaraların tarzına uygun olmayacak şekilde parlak alüminyum korkuluklar yapılmış olması mağaradan alınabilecek memnuniyeti düşürüyor. Ancak gezmesi kolay bir mağara.

Tarsus Taskuyu Magarasi Gezilecek Yerler
Tarsus Taskuyu Magarasi Gorulecek Yerler

Taşkuyu Mağarası nerede ve nasıl gidilir?

Taşkuyu Mağarası’na giriş ücretli değil, ulaşım da çok kolay, özellikle Ashab-ı Kehf Mağarası’na gidenler 2km (3dk) sonra mağaraya ulaşabilirler. Mağara ile Tarsus arası 13km (22dk) iken Mersin’e olan uzaklığı 28km (35dk).