Yarasaların Büyüleyici Sığınağı Dupnisa Mağarası

Yarasaların Büyüleyici Sığınağı Dupnisa Mağarası

Kırklareli, Demirköy ilçesinde bulunan Sarpdere Köyü içindeki Dupnisa Mağarası, Trakya Bölgesi’ndeki ziyarete açık olan tek mağaradır.

Dupnisa Mağarası’nın en önemli özelliği yer yer yükselen tavan yüksekliğidir. Uzunluğu 2.600 metre olan mağaranın ilk 1.700 metresi suludur, sonrasında, merdivenler aracılığı ile 30 metre yukarı çıkılır ve 900 metre uzunluğunda kuru bir ortam karşılar ziyaretçileri. 150 x 60 metre ebadında geniş bir salona sahip olan mağaradan çıkan su, Türkiye‘yi Bulgaristan‘dan ayıran Rezve Deresi‘ni oluşturur. Bu nedenle mağaranın adı Bulgarca delik anlamına gelen dupnisa olmuştur.

Dupnisa Magarasi Ici
Dupnisa Magarasi Ici 2

2003 yılında turizme açılan mağara, aslında tek bir mağaradan ibaret değildir. 2 katlı ve toplamda 3 mağaranın birleşiminden oluşan Dupnisa Mağarası, milyonlarca yıllık bir oluşumun eseridir. Zengin damla taş oluşumlarının yer aldığı mağaradaki birçok göl 2 metreyi aşkın boyutlardadır. Milyonlarca yıldır süregelen oluşum, sarkıt, dikit ve sütunlarının görüntüsü itibariyle oldukça ürkütücü ve etkileyicidirler.

Dupnisa Magarasi Ici 3
Dupnisa Magarasi Ici 4

Mağara, 15 Mayıs – 15 Kasım tarihleri arasında açık, kış mevsiminde ise bir kısmı kapalı. Yarasalar kış uykusu için bir araya geldikleri dönemlerde büyük koloniler oluşturuyormuş. Kapalı olmasının sebebi içinde bulunduğu birbirinden farklı yarasaların üremelerinin sağlanması. Yaz mevsiminde de mağarada yarasalar bulunduğundan ekosisteme zarar vermemek adına yarasalara dokunmamak, onların ilgilerini çekecek davranışlardan kaçınmak, flaşsız fotoğraf çekmek gerekiyor.

Dupnisa Mağarası giriş ücreti nedir?

Mağaraya vardığınızda girişteki görevli sizden ücretini alıyor ve karşılığında fişinizi kesiyor. Mağaraya girdiğinizde ise oldukça gizemli bir atmosfer karşılıyor sizi. Dupnisa Mağarasının özelliği galerilerinin ve hatta sıcaklıklarının birbirine benzemiyor olması. Mağara içinde ilerlerken 1. katın sonunda çok basamaklı bir merdivenden çıkmanız gerekiyor. Her katı, her galerisi ayrı güzelliğe sahip.

Mağaraya giderken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle terlikle gitmeyin, kaymayan bir ayakkabı daha iyi olur. Çünkü yerler yer yer ıslak ve nemli, ortam kaygan, başınıza iş açılmasın. Sulu mağarada 10, kuru mağarada 17 olan ortalama sıcaklık değerleri üşütebilecek seviyede ve özellikle sulu mağara sürekli nemli olduğu için üzerinize düşen damlalar nedeniyle ıslanma durumunuz var. Üzerinize bir mont almadan girerseniz mağaraya, üşümekten mağaranın tadına varamayabilirsiniz. Diğer bir husus da yanınızda nakit para olsun. Dupnisa’ya en yakın ATM 30 kilometre mesafedeki Demirköy‘ün içinde.

Dupnisa Mağarası nerede ve nasıl gidilir?

Mağaraya ulaşmak pek kolay değil. Yollar Demirköy’den sonra bozuk, ancak normal arabalarla gidilebiliyor. Her ne kadar İğneada ile birlikte anılıyor olsa da İğneada Dupnisa Mağarası arasında 1 saatlik bir mesafe var. Kırklareli – Dupnisa Mağarası arası 45km (1 saat) mesafede. Lüleburgaz’dan 85km (1,5 saat), Edirne‘den 130km (2 saat), İstanbul‘dan ise 240km (3 saat 40 dk).

Dupnisa Magarasi Piknik Alani
Dupnisa Magarasi Ormani

Mağaranın bulunduğu alan piknik alanı olarak düzenlenmiş. Kırklareli halkı Dupnisa Mağarası’na piknik için de gidiyor. Yemyeşil ağaçların arasında küçük bir de ırmak bulunuyor. Dupnisa Mağarası ziyaretinizde yanınızda yiyecek bir şeyler götürün ve çimlerin üzerinde güzel güzel yiyin. Burada ister kahvaltı yapın, isterseniz doğada mangal keyfi yaşayın.