rotasenin.com

Mersin Tisan Adası Plajı ve Flamingo Koyu

admin
|

Silifke’de tesadüfen keşfedilmiş, ancak günümüzde tatil köyü olarak hizmet veren bir yarımada bulunuyor. Tisan ya da Tisan Koyu olarak geçen bu doğal güzellik Silifke’den 31 km uzaklıkta. Tisan, aynı zamanda balık tutanların, tutmayı sevenlerin de uğrak noktası. Sırf bu hobisini gerçekleştirmek isteyenler, Tisan’daki evlerden birini kiralayıp birkaç gün burada yaşıyorlar.

Tisan’a doğru giderken, zirvede karşılaştığımız manzara çok güzel. Doğusundaki Tisan Adası ile birlikte sağlı sollu koyları kuşbakışı görebiliyorsunuz. Silifke halkı tarafından saklı cennet olarak tabir edilen Tisan Koyu, turkuaz denizi ve doğal güzelliği için tercih ediliyor.

Eğer burada konaklayacak olursanız büyük koyların arkasındaki, doğu tarafındaki Flamingo Koyu‘nu, ve batı tarafındaki Korsan Koyu‘nu mutlaka görün.

Mersin Silifke Tisan Koyu Gezisi
Mersin Silifke Tisan Koyu Adasi

Tisan’ın antik döneme ait kalıntıları da bulunuyor. MÖ 7 yüzyılda kurulmuş olan Aphrodisias Antik Kenti, aslında doğu ve batı yönünde limanları olan bir liman kenti. Kilikya’daki birçok antik şehir gibi burası da Afrodit‘e adanmış bir kent.

Mersin Silifke Tisan Koyu Manzarasi
Mersin Silifke Tisan Koyu

Tisan’da doğu tarafında kalan koyun önündeyken sağ çapraza doğru baktığınızda, beyaz bir güvenlik kulübesi görürsünüz. Antik kentten ve Bizans döneminden günümüze birkaç sütunu görmek için kulübenin hemen yanına gitmelisiniz.

O bölge Tisan Müzesi. Sütunların ve taş duvarların arasında kalan tabandaki mozaikler korunmak amacıyla kumlarla kaplanmış.

Tisan Adası nerede?

Tisan’a ve koylarına ulaşmak bir hayli zahmetli. Mersin – Antalya yolu üzerinden Tisan’a kuş uçuşu mesafe 5 km olsa da, yolların virajları ve yol kenarlarının uçurum olması nedeniyle süre ve mesafe artıyor. Mesafeyi 20 km’ye çıkarıyor. Dolayısıyla ana yol üzerinden yarım saatlik bir mesafeye çıkıyor ki, bunun dönüşünü de hesaplarsanız ve konaklamayacaksanız buraya gelmeye çok da gerek yok.