Trakai Kalesi

Trakai Kalesi

Litvanya’nın başkenti Vilnius’a 28 kilometre mesafede olan Trakai, Vilnius’un çevresinde olan popüler turistik mekânlarından biridir. Vilnius’u gezen herkesin ziyaret edebileceği bir konumda olan Trakai, büyük bir alanı kapsamaktadır.

Trakai Kalesi‘nin bulunduğu nokta Trakai Milli Parkı‘nın içindeki turistik bir mekândır. Litvanya’nn 5 milli parkından biri olan Trakai Milli Parkı, doğasıyla gözünüzü ve gönlünüzü zenginleştirecek.

Trakai Kalesi Manzarasi
Trakai Kalesi Galve Golu

Trakai Kalesi bir ada kalesidir. Çevresinde harika bir manzara sunan Galve Gölü‘nün ortasında bulunan kale, Polonya’daki Malbork Kalesi‘ne benzetildiği için Küçük Malbork olarak da adlandırılır. Yapımına ilk olarak Trakai dükü Kestutis tarafından 14. yüzyılda başlanmış, ancak yapının büyük bir ısmı oğlu Vytautas tarafından tamamlanmıştır.

Trakai Kalesi Gezi Rehberi

Stratejik olarak çok iyi bir konumda olan Trakai Kalesi, 1410 yılındaki Polonya ve Litvana krallıkları arasında gerçekleşen Grunwald Savaşı‘ndan sonraki dönemlerde stratejik önemini kaybetmiştir. Sonraki yıllarda yakılıp yıkılan kale 20. yüzyılın ortalarına doğru yeniden inşa edilmiş ve turizme açılmıştır.

Trakai’den kaleye giriş yapabilmek için Galve Gölü üzerine inşa edilen 100 metre uzunluğundaki ahşap köprüden geçmeniz gerekli. Kalenin her açısının şahane etkiler verdiği fotoğraflarınızda köprüyü kullanılarak da harika kareler yakalayabilirsiniz.

Trakai Kalesi Ahsap Kopru Gezi Yazisi
Trakai Kalesi Gezi Turu

6€ karşılığında giriş yapılabilen kalenin büyük bir avlusu bulunuyor. Avluda orta çağda kullanılan çeşitli işkence aletleri sergileniyor.

Trakai Kalesi Iskence Aletleri

Kalenin her odası farklı şekillerde değerlendirilmiş. Konferans salonu ve çeşitli sergi alanlarının bulunduğu kalenin bazı odaları ise müze olarak kullanılıyor. Odalarda 1900’lü yıllardan sonra yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan eserler de yer alıyor.

Trakai Kalesi Muzesi
Trakai Kalesi Arkeolojik Buluntular

Odalardan biri de Karay Türkleri’ne ayrılmış. Türk kökenli yahudi bir azınlık olan Karay Türkleri, Trakai bölgesinde yaklaşık 600 yıldır yaşıyor. Kestutis’in oğlu Grand Dük Vytaulas’ün Kırım’a yaptığı sefer sonrasında Trakai’ye getirilen Karay Türkleri, burada yaşamaya başlamışlar.

Trakai Kalesi Karay Turkleri
Trakai Kalesi Karay Turkleri Kiyafetleri

Herbiri üçer pencereli ahşap evler inşa eden Karaylar, kalenin korunması sorumluluğunu üstlerine almışlar. Bu nedenle önlerindeki sokağın adı bile Karaim g. olan Karaimların sayısı günümüzde çok azalmıştır.

Trakai Kalesi Karay Turkleri Evleri

Dillerini kolaylıkla anlayabileceğimiz Karaimlar, Litvanya’ya zorunlu göçlerini şöyle anlatırlar.

Vatat Biy sofunda ondórtúnčú yúzyïlnïn da bašlaýïnda onbešinči yúzyïlnïn tirildi, yomaxlarïna kórà bar dunyanïn ol keltirdi karaylarnï Krïmnïn yanïndan, Kara Tengiznin yanïndan, da olturyuzdu karaylarnï bunda Troxta. Berdi karaylarya kóp yer ki bolyey nesindàn tirilmà karaylarya.

Trakai Kalesi yeterince büyük bir kale ve her yerini gezdikten sonra bir acıkma hissedebilirsiniz. Trakai’ye kadar gittikten sonra Trakai kalesine yakın restoranlarda mutlaka kıbın yiyin. Kıbın yemeği, Karay Türkleri’nin geleneksel yemeği.

Litvanya’nın merkezi sayılan ve 14. yüzyılda Litvanya’nın başkentliğii yaptığı Trakai, göl ve kale manzarasıyla, çevresindeki yürüyüş imkânıyla ve deniz bisikleti veya kano ile gerçekleşebilen küçük göl turlarıyla gerçekten unutamayacağınnız birkaç saat geçirmenizi sağlıyor.

Trakai Kalesi Aktiviteler
Trakai Kalesi Fotograf Cekimi
Haritada İncele
Adres: Vytauto g. 33, Trakai LT-21106