Vatikan Gezi Rehberi

İtalya’da Roma şehrinin içinde bulunan ve 1000’den az nüfusu olan Vatikan, yüzölçümü olarak dünyanın en küçük ülkesidir. En küçük ülke olmasının yanında en zengin ülkelerinden biridir de. Vatikan’da Türkçe rehber niteliğindeki yazımıza buyrun.

Papalık Devleti’nin öncüsü Petrus’tur. Petrus, Nero tarafından MS 64 yılında meydana gelen Büyük Roma Yangını‘ndan sorumlu tutularak çarmıha gerilmiş ve öldürülmüştür. Petrus ölmeden önce İsa adına kilise kavramını ortaya çıkarmış ve psikoposluk rolü oynamıştır. Bu şekilde Papalık kurumunun temelerini attığına inanılır.

Vatikan vize istiyor mu?

Vatikan, Roma sınırları içinde bir devlet. Vatikan’a direkt giriş yapamıyorsunuz. O nedenle Roma’ya giriş şartlarını gözönünde bulundurmak gerekiyor. Bu da schengen vizesi almanız anlamına geliyor. Vatikan’a vizesiz nasıl gidilir diye sormanıza gerek yok, çünkü bu mümkün değil.

Vatikan’a nasıl gidilir, ulaşım nasıldır?

Vatikan’a en hızlı ulaşım yolu, önce Roma Havalimanı’na ulaşmak. Ardından otobüsler aracılığıyla Roma’nın merkezine gelirsiniz ve ister yürüyerek, ister toplu taşıma araçları ile Vatikan’a ulaşırsınız.

Vatikan’a giriş ücretli mi?

Vatikan küçük bir yer, ancak bir müze değil bir ülke. Dolayısıyla Vatikan sınırlarına giriş ücretsiz. Vatikan’ın Aziz Petrus Bazilikası’nın bahçesinde istediğiniz gibi dolaşabilir, fotoğraf çekebilir, hatta kiliseye de ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ancak, aralarında Sistina Şapeli’nin de bulunduğu Vatikan Müzeleri’ne giriş ücretli.

Vatikan tarihi hakkında kısa bilgi:

Papalık 1870 yılına kadar varlığını korumuş ancak bünyesinde Vittoro Emmanuele ve Umberto gibi kralların olduğu Savoya Hanedanı‘nın İtalya’yı tek bir çatı altında birleştirmesiyle işlevini kaybetmiştir. Papalık, 1929 yılında İtalya ile Laterano Antlaşması imzalamış ve bu antlaşmaya göre İtalya’nın başkenti Roma’nın sınırları içerisinde 44 hektarlık bir alan Vatikan Kenti Devleti olarak ayrılmıştır. Yine aynı antlaşmaya göre Roma, Katolik dünyanın merkezi ve hac yeri olacaktır. Bu tarihten sonra Papalık, bağımsız bir devlet halinde varlığını devam ettirmiştir.

vatikan sehri harita plani

Vatikan’da bulunan ve dünyanın en büyük meydanları arasında yerini alan Aziz Petrus Meydanı (diğer adıyla Vatikan Meydanı) İtalyan polisi tarafından korunuyor olsa da, Vatikan’ın diğer kısımları İsviçreli Muhafızlar tarafından korunmakta. Aziz Petrus Bazilikası’na girerken ya da çıkarken yaklaşık 110 kişilik bir ordu olan Vatikan savunmasının bir kısım üyelerini görebilirsiniz. Farklı üniformalarıyla turistlerin ilgisini de çeken İsviçleri Muhafızlar, 1500’lü yıllardan beri aynı şekilde Vatikan’ı koruyorlar.

Gelelim sadede. Vatikan nasıl gezilir? Ne kadara gezilir? Ne kadar süre harcanır? Evet, Vatikan küçük bir devlet, ancak en zengin ve popüler turistik merkezlerden. Çünkü tarihi iyi bir şekilde korudular ve tarihte neyse bugün de aynı şekilde karşımızda.

Popüler dedik, çünkü dünyanın birçok yerinden turist buraya, buradaki tarihi hazineleri görmeye geliyor. Alan küçük olunca bol kuyruk da oluyor tabii ki. Bunun önüne geçmek için biletlerinizi önceden online olarak satın almanız şiddetle herkes tarafından öneriliyor. Günü ve saati belirterek ücretli olarak yaptığınız rezervasyonlarda kuyrukta beklemeyecek ve vakitten tasarruf edeceksiniz.

Online bilet sitesinden 16€ karşılığında bilet alabiliyorsunuz, ancak online rezervasyon yaptırdığınız için sistem sizden komisyon alıyor ve 4€’da komisyona vermek durumunda kalıyorsunuz. Giriş sıralarında beklementense ücret gayet makul diyebiliriz. Özellikle sıcak seyahat aylarında güneşin altında beklemek güzel tatilinizi eziyete dönüştürebilir.

Bahsettiğimiz rota tamemen duruma veya sıraya göre düzenleyebilirsiniz. Vatikan Devleti’ne giriş yaptığınızda ilk durağınız Aziz Petrus Meydanı. Bu meydan, büyüklüğü açısından dünyanın sayılı meydanları arasında. Sıra sıra dizilmiş onlarca sütun arasında meydan Papa’yı görmek için toplanma alanı. Bu meydana yukarıdan bakıldığında ise adeta Papa için toplanmış insanları kucaklıyormuş hissi veriyor.

aziz petrus meydani sutunlari 400x266
vatikan aziz petrus meydani obelisk sutunu 400x266

Vatikan’ın simgesi olan St. Peter Kilisesi’nin muhteşem yapısını yakından görmeniz mümkün. Üstelik girişi ücretsiz, bu nedenle burada bir süre kuyrukta bekleyebilirsiniz. Ama size önerimiz önce bazilikanın kubbesine çıkmanız. Evet, kubbeye çıkıp Vatikan’ı ve Roma’yı yukarıdan da görebiliyorsunuz. Yukarı çıkmak biraz yorucu olsa da buna değiyor. 7€ karşılığında biraz asansör, biraz merdivenle yukarıya ulaşabilirsiniz. Hem yorucu, hem eğlenceli, hem tatmin edici…

vatikan aziz petrus meydani kubbe

Kubbeye çıktıktan sonra aşağı inerken Vatikan’ın simgesi Aziz Petrus Kilisesi‘nin içinde bulursunuz kendinizi. Kilise alabildiğine büyük, geniş, ferah. İçerisine 60.000’in üzerinde insan alabildiği söyleniyor. Burası aynı zamanda Hıristiyanlık için çok emek veren Aziz Petrus‘un da kabrinin olduğu yer. Michelangelo’nun henüz 24 yaşındayken yaptığı ve kimseyi inandıramadığı için üzerine imzasını attığı tek eser olan Pieta heykeli de burada. Ancak yakın dönemde uğradığı bir saldırı sonucu kurşun geçirmez cam kafes içerisine alınmış.

vatikan st peter bazilika gezi 400x266
vatikan michelangelo pieta heykeli 400x266© Francisco Aragao

Müzeden çıkınca sonraki durağımız, Antik Çağ’dan günümüze kadar birçok resim ve heykeli bünyesinde barındıran Vatikan Müzeleri. Vatikan’da bulunan bu zengin müzeler topluluğu, başa geçen her papanın kendisine müze yaptırması nedeniyle Vatikan Müzeleri olarak adlandırılıyor. Yoksa içine girdiğiniz yapı bir tane. Çok geniş ve zengin olduğundan içerisi odalara bölünmüş sadece.

vatican muzesi renkli tavanlar 400x266
vatikan muzeleri raffael odalari 400x266

Vatikan Müzeleri’ne girişi ancak Vatikan’ın dışından doğru yapabilirsiniz ve eğer online bilet almadıysanız zamanınızın bir kısmı burada geçecektir. Sıra size geldiğinde ise 16€ karşılığında içeri girebilirsiniz.

İçeride dünyaca ünlü bir yapı olan Sistine Şapeli‘ne de giriş hakkınız oluyor. Michelangelo’nun birkaç yıl boyunca tek başına yaptığı tavan resimleri mutlaka görülmeli. Herbirinin kendi içinde bir hikayesi olsa da, aralarında en popüleri Adem’in Yaratılışı adındaki resim. Bu resimde Tanrı, ellerini Adem’e doğru uzatarak Adem’e hayat veriyor.

vatikan sistina sapeli ademin yaratilisi 400x266
vatikan aziz petrus bazilikasi aksam 400x266

Vatikan’ı gezmek yaklaşık olarak bir gününüzü alır. Bu nedenle planlamanızı çok iyi yapmalısınız. Ayrıca, gezinizin sonunu güneşin batış saatlerine denk getirebilirseniz çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. Çünkü gerek kilise, gerekse meydan ve çevresindeki sütunların aydınlatmaları çok güzel ve baştan çıkarıcı. Roma’ya yakın olması nedeniyle Roma gezinizde bir gününüzü mutlaka Vatikan’a ayırın ve tarihin mükemmel eserlerini yakından bir de siz görün.