Yüksek Hızlı Tren Bilet Fiyatları ve Sefer Saatleri

Yüksek Hızlı Tren Bilet Fiyatları ve Sefer Saatleri

Yüksek Hızlı Tren, TCDD tarafından İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Konya arasında işletilen bir ulaşım seçeneği.

Yüksek Hızlı Tren nedir ve özellikleri nelerdir?

Yüksek Hızlı Tren daha çok uçuş korkusu olanların tercih ettiği bir ulaşım türü. Eskişehir veya İzmit gibi uçakla ulaşım imkanı olmayan şehirlere gitmek isteyenler, Eskişehir gibi üniversite şehrinde okuyup hafta sonları İstanbul, Ankara gibi merkezi şehirlere, ailelerinin yanına gitmek isteyen gençler, şehirlerarası yolculuklarda araba kullanmak istemeyenler, dar ve konforsuz otobüslerde saatlerce vakit harcamak istemeyenler tarafından da çokça tercih ediliyor YHT.

Yüksek Hızlı Tren bileti nereden satın alınır?

Hızlı tren bileti almanın birkaç yolu var. Online olarak, çağrı merkezini arayarak veya gişeye giderek bilet almanız mümkün. Her birini tek tek inceleyelim.

İnternet üzerinden bilet satın almak: YHT biletini online satın almak, internet kullanıcıları için en pratik olanı. TCDD EYBIS internet sitesine girerek bilet satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki internet üzerinden YHT bileti nasıl satın alınır, adım adım anlatmaya çalışayım. Siteye girdikten sonra bilet satın alma işlemini gerçekleştirmek için sağ taraftaki formu doldurun. Bu formda nereden nereye gideceğiniz ve hangi tarihlerin gidiş dönüş tarihleri olduğunu belirtiyorsunuz. İster tek yön, ister karşılıklı çift yön alabilirsiniz. Pendik’ten binecekseniz Pendik yazarak sonuç alamayabilirsiniz, İstanbul yazın, Pendik seçeneği kendiliğinden çıkacaktır. Konya’ya gitmek istiyorsanız Konya YHT seçeneğini kullanmalısınız, yoksa sefer bulamayabilirsiniz.

Ardından koltuk türü ve fiyatlandırma bilgisine sahip bir sayfa çıkar karşınıza. Saati, standart veya esnek bilet uygulama seçimi ve vagon tipi seçimini belirledikten sonra ücretiniz çıkar ortaya. En sağdaki Seç butonuna tıklayıp alttaki Devam butonu ile devam etmelisiniz.

Istanbul Pendik Konya Yuksek Hizli Tren Sefer Saatleri

Sonraki sayfa koltuk seçim sayfası. Koltuğunuzu seçtikten sonra yolcu ve iletişim bilgilerini giriyorsunuz, sonraki sayfada ödeme bilgilerini girerek biletinizi satın almış oluyorsunuz. Koltuk seçiminde kadın erkek ayrımı bulunuyor. Erkekseniz, kadın yanı boş olsa dahi bilet alamazsınız, sonra neden alamıyorum diye şaşırmayın. İnternet üzerinden satın alınan biletlerin çıktılarını yanınızda bulundurun.

Istanbul Pendik Konya Yuksek Hizli Tren Koltuk Secimi

Telefon ile YHT bileti satın almak: Daha çok internet kullanımının zor geldiği büyüklerimiz tarafından tercih edilen bir yöntemdir telefon ile YHT bileti satın almak. Bilet ve rezervasyon için 444 8233 (444 TCDD) çağrı merkezi telefonunu arayın. Bu hattı iptal gibi diğer işlemleriniz için de kullanabilirsiniz.

YHT biletini gişeden satın almak: Hızlı tren bileti satışı yapan firmalar veya diğer yerler arasında bazı büyük PTT merkezleri de yer alıyor. Gişeden satın almak da diğer alternatif.

İstanbul Konya Yüksek Hızlı Tren bilet ücretleri ne kadar?

Öncelikle hangi tür tren biletlerinin olduğunu ve bu biletlerin ne gibi özelliklere ve avantajlara sahip olduğundan bahsedelim.

Hesaplı Bilet: YHT bilet fiyatları arasında en uygun seçenekli bilet kategorisi Hesaplı Bilet’tir. Hareket saatine 72 saat öncesine kadar alınabilen bu bilet türünde en ucuz seçenek. Ancak değişiklik, iade, açık bilete çevrilme hakkı da bulunmaz.

Standart Bilet: Tren kalkış saatinden 5 dakika öncesine kadar alınabilen Standart Bilet, 1 defa değiştirilme hakkına sahip olan bilet türü.

Esnek Bilet: Diğerlerinden daha avantajlı olan esnek bilet 3 defa değişiklik hakkına sahip. Aynı zamanda iade ve açık bilete çevrilme hakkı da olan bilet türüdür.

Standart bilet ve esnek bilet satın alacaklar için ek indirimler de söz konusu. 65+ ve 7-12 yaş aralığındakiler için %50 indirim, 13-26 ve 60-64 yaş aralığındaki vatandaşlar, öğretmenler, gidiş dönüş bileti alanlar, sarı basın kartı olanlar ve TSK mensupları için %20 indirim, engelli vatandaşlar, devlet sporcuları, yakınları şehit olan vatandaşlar ve savaş gazileri ücretsiz olarak faydalanabiliyorlar.

YHT Plus: Bu seçenek de Ekonomi ve Business vagonlarında verilen yemek hizmetinin de dahil olduğu bilet türü.

Yüksek Hızlı Tren’de vagon tipleri nasıl?

YHT’de hangi vagondan bilet satın almak istediğinizi belirlemeniz için hangi vagonun nasıl özelliklere sahip olduğunu bilmeniz gerekiyor. Biraz da trendeki vagon tipleri hakkında bilgiler verelim.

Ekonomi Sınıf: En uygun bilet bulabileceğiniz vagon tipi ekonomi sınıfı grubuna dahil olan 2+2 vagonlar. Tren vagonunun tam ortasındaki koltuklar birbirine karşılıklı olarak bakıyor ve ortada bir masa yer alıyor. Bu masa laptop kullanıcıları için ideal. Bu koltukların arkalarında da aynı şekilde devam ediyor. Doğu Ekspresi Treni gibi hepsi aynı yöne bakmıyor.

[postlink id=”11449″ title=”Doğu Ekspresi Treni Hakkında Her Şey”]

Bilet alırken buna dikkat etmelisiniz. Ön koltuklar arası mesafeye de değinelim. Boyunuz 1.90 metre olsa bile dizleriniz ön koltuğa değmez. Koltuklar arası gayet geniş. Ayaklarınızı daha rahat hareket ettirmek için koridor tarafını tercih edebilirsiniz. Hatta koridor tarafındaki en arka koltuklar, arkanızda biri olmadığı için de en tercih edilebilir koltuklardır bizce. Koltuklarda, uçaklardaki koltuklardan daha geniş bir masa bulunuyor. Rahatça laptop kullanabileceğiniz, bir şeyler içerken aynı anda kitap da okuyabileceğiniz genişlikte. İki koltuk arasında da küçük bir çöp kutusu bulunuyor.

Yuksek Hizli Tren Nereden Kalkiyor Fiyatlari Neler
İstanbul Konya Yüksek Hızlı Tren vagonu

Bu vagonlar yemekli ve yemeksiz diye ayrılıyor. Yemekli vagonlarda bulunmak için bilet aldığınızda yemek ücretini de ekstra ödemeniz gerekiyor. Yemeksiz vagondaysanız, trende ücret ödemeyi önerseniz bile yemek alma hakkınız bulunmuyor. Trenin büfesinde sıcak soğuk içecekler ve sandviç türü yiyecekler bulunuyor. Üstelik görevliler bir saatte iki üç defa küçük bir araç ile çay, kahve türevi satışlar için dolaşıyor.

Business Sınıf: 2+1 Pulman koltuk düzeni bulunan Business vagonlar ise ekonomiye göre çok daha lüks ve konforlu. Her koltuk elektrik prizi ve eğlence sistemine sahip. Ekstra ücret ödeyerek koltuğunuza yemek siparişi de verebiliyorsunuz.

Yüksek Hızlı Tren güzergahları neler?

YHT nerelere, nerelerden kalkıyor bir bakalım. Aşağıdaki tüm seferlerin karşılıklı seferler olduğunu hatırlatalım. Her bir yön, tam tersi diğer yönden de işler. Trenler bu duraklara tek tek uğruyor. Bu durumda biletlerinizi duraklara göre alabiliyorsunuz. Bu durumda bilet fiyatları ineceğiniz durağa göre güncellenecektir.

İstanbul Konya hızlı tren güzergahı: Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bilecik, Bozüyük, Eskişehir ve Konya.
İstanbul Ankara hızlı tren güzergahı: Pendik, Gebze, İzmit, Arifiye, Bozüyük, Eskişehir, Polatlı, Sincan ve Ankara.
Konya Ankara tren güzergahı: Konya, Polatlı, Sincan ve Ankara.
Eskişehir Ankara tren güzergahı: Eskişehir, Polatlı, Sincan ve Ankara.

Yüksek Hızlı Tren sefer saatleri nelerdir?

YHT’nin sefer saatleri tarifeleri yaz ve kış sezonlarına göre değişiyor. Biletinizi satın almadan önce YHT web sitesinden sefer saatlerini kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için EYBIS web sitesinde Nereden ve Nereye formları ile tarihi doldurun ve Ara butonuna basın. Seçtiğiniz tarihteki tren seferlerinin saatlerini liste olacak verecektir. İstanbul – Ankara, Ankara – Eskişehir, İstanbul – Eskişehir, Ankara – Konya ve İstanbul Konya arası Yüksek Hızlı Tren sefer saatlerine TCDD Taşımacılık web sitesinden ulaşabilirsiniz.

İşleyiş nasıl?

Tren istasyonuna vardıktan sonra trene hemen giremiyorsunuz. Kalkış saatinden yaklaşık 15 dakika kadar önce, trenin bulunduğu peron açılıyor. Tabii bir yoğunluk ve yığılma olabiliyor. Öncelikle online olarak satın aldığınız tren biletini görevli arkadaşlara okutuyorsunuz. Bir cihaz yordamıyla üzerindeki kodu okutuyorlar ve onayladıktan sonra devam ediyorsunuz. Sonrasında güvenlik için kurulan xray cihazlarından geçiliyor, tıpkı havalimanlarındaki gibi. Yığılma da bu cihazlardan iki tane olduğu için yaşanıyor. Çünkü öncesinde bavullarınızı, çantalarınızı, montlarınızı çıkararak güvenlik bandından geçirmeniz gerekiyor. Bu aşamayı geçerseniz perona geçiyorsunuz. Vagonların üzerinde yazan vagon numarasına dikkat ederek doğru vagonu bulup girebilirsiniz artık.

Yuksek Hizli Tren Peronlari

Vagonlara girişte birkaç valizin sığabileceği dolaplar var. Ama ilk girenler tarafından doldurulacakları için arkada girenlere yer kalmayabilir. Sürekli olarak çay, kahve servisi olduğundan koridora koyarım düşüncesi de pek akıllıca değil. Koltuk üzerinde de dolaplar var, ancak büyük valizlerinizi buralara koyamazsınız, sığmaz. Tüm bunları düşünerek valizlerinizi ona göre ayarlamanız gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Trende internet erişimi var mı? Tren dahilinde her vagonda ayrı bir wifi bulunuyor. Ağa bağlandıktan sonra sizden, PNR numarası ve koltuk numaranızı kullanarak giriş yapmanız isteniyor. Zaman zaman küçük kesintiler olsa da trendeki internet hızı gayet iyi. Mobil bağlantılar kesilebiliyor şehirlerarası yollarda, trende internet yeterli mi? Yeterli.

Yuksek Hizli Tren Internet Wifi Erisimi
Yuksek Hizli Tren Internet Kullanimi

Hızlı trende tuvalet var mı? Hızlı trendeki vagonlarda birer adet tuvalet bulunuyor. Bu konuda sıkıntı yok. Normal olarak tuvalet küçük, ama uçak tuvaletlerinden daha geniş ve klozetin deliğinden raylar görünüyor, yani yaptığınız her şey raylara dökülüyor ve doğal sirkülasyon içinde kendine yer buluyor. Oturduğunuz yerden de tuvaletin kullanımda olup olmadığı anlaşılıyor ekrandaki tuvalet simgesi ile.

Vagonlar temiz mi? Sık sık kabuklu yiyecek yenilmemesi yönünde anonslar geçiliyor. Bu anonslara uyanlar olduğu gibi kural karşıtlığını marifet sayarak uymayanlara da denk gelmeniz muhtemel.

Sigara içiliyor mu? Trende sigara içilmiyor, içilecek alanlar da yok. Cam kenarına geçeyim, kapıları açayım, tüttüreyim diyemiyorsunuz. Eskişehir gibi ana duraklarda birkaç dakikalık yolcu indirme bindirme vakti oluyor. Sigara içenler o arada içti içti, sonra sigara kokusuyla birlikte vagona girenler, ben sigara içtim diye bağırır ağzı açılmadan.

YHT’lerde evcil hayvan taşınabiliyor mu? Kimlik kartı ve veteriner sağlık raporu olan evcil dostlarımızı kafeste olması koşuluyla Yüksek Hızlı Tren’de tüm vagonlarda taşıyabiliyorsunuz. Ancak evcil hayvanınız için de bilet almanız gerekiyor. Evcil hayvanların bilet ücretleri sizin aldığınız bilet ücretinin %50 indirimli hali olarak düşünebilirsiniz.

Yüksek Hızlı Tren gerçekten hızlı mı? Dünyada saatteki hızı 250km’ye ulaşan trenler Hızlı Tren olarak adlandırılıyor. Yüksek Hızlı Tren olması için de saatte 250km veya üstü hızlara ulaşması gerekli. Sonuç olarak bakıldığında İstanbul – Konya veya Ankara arası sefer yapan trenler 250km hıza ulaşıyorlar. Ama Eskişehir’e kadar ortalama hızın 60km – 70km olduğunu söyleyelim. Bu durum Yüksek Hızlı Tren ismine yakışıyor mu, ona siz karar verin. Durak sayısının fazlalığı ve demiryollarının eski olmasından dolayı Marmara Bölgesi ve çevresinde üst hızına erişemiyor. Vagonun orta yerinde bulunan bir ekranda hem trenin bulunduğu konumu, hem de süratini görebiliyorsunuz. Ama ekran bazen çalışmıyor ve 0km olarak görülebiliyor.

YHT Pendik Garı’na ulaşım nasıl? İstanbul’un bir ucundaki Pendik Yüksek Hızlı Tren garına ulaşmak için, içinde Metro, Metrobüs ve İETT otobüslerinin de yer aldığı birkaç alternatifiniz bulunuyor. Hatta özel aracınızla ulaşmanız ve çevredeki otoparklara park etmeniz de mümkün. Bunları ayrı bir yazıda ele aldık.

[postlink id=”15254″ title=”YHT Pendik İstasyonuna nasıl gidilir? “]

Başka öneriler? Yolculuğun kolay geçmesi ve hızlı trenin motor sesinden rahatsız olmamanız açısından yanınızda bir kulaklık bulundurun ve müzik dinleyin. Telefonunuza, tabletinize ya da bilgisayarınıza indirdiğiniz bir film, dizi zamanın daha hızlı akmasına yardımcı olacaktır. Tren penceresinde Doğu Ekspresi’ndeki gibi güzel manzaralar beklemeyin. Bazen taşlar, bazen tarlalar göreceksiniz, bunları gördüğünüzde 200km civarında yol aldığınız için ne çektiğiniz fotoğraflar bir şeye benzer, ne baktığınız manzaradan bir şey anlarsınız.