rotasenin.com

Urla Gezilecek Yerler

İzmir’in tatlı ilçesi Urla, antik dönemdeki 12 İyon kentinden biri ve eskiden Klazomenai olarak adlandırılıyormuş. Hatta Urla’nın kuzey kesimlerinde bazı antik yapıları ve nekropolü bile bulunuyor.

Antik dönemde bu bölgede yaşayan insanlar zeytinyağı ticaretiyle ilgilendikleri için en eski zeytinyağı fabrikasına da ulaşabiliyorsunuz. İlginizi çekerse ismi Klazomenai Antik Kenti Zeytin İşliği.

Urla’da gezilecek yerler arasında, eski bir liman kenti olması nedeniyle ve hala teknelere ev sahipliği yapması açısından limanları gezilebilir. Özellikle fotoğraf severler, bu rengarenk kayıklarla güzel fotoğraflar yakalayabilirler.

Urla Gezilecek Yerler Iskele
Urla Gorulecek Yerler Iskele

Osmanlı döneminde artan veba salgınının önüne geçmek için bugün Karantina Adası adı verilen ada, bölgeye gelen gemilerdeki denizcilerin arasında hastalık şüphesi bulunanların öncelikle bekletildiği yermiş.

Karantina Adası’ndaki binalar Fransızlara yaptırılmış ve 1950 yılına kadar bu amaç için kullanılmış. Karantina Adası’nın yanı başında Liman Tepe Kazı Alanı bulunuyor. Hem su altında, hem de karada kazılar hala devam ediyor.

Izmir Urla Evleri
Urla Plajlari Sahili

Urla, Çeşme yolu üzerinde olmasına rağmen Alaçatı ve Çeşme kadar bozulmamış bir yer.