Anemurium Antik Kenti

admin
|

Mersin‘in Anamur ilçesine bağlı olan Anemurium Antik Kenti, Hatay’dan sonra Anadolu’nun en güney ucunda yer alıyor. Kentin asıl adı olan ve Rüzgarlı Burun anlamına gelen Annamiura kelimesi, zaman içerisinde Anemurium olarak değişmiş.

Bizans döneminde kutsal alan olarak kabul edilen yerlerden biri olduğu için birkaç kilise inşa edilmiş. Bu kiliselerden bir tanesi ayakta ve gezilebiliyor. Elbette, sadece taştan bir yapı ve odalarının bir kısmında yerlerde desen mozaikleri yer alıyor.

Kilisede yer alan bu mozaiklerin üzerleri çakıl taşlarıyla ya da toprakla kapatılmış. Mozaiklerin bir kısmı müzeye taşınsa da, müzeye taşınmayan mozaiklerin korunması için üzerlerinin çakıl taşları ve toprakla örtüldükleri söyleniyor.

Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Kilise Gezisi
Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Kilise Mozaik

Ayrıca böyle önemli bir kentin çok daha iyi korunabilmesi ve vandallara engel olunması gerekiyor. Kilisenin duvarında yazılan yazılar, antik kentin yeterince iyi korunmadığının göstergesi.

Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Kilise Vandallar
Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Kilise Gezilecek Yerler

Kilikya bölgesinin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri olan Anemurium Antik Kenti, çok geniş bir alana kurulmuş.

Görevli kulübesini geçtikten sonra ilk olarak şehrin, antik kentte nekropol adı verilen mezarlığı arasından geçiyorsunuz. İrili ufaklı 350 anıtsal mezar yoldan geçenleri selamlıyor.

Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Nekropol
Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Nekropol Alani

Nekropolün içinden, belli bir yere kadar araç ile devam edip, şehrin kalan kısmını yürüyerek devam etmeniz gerekiyor.

Uzunca bir sahili var, tam deniz kenarında olduğu için huzurlu bir yer. Ancak rüzgar esintilerine karşı üzerinizde bir şeyler olmasında fayda var.

Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Deniz Kenari
Mersin Anamur Anamurium Antik Kenti Deniz

Anemurium Antik Kenti’nde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan buluntular ve mozaikler ile birlikte aynı zamanda pişmiş topraktan yapılmış yağ kandilleri, kemikten yapılmış süs eşyaları, mezar hediyeleri gibi antik dönemde kullanılan malzemeleri korunmaları ve ziyaretçilerin daha yakından inceleyebilmeleri için açılan Anamur Müzesi’ne götürülmüş.

Ancak Anamur Müzesi, ya tadilattan dolayı ya da daha iyi bir yapıya geçmeleri niyetiyle kapalı ve kaç yıl sonra açılacağı belli değil. Anamur Müzesi’ne gitmek isterseniz diye böyle bir müze olmadığını belirtmek isterim.

Anemurium’da ayakta kalabilmiş başka bir yapı da kentin içme su ihtiyacını sağlayan su kemerleridir. Şehrin hamamlarına, su yollarına su gönderen su kemerleri, MS. 3. yüzyıla tarihlenmişlerdir.

Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Sarniclar
Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Su Kemerleri

Türkiye’nin ve Roma İmparatorluğu’nun en iyi korunmuş odeionlarından biri de Anemurium Antik Kenti’nde yer alıyor. MS 2. yüzyılda 900 kişi kapasiteli inşa edilen odeionda resmi toplantılar ve konserler yapılıyormuş.

Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Tiyatro
Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Odeion

Ayakta kalan yapılar kadar, zamana dayanamayan yapılar da bir hayli fazla. Küçük hamam, içindeki iki büyük yüzme havuzuyla şehirdeki en büyük hamam, MS 3. yüzyıla tarihlenen bazilika yıkılan tarihi yapılardan.

Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Tarihi Kalintilar
Mersin Anamur Anemurium Antik Kenti Tarihi Yapilar

Anemurium Antik Kenti giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Antik kent yeteri kadar tanıtılmadığı için ziyaretçi sayısı çok düşük. Türkiye’nin en güneyi olması, denize girilebiliyor olması ve güzel bir antik kent oluşu gibi nedenlerle Mersin ziyaretinizde gezilecek yerler listesinde olması gereken bir yapılar bütünüdür burası. Anamur Anemurium Antik Kenti ziyaret saatleri Pazartesi dahil haftanın her günü 08:00 – 19:00 arası.