rotasenin.com

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’nin kimler tarafından ne zaman inşa edildiği bilinmiyor, ancak MÖ 2. yüzyılda bile var olduğu biliniyor. Kalenin bulunduğu bölgeyi ele geçiren her hükümdarlık kalede çeşitli onarımlar ve eklemeler yapmış, son halini Osmanlı zamanında almıştır.

Kale, bulunduğu tepenin yüksek bölümünü kaplayan bir iç kaleden ve eski Ankara şehrini dıştan kaplayan dış kaleden oluşuyor. Özellikle iç kale, 110 metre yüksekliğindeki bir tepede yer aldığı ve çevresinde kayalıklar olduğu için kuşatılması bir hayli zor olmuştur tarih boyunca.

Ankara Kalesi Manzarasi
Ankara Kalesi Gezilecek Yerler

Rahmi Koç Müzesi‘nin karşısında başlar Ankara Kalesi yolu. Kalenin ana girişi, Ankara Saat Kulesi‘nin hemen yanındaki Hisar Kapısı‘ndandır. Ankara Kalesi, tepede kaldığı için bir süre yürümeniz ya da merdivenlerden çıkmanız gerekiyor.

Kaleye doğru yürürken eski Ankara evlerinin arasından geçersiniz. Osmanlı döneminde yapılan bu evler adeta Safranbolu‘yu andırıyor. Günümüzde evlerin çoğu restore edilmiş, ama restore edilmeyen evler üflesek düşecekler gibi duruyor.

Yol üzerinde, tezgahlarda magnet, anahtarlık gibi küçük süs ve hediye eşyaları satan satıcılar da var. Bir kısmı dükkan olarak kullanılan evlerde kumaşçılar, halıcılar, antika eşyaları satan satıcılar da bulunuyor. Hatta çeşitli resimlerin sergilendiği galeri olarak kullanılan evler de çıkıyor karşımıza.

Ankara Kalesi Duvarlari
Ankara Kalesi Manzaralari

Ankara’nın en önemli sembollerinden birisi olan Ankara Kalesi‘nin tepesine çıktığınızda ise Ankara manzarası ile karşılaşıyorsunuz ve Ankara’nın birçok noktasını görebiliyorsunuz.

Ancak, kalenin bulunduğu alan bir sit alanı olduğundan gecekondular yıkılamıyor, bu da zaten bakımsız olan kalede görüntü kirliliğine neden oluyor.

Ankara Kalesi Insanlari
Ankara Kalesi Gecekondulari

Ankara Kalesi’ne çıkarken herhangi bir ücret alınmıyor, girişi ücretsiz ve hafta sonlarında kalenin içi turistik amaçla gelen birkaç grubun haricinde genelde işi olmayan genç insanlarla dolu. Kalenin kapalı alanları ise insanlar tarafından tuvalet olarak kullanılıyor. Arabanız ile gidiyorsanız park sıkıntısı çekmeniz muhtemel. Çünkü o bölge küçük ve yoğun.

Üstelik park ettiğiniz yerlerde değişik tipler sizden, karşılığında herhangi bir makbuz kesmeksizin park ücreti isteyebilir. Güvenilir ve tekin bir yer olmadığından kaleye özellikle akşam vakitleri çıkmanız önerilmez.