Antalya Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı

Temelleri 1989 yılında atılan hayvanat bahçesi projesinde, projenin gerçekleştirilmesi için 400 dönüm arazi tahsis edilmiş ve çalışmalara başlanmış. eğer hayvanat bahçesini ziyaret ederseniz Antalya denilince, deniz ve güneşten farklı olarak aklınıza bir de burası gelecek. Çünkü burası Türkiye’nin bence en iyi hayvanat bahçesi.

Antalya Hayvanat Bahçesi, yemyeşil bir piknik alanının içinde yer aldığı için buraya sadece hayvanat bahçesi amacıyla değil piknik yapmak için de gelebilirsiniz. Çimlerin üzerinde yer alan piknik masalarında sofranızı açarak mangal bile yakabilirsiniz.

antalya hayvanat bahcesi piknik alani 400x266
antalya hayvanat bahcesi ordek havuzlari 400x266

Yürüyüşünüze biraz daha devam ettiğinizde ise karşınıza hayvanat bahçesi çıkıyor. Önce tropikal hayvanlardan olan kangurularla karşılaşıyorsunuz. Sağa doğru devam ettiğinizde keçi, eşek, Afrika’da ve civarında yaşayan Kamerun koyunu, İsviçre’nin Saanen Vadisi’nden dünyaya yayılan Saanen keçisi ve tavuk gibi kümes hayvanlarının bulunduğu bölgeyi inceliyoruz. Tam ortada ise içinde küçüklü büyüklü birçok kaplumbağanın olduğu küçük bir gölet ve bir miktar maynumun olduğu birkaç kafesle karşılaşıyoruz. Bu bölge minyatür hayvanat bahçesi olarak adlandırılıyor.

antalya hayvanat bahcesi piknik masalari 400x266
antalya hayvanat bahcesi girisi 400x266

Bu bölgeye girdiğimiz alandan çıkıp yolumuza at soyundan gelen çeşitli hayvanların bulunduğu yoldan devam ediyoruz. Yollarda gezi güzergahları sarı oklarla çizilmiş ve bu okları takip ederseniz hayvanat bahçesinin tamamını sıralı bir şekilde, eksiksiz gezebilirsiniz.

antalya hayvanat bahcesi yavru keci 400x266
antalya hayvanat bahcesi keci 400x266

Yırtıcı kuşların bulunduğu alanda, kafesler taş bir tepenin yamacına inşa edilmiş. Hani demiştik ya hayvanlar doğal ortamlarına göre korunuyorlar, işte bunun iyi bir örneği. Şahin, akbaba ve kartalların sıklıkla bulundukları tepe yamaçları, bu iş için kullanılmış. Kartalların bulunduğu kafeslere çıkarken biraz yorulabilirsiniz, çünkü yokuş yukarı çıkmanız gerekecek. Ancak yukarı çıktığınızda Antalya’nın orman manzaralı banklarında oturup dinlenebilirsiniz.

antalya hayvanat bahcesi midilli atlari 400x266
antalya hayvanat bahcesi tavus kusu 400x266

Tüm hayvanların bulunduğu yerler çok geniş tutulmuş. Burada hayvanların sıkıştığını hissetmiyorsunuz. Hayvanlar, doğal ortamlarına uygun koşullarda bulunuyor, herbiri rahat rahat nefes alıyor, düzenli besleniyor ve sağlıklı yaşıyorlar gibi görünüyor. Bir müzede gezinmekten çok, hayvanların doğal ortamlarına girmiş gibi hissediyoruz kendimizi.

antalya hayvanat bahcesi kent ormani manzarasi 400x266
antalya hayvanat bahcesi lama 400x266

Antalya Hayvanat Bahçesi’nde görebileceğiniz vahşi hayvanlar arasında ayılar, yaban domuzları, sırtlanlar, kurtlar, aslan ve kaplanlar ile sürüngenevlerinde değişik türden yılan ve timsahlar bulunuyor.

antalya hayvanat bahcesi kaplan 400x266
antalya hayvanat bahcesi zebra 400x266

Antalya Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Aracınızla gidiyorsanız ve piknik alanına aracınızla girmek isterseniz, araç içindeki yolcu sayısına bakılmaksızın 10TL vermeniz gerek. Yaya gelmeyi tercih ederseniz 5TL, öğrenciler için ise 2TL. 09:20’de vardığımız Antalya Hayvanat Bahçesi’nden 12:00’de çıktık. Karnınız acıkırsa, hayvanat bahçesinin sonunda gözleme ayran yiyebilirsiniz. Yemek kısmını da eklerseniz yaklaşık 3 saatlik bir vakit ayırımı sözkonusu hayvanat bahçesine. Antalya Hayvanat Bahçesi 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilyor.

antalya hayvanat bahcesi buyuk kertenkele 400x266
antalya hayvanat bahcesi maymun 400x266

Antalya Hayvanat Bahçesi nerede ve nasıl gidilir?

Antalya Hayvanat Bahçesi, Antalya’nın Kepezaltı olarak bilinen bölgesinde, tramvay hattının son durağında yer alıyor. Tramvaydan inip köprüden karşıya geçin ve sağa doğru devam edin. Karşınıza piknik alanına giriş yapacağınız görevli kulübesi çıkacaktır. Piknik alanına giriş ücreti 5TL. Ormana giriş yaptığınızda sizi şelaleler, küçük göletler karşılıyor. Bu göletlerde çeşitli ördekleri görebilirsiniz. Piknik alanından sonra ise hayvanat bahçesi başlıyor.

Hayvanat bahçesine dolmuş ile gitmek isterseniz şehir merkezinden 7, 46, 52 numaralı Cezaevi – Fatma Parıltı dolmuşlarına binerek ya da 5, 6, 11 numaraları Cezaevi – Fatma Parıltı otobüslerini kullanarak tramvay son durağında inmeniz gerekiyor.