rotasenin.com

Elaiussa Sebaste Antik Kenti

admin
|

Mersin’de adı az duyulmuş olan Elaiussa Sebaste Antik Kenti, bağlı olduğu Ayaş beldesinin altında yatıyor. Günümüzde bir kısmı görülebilen kent, MÖ 2. yüzyıl dolaylarında inşa edilmiş. Kentte kazılar henüz sonlandırılmış değil. Günümüze kadar bir kısmının ortaya çıkarıldığı antik kentin büyük bir bölümü ise birçok antik kentte olduğu gibi hala toprak altında.

Zeytinlik anlamına gelen Elaiussa şehrinin kurulması ve Strabon‘a göre Romalıların egemenliği altındayken verilen isim olan Sebasta kentleri ile birleşiminden doğan Elause Sebaste Antik Kenti, iki tarafından genişçe koyların olduğu bir ada şeklindeymiş.

Doğu ve batı arasındaki ticareti sağlayan önemli bir liman kentiymiş aynı zamanda. Ancak arkasındaki dağlarla birleşiminden sonra şehir zaman geçtikçe önemini yitirmeye başlamış.

Görkemli, mutlu anlamını taşıyan Sebaste kenti, Elaioussa’nın yanında Arkhelaos tarafından kurulmuş ve Elaiussa kenti, Sebaste‘nin himayesi altında sayılan bir ada toprağıymış. Sonrasında iki kent birleşmiş, hayatlarına bu şekilde devam etmiş.

Mersin Elaiussa Sebaste Gezilecek Yerler
Mersin Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Döneminde inşa edilen tiyatro, agora, bazilika gibi tarihi yapılar yol üzerinden görülebiliyor. 1995 – 1999 yılları arasında kazı çalışmaları yapılan tiyatro, gerçekleştirilen sağlamlaştırma çalışmalarından sonra halkın ziyaretine açılmış.

23 basamaklı tiyatronun 2300 izleyici kapasitesi bulunuyor. Kent, pek koruma altındaymış gibi durmuyor. Çevrelerine çeşitli evler yapılmış. Mesela tiyatro alanının en üst noktasında evler var. Bu tarihi yapıları koruyacak herhangi bir koruma yok

Mersin Elaiussa Sebaste Tiyatrosu
Mersin Elaiussa Sebaste Tiyatro Evleri

MS 5. yüzyılda, Bizans döneminde agora içerisinde inşa edilen Bizans Kilisesi kazılarında ise mermerlerle yapılmış mezarlar tespit edilmiş. İskeletlerle birlikte ölen kişiye ait buluntular, toka ve bilezikler mezarlarda bulunanlar arasında.

Ancak inşa edilen tüm yapılar özellikle deprem sebebiyle yerle bir olmuştur ve büyük bir kısmı yıkılmıştır. Tiyatro haricinde, birkaç bazilika ve agora duvarı görürsünüz sadece.

Mersin Elaiussa Sebaste Gorulecek Yerler
Mersin Elaiussa Sebaste Kaya Mezarlari

Kentin arkasında kalan nekropol alanı ise mutlaka görülmeli. Ancak nekropolün büyük bir kısmı evler ve limon bahçeleriyle çevrilmiş. Nekropol mezarlarının bulunduğu alanda, içinde insanların yaşadığı bir köy bile var.

Özellikle Kızkalesi’nde bulunan antik kent ile bu kent arasında antik bir yol yapılmış zamanında. Bu yol üzerinde birçok lahit ve anıt mezara rastlayabilirsiniz.

Mersin Elaiussa Sebaste Mezar Anitlari
Mersin Elaiussa Sebaste Lahitler

Elause Sebaste Antik Kenti, Mersin ile Kızkalesi arasında yer alıyor. Silifke – Mersin yolu üzerine olan ve Kızkalesi’ne 4 km uzaklıkta olan kent, Mersin’e 55 km mesafede.