Sakarca Yaylası Doğa Harikası Bir Coğrafya

Sakarca Yaylası Doğa Harikası Bir Coğrafya

Bolu, saklı güzellikleriyle ön planda olan bir bölgemiz. Sık orman ağaçlarıyla çevrili olması nedeniyle birçok yayla baş göstermiş. Sakarca Yaylası, denizden 1540 metre yükseklikte yer alan eşsiz güzelliğe sahip bir yayla.

Sakarca Yaylası’na girdiğimizde çevrede kimseler yoktu. Bir iki kişi gördük dışarıda ve onlar da kendi işlerine güçlerine bakıyordu. Kocaman bir yeşil alan var, doğa yürüyüşü aktivitesi yapmak için ideal bir yer. Sakarca Yaylası’ndan Bolu Obası Yayla Evleri ve biraz daha ilerideki Mangırlar Yaylası‘nın yüksek tepeleri görülebiliyor.

Duzce Sakarca Yaylasi Salincak
Bolu Sakarca Yaylasi Yesil Alan

Yaylaya girerken sol tarafta büyük bir ağaç ve ağacın altına da uzunca bir salıncak yapmışlar. Salıncağa bindiğinizde yaylada uçuyormuş hissine kapılıyorsunuz. Sonraki bir ziyaretimizde bu ağaca yıldırım düştüğünü gördüm ve ağacın üst tarafta kalan büyük bir bölümü hasar görmüştü ne yazık ki.

Bolu Sakarca Yaylasi Duzce
Sakarca Yaylası

Sakarca Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

Yaylanın konumunu incelediğimizde bir kısmının Düzce tarafında olduğunu görüyoruz. Ancak gezilebilen, evlerin olduğu, bizim de gittiğimiz yer Bolu tarafında olduğu için Sakarca Yaylası bu durumda Bolu’da diyebiliriz. Ama Düzce yaylalarını gezerken burayı da gezin.

Bolu Sakarca Yaylasi Yolu
Bolu Duzce Sakarca Yaylasi Salincak

Sakarca Yaylası’nın Düzce’ye uzaklığı 60km (50dk), Kaynaşlı sınırı yakınında yer alan yayla genellikle Samandere Şelalesi veya Abant Gölü ziyaretçileri tarafından uğranıyor. Yolları asfalt değil, toprak olduğu için buraya yaz mevsiminde gidilmeli. Diğer dönemlerde kar ve çamur buraya ulaşmanızı zorlaştırabilir, 4×4 aracınız varsa durum daha farklı tabii.

Bolu Duzce Sakarca Yaylasi Gezi Notlari

Yaylanın birkaç kilometre yakınında yine doğasıyla kendine hayran bırakan Sinekli Yaylası var. Abant Gölü tarafından gelirseniz önce Sinekli Yaylası’na ulaşırsınız, bu yaylası geçtikten sonra devam ettiğinizde Sakarca Yaylası’na doğru ilerlemiş olursunuz.  Burayı bulmak için 40°38’29.97″ N 31°18’02.96″ E koordinatlarına doğru ulaşmaya çalışın. Yol üzerindeki tabelaları göremeyebilirsiniz. Telefonunuzun uydu modunu kullanarak yol takibini kendiniz yapmanız gerekebilir.