rotasenin.com

Ballıkayalar Tabiat Parkı: Kocaeli Gebze Kanyonu

İstanbul’a yakın kaçış noktalarından biri, Kocaeli’nin Tavşanlı Köyü yakınlarındaki Ballıkayalar Kanyonu olarak da bilinen Ballıkayalar Tabiat Parkı‘dır. Türkiye’de kaya tırmanışı sporunun ilk olarak gerçekleştiği nokta olan Ballıkayalar, günübirlik gidilebilecek mekanlardanr.

Ballıkayalar Kanyonu hakkında bilgi

Tırmanışçılar kadar trekking severler için de harika bir platformdur Ballıkayalar. Kolaydan zora parkur seçimi bile yapılabilen parkta parkurlarınızın ortasından geçen su, insanı huzura doğru sürüklüyor adeta.

1,5 kilometre uzunluğa sahip olan ve 40 ila 80 metre arası genişliğine varan Ballıkayalar Kanyonu, Ballıkaya Dere adındaki bu akarsu tarafından açılmış zamanında.

Ballıkayalar Kanyonu Haritası
Ballıkayalar Kanyonu Haritası

Trekking yapacak misafirlerin altları kaymayan ayakkabıları tercih etmelerinde büyük fayda var. Aynı zamanda suya dayanıklı bir ayakkabınız da varsa tadından yenmez. Çünkü parkurlarda zaman zaman sudan geçmek zorunda da kalabilirsiniz. Ama ayakkabı altlarının kaymıyor olması her şeyden önemli.

Ballikayalar Tirmanis Parkuru
Ballikayalar Gezi Rehberi

1994 yılında milli park olarak ilan edilen doğa harikası Ballıkayalar‘da çadırseverler için kamp alanı da bulunuyor. İsteyen misafirler çadır da kurarak geceyi Ballıkayalar’da geçirebiliyorlar. Ballıkayalar çadır kampı ise ücretli.

Ballikayalar Gezi Yazisi
Ballikayalar Gezi Blogu

Göletleri ve şelaleleri göz dolduran bu yemyeşil tabiat parkına piknik yapmak için gelenler de var.

Piknik masalarında yanınızda getirdiğiniz kahvaltınızı ya da akşam yemeğinizi yiyebilir ya da orada bulunan tesisten yiyecek siparişi verebilirsiniz. Ballıkayalar’da aracınızı park alanı ücretli. Bu aynı zamanda Ballıkayalar Tabiat Parkı’na giriş ücreti.

Eğer piknik yapmak istiyorsanız bunun için ekstra ücret vermeniz gerekiyor. Ballıkayalar gezinizin ardından karnınız acıkırsa araçları park ettiğiniz yerin karşısındaki küçük kafede gözleme ayran atıştırabilirsiniz. Fiyatlar abartılı değil.

Ballikayalar Ne Yenir
Ballikayalar Gezilecek Noktalar

Ballıkayalar Kanyonu nerede ve nasıl gidilir?

Ballıkayalar, İstanbul’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta. İstanbul’dan İzmit yönüne doğru hareket ettiğinizde Gebze’yi geçip, Tavşanlı Köyü istikametinde ilerlemeniz gerekli. Sonrasında Ballıkayalar tabelasını takip etmeniz yeterli.