rotasenin.com

Boyabat Kalesi ve Tarihi Boyabat Evleri

admin
|

Pek çok uygarlığın tadına bakmış olan Boyabat’ın her yerinden görünen Boyabat Kalesi, milattan önceki yıllara uzanan önemli bir tarihi eserdir. Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Boyabat Kalesi, Sinop’un Boyabat ilçesinde yer alıyor.

Günümüzdeki haline her ne kadar Osmanlı döneminde ulaşılmışsa da, Roma döneminden beri kullanılmıştır. Yeni Kale adı verilen günümüzdeki kaleden önce Paflagonyalılıar döneminde yapılmış eski kalenin kalıntıları vardır.

Boyabat Kalesi’ne çıktığınızda her yönünden farklı manzaralarla karşılaşırsınız. Bir yanında Boyabat’ın eski evlerinin hakim olduğu Boyabat ilçesi, diğer yanda büyük bir kesit ve yüksekliğiyle sizi cezbeden taş tepesi.

Gazidere Çayı‘nın ortasından akan iki kaya kütlesinden birine inşa edilen Boyabat Kalesi‘ne ulaşmak için şehir merkezi tarafından çıkmalısınız. İç kalenin batısındaki, yüksekliği ile kendine hayran bırakan doğal kesitten kaleye giriş mümkün değil.

Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Buyuk Burc Kule
Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Manzara Evi

Merdivenlerden çıkınca büyük bir kule görürsünüz. Hem önündeki ovaya, hem de kaleye hakim olan kulenin yanındaki girişten girdiğinizde kalenin iç tarafında girmiş olursunuz.

Ne güvenlik, ne bilet gişesi var, hiçbir şey yok, elinizi kolunuzu sallaya sallaya içeri girebiliyorsunuz. Kalenin iç tarafı dışı kadar gösterişli ya da güzel değildir. Bakımsızdır, kaderine terkedilmiş bir havası vardır.

Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Manzarasi
Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Iki Tepe

Kalenin görünen kısmının güzelliğinden başka, bir de görünmeyen kısmı vardır. Kalenin altında yer alan bir yeraltı şehri.

Kapadokya’daki gibi büyük bir şehir beklemeyin elbette, ancak ağırlıklı olarak merdivenlerin olduğu bu yeraltı tünelleri aşağıdaki çaya kadar inmenizi sağlıyor.

Boyabat Kalesi’ni bu denli gizemli yapan şey yeraltındaki tünelleridir. Yeraltı tünellerine girmek isterseniz yanınızda muhakkak fener bulundurmalısınız.

Aksi halde, içerideki sensörlü ışıklar söndüğünde panik yapmanız muhtemel. Merdivenler de dik ve basma noktaları net değil. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Sinop Boyabat Kalesi Gorulecek Yerler
Sinop Boyabat Kalesi

Boyabat Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Boyabat şehir merkezine girdiğinizde tüm ihtişamıyla Boyabat Kalesi’ni görürsünüz. Ara sokaklardan Boyabat Kalesi’ne doğru yakınlaşıp ilgili tabelalarla kalenin girişine ulaşabilirsiniz.

Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Yuksekligi
Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Mimarisi

Tarihi Boyabat Evleri

Boyabat Kalesi’ne doğru çıkarken Osmanlı dönemi sivil mimarisini günümüze taşıyan tarihi Boyabat Evleri’nin arasından geçiyorsunuz. Bu evleri incelemeyi ihmal etmeyin. Evlere baktığınızda geçmişe gitmiş gibi hissediyoruz kendimizi.

Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri Caddesi
Sinop Tarihi Eski Boyabat Evleri

Boyabat Kalesi’ne yolunuz düşerse birkaç kilometre uzaklıktaki Salar Köyü Kaya Mezarı’nı, doğa harikası Sinop Akgöl‘ü ve İnaltı Mağarası‘nı da rotanıza eklemelisiniz.