rotasenin.com

En İyi Bozcaada Plajları ve Koyları

Bozcaada, birbirinden güzel plajlara ve koylara ev sahipliği yapıyor. Genel olarak güzel denizleri olmasına karşın, oldukça soğuk oluyor, ama yazdan sonraki iki ay yılın en sıcak denizine sahip. Denizleri sığ, bir anda derinleşmiyor.

Bu nedenle yüzme bilmeyenler veya derin sulardan çekinenler için de ideal bir seviyede. Bu yazımızda Bozcaada’da nerede denize girilir, denizi nasıldır? En çok tercih edilen Bozcaada plajları hangileridir? Bunlardan bahsedelim.

Ada olmasından mütevellit bir sürü küçük koya sahip olan Bozcaada‘daki her koy bisikletle ya da şahsi araçlarla ulaşılabilir konumda.

Ada olmasının bir avantajı da, esen rüzgarın yönüne bakılarak adanın diğer tarafındaki koylarında rüzgar olmadan yüzülebiliyor olması. İnceleyeceğimiz Bozcaada koylarının konumlarını Bozcaada Plajları Haritası‘na bakarak görebilirsiniz.

Bozcaada Plajları ve Koyları Haritası
Bozcaada Plajları ve Koyları Haritası

Bozcaada Ayazma Plajı

Bozcaada sakinlerinin ya da turistlerin en çok tercih ettiği plajdır Ayazma Plajı. Suyu oldukça temiz. Ayazma Plajı’na ulaşım ada merkezinden düzenli olarak kalkan minibüslerle mümkün.

Merkezden 7 km uzaklıkta olan Ayazma Plajı’na giriş ücreti yok, ancak şezlong ve şemsiyeleri kullanmak isterseniz ücretli. Kumlara havlunuzu serip ücretsiz bir şekilde anın tadına varabilirsiniz.

Bozcaada Ayazma Plajı
Bozcaada Ayazma Plajı
Bozcaada beach
Bozcaada beach

Yüzmekten ya da güneşlenmekten karnınız acıkırsa tesisin arkasında karnınızı doyurmak için kafe ve restoranlar, dondurma ve soğuk içecek alabileceğiniz büfeler bulunuyor.

Bozcaada Akvaryum Plajı

Akvaryum Plajı, Bozcaada plajları arasında bence en iyisi. Bozcaada’da nerede yüzülür diye kime sorsanız, herkes mutlaka Akvaryum Plajı’ndan bahseder.

Denizi çok temiz, Denize, deniz gözlüğü ile girdiğinizde birbirinden farklı balıkların şarkısını dinlemek mümkün. Suyun berraklığı karşısında kendinizi adeta doğanın kucağında hissedersiniz.

Bozcaada'da denize girilecek yerler
Bozcaada'da denize girilecek yerler
Bozcaada'nın en güzel plajı Akvaryum
Bozcaada'nın en güzel plajı Akvaryum

Buraya toplu taşıma olmadığı için Ayazma Plajı’na göre daha sakin. Ulaşımı bisikletle ya da özel aracınızla sağlayabildiğiniz Akvaryum Koyu’nda dinlenecekseniz yanınızda yiyecek, içecek bir şeyler bulundurun, çünkü çevrede herhangi bir kafe bulunmuyor.

Bozcaada Sulubahçe Plajı

Bozcaada’nın en sakin plajlarından biri Sulubahçe Plajı. Ayazma Plajı’nı ayıran burnun diğer tarafında bulunduğu için acıktığınız an Ayazma Plajı’ndaki restoranları kullanabilme imkanınız var. Ayazma Plajı’na 300 metre mesafede yer alıyor.

Bozcaada Habbele Plajı

Habbele Plajı da Sulubahçe Plajı’nın devamındaki plaj. Altın rengi kumuyla ve küçük taşlarıyla Akvaryum Plajı’ndan geri kalır yanı yok. Ayazma’ya göre daha sakin ve kalabalıktan uzak bir yer.

Canakkale Bozcaada Habbele Koyu Plaji
Bozcaada Habbele Koyu Plaji

Bölgedeki tek tesis Habbele Plajı’nın hemen yanındaki Mitos Beach ve işletmesini yaptığı Mitos Hotel. Burada ihtiyaçlar biraz pahalıdır, suyunuzu yanınızda götürün ve Habbele Plajı ile Mitos Plajı’nın farklı olduğunu unutmayın.

Bozcaada Tuzburnu Koyu

Bozcaada’nın doğusunda yer alan Tuzburnu Plajı‘nın, önü açık olduğu için genel olarak dalgalı bir hali vardır. Özellikle Poyraz rüzgarları eserken bir hayli dalgalıdır. Tesis olmadığı için tüm imkanlarınızı kendiniz yaratırsınız.

Bozcaada Tuzburnu Plaji Gezisi
Bozcaada Tuzburnu Koyu Gezisi

Bozcaada Poyraz Koyu

Bozcaada’nın doğusundaki başka bir koydur, yine Poyraz rüzgarlarının estiği dönemlerde tercih edilmez. Merkeze uzaklığı 2,3km olan koya 30 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabilir.

Sonuç

Bozcaada plajlarına nasıl gidilir? Bozcaada’da denize nereden girilir? Bozcaada’da nerede yüzülür? Bozcaada’da merkezden kalkan minibüsler aracılığıyla Ayazma Plajı, Habbele Plajı ve Akvaryum Plajı‘na gitmeniz mümkün.

Diğer plajlara kiraladığınız bisikletler ya da şahsi araçlarınızla gidebiliyorsunuz. Bozcaada’nın doğusundaki merkeze yakın olan plajlara ise 30 – 40 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.