Bursa Kayapa Göleti Kamp Alanı: Sessizliğin ve Huzurun Mekanı

admin
|

Bazen, günlük hayatın karmaşasından ve sürekli olarak tıkıldığımız şehir hayatından kaçmak, kendimizi doğanın sessizliğine ve huzuruna bırakmak istediğimiz anlar olur. İşte bu noktada Kayapa Göleti kamp alanı, işte tam da bu isteğinizi karşılamak için orada.

Bursa’daki bu saklı cennet, trekking’den balıkçılığa, piknikten hamak keyfine, manzara seyretmekten karavanla ya da çadırla kamp yapmaya kadar çeşitli etkinlik ve aktivitelerle sizi bekliyor.

Bursa şehir merkezine oldukça yakın olan bu gölet, hem ailelerin hem de arkadaş gruplarının uğrak noktalarından biri. Üstelik Bursa’da ücretsiz kamp yapabileceğiniz nadir yerlerden biri.

Bursa Kayapa Goleti Gol Kenari Kamp Alanlari
Ekin Yalgin

Kayapa Göleti Kamp Alanı

Kayapa Göleti Kamp Alanı’nın kendine has bir çekiciliği var. Ancak, bu çekiciliğin tadını çıkarabilmek için bazı özelliklerini ve kurallarını bilmeniz önemli. Kayapa Göleti, adeta kendi kendine yeten bir doğa harikası ve bu alanın sunduğu olanaklar ile neler yapabileceğinize dair ipuçları aşağıda.

Kayapa Göleti Kamp Alanı Özellikleri

  • Kamp alanında maalesef tuvalet ve duş imkanı bulunmuyor. Temiz kıyafetler, peçete, ıslak mendil ve temiz bezlerinizi yanınızda bulundurmanızda fayda var.
  • Market ya da restoran gibi imkanlar da mevcut değil. Yiyecek ve içeceklerinizi mutlaka yanınızda getirin.
  • Göletin etrafında bolca gölge alan bulunuyor. Şemsiye getirip getirmeme kararı tamamen size kalmış.
  • Yerde ateş yakılması kesinlikle yasak. Mangal, tüp ya da kamp ocağı kullanabilirsiniz.
  • Telefon çekiyor ancak bazı hatlarda sorun yaşanabiliyor.
  • Ayrıca güvenlik hizmeti yok, bu yüzden kendi güvenliğinizi kendiniz sağlamanız gerekiyor.
  • Aracınızı park edeceğiniz bir otopark alanı da bulunmuyor, ancak yol kenarına veya düzlük alanlara aracınızı park edebilirsiniz.

Kayapa Göleti Çevresinde Neler Yapılır?

Kayapa Göleti’nde yapabileceğiniz çok sayıda etkinlik var. Öncelikle, belirtmek gerekir ki, gölette yüzmek kesinlikle yasaktır ve tehlikeli olabilir. Ancak olta balıkçılığı yapmak için oldukça uygun bir alan. Avlanma sezon tarihlerine dikkat etmeyi unutmayın.

Bursa Kayapa Goleti Gezilecek Yerler
Ekin Yalgin

Piknik yapabilir, mangalınızı yakabilir ya da barbekü partisi düzenleyebilirsiniz. Çöplerinizi götürmeyi ve doğaya sahip çıkmayı unutmayın.

Eğer doğa yürüyüşlerini seviyorsanız, etrafı keşfetmek için trekking yapabilirsiniz. Fotoğrafçılığa ilginiz varsa, gölet ve çevresindeki manzaraları ölümsüzleştirebilirsiniz.

Yoga yapmak için de ideal bir ortam sunan Kayapa Göleti, aynı zamanda bisiklet turu, hamak keyfi, kağıt ve masa oyunları oynamak için de uygun bir mekan. Manzarayı seyretmek ve yaban hayatını gözlemlemek de burada yapabileceğiniz etkinlikler arasında.

Kayapa Göleti Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kayapa Göleti’ne gitmek istediğinizde, Bursa şehir merkezinden sadece 22 kilometrelik, yaklaşık olarak 30 dakikalık bir yolculuk yapmanız yeterli olacaktır.

Ancak belirtmek gerekir ki, toplu taşıma araçları ile gölete ulaşım sağlamak maalesef mümkün değil. Bu yüzden, bu huzur dolu deneyimi yaşamak için kendi aracınız ile gitmeniz gerekiyor.

E881 üzerinden ya da Bursa – Balıkesir yolunu tercih ederek gölete ulaşabilirsiniz. Eğer Bursa – Balıkesir yolunu seçerseniz, Tahtalı’yı geçtikten hemen sonra sol tarafa dönerek Kayapa Göleti’ne giden yolu takip edebilirsiniz. Bu yol sizi doğrudan gölete ulaştıracaktır.

Sonuç

Eğer doğanın huzur veren ritmi içinde bir kaçış arıyorsanız, Kayapa Göleti kamp alanı sizin için ideal bir seçenek olabilir. Kendi aracınızla kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu kamp alanında unutulmaz anılar biriktirebilir, huzurlu ve eğlenceli bir deneyim yaşayabilirsiniz.