Göktürk Göleti Tabiat Parkı: Yeşilin ve Huzurun Buluştuğu Nokta

Göktürk Göleti Tabiat Parkı: Yeşilin ve Huzurun Buluştuğu Nokta

İstanbul'un huzur dolu sığınaklarından biri olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı nerede ve nasıl gidilir, giriş ücreti ve piknik alanlar, mangal yerleri.
admin |

Karmakarışık bir metropol olan İstanbul’da, sakinliğe ve doğanın tazeleyici huzuruna kaçış arayanlar için Göktürk Göleti Tabiat Parkı, hemen göz kamaştırıyor. Bu yeşil cennet, Eyüp ilçesinin kalbinde gizlenmiş ve ismini, parkın merkezinde parıldayan Göktürk Göleti’nden alıyor.

Bu ormanlık alanın içinde, meşe ve gürgen ağaçları arasında yürümek, piknik yapmak ya da bisiklete binmek, şehrin hengâmesinden uzaklaşıp doğa ile baş başa kalmanın en güzel yolları.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, İstanbul’un hareketli yaşamından uzaklaşıp doğa ile iç içe olmayı sağlayan birçok aktivite sunar:

 • Fotoğraf Çekme: Doğa severlerin yanı sıra fotoğraf tutkunları için de park, Instagramlık eşsiz kareler yakalamak için ideal bir mekan.
 • Piknik Alanları: Göletin çevresi, doğa ile baş başa bir piknik keyfi için biçilmiş kaftan.
 • Balık Tutma: Göletin huzurlu sularında balık tutmak, hem huzur verici hem de eğlenceli bir aktivite olabilir.
 • Yürüyüş ve Bisiklet: Orman içerisinde bulunan parkurlar, doğa yürüyüşü veya bisiklet sürüşü için idealdir.
 • Yaban Hayatı Gözlemi: Yürüyüş sırasında sincaplar, köstebekler, kirpiler, kaplumbağalar ve kurbağalar gibi birçok canlıya rastlayabilirsiniz.
 • Yeme-İçme ve Mangal Yerleri: Park içerisinde yer alan büfe ve kır lokantası, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılar. Ayrıca belirlenmiş alanlarda mangal yapmak da mümkündür.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda Kamp Yapılır mı?

Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nda kamp yapmak mümkün mü? Maalesef bu sorunun yanıtı hayır. Parkın idaresi ve yönetmeliği, ziyaretçilere yalnızca günübirlik aktiviteler için izin veriyor. Doğa ile iç içe olmak ve çevreyi keşfetmek için ideal bir yer olan Göktürk Göleti’nde, ne yazık ki çadır kurup kamp yapma olanağı bulunmuyor.

Gokturk Goleti Tabiat Parki Nasil Gidilir

Bu noktada bazılarının kafasında çadırlı fotoğraflarla ilgili soru işaretleri oluşabilir. Belki de birkaçınız parkta çadır kurulmuş fotoğraflar görmüş olabilirsiniz. Ancak bu çadırların çoğu muhtemelen sadece fotoğraf çekmek için kurulmuş.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, gizli saklı bir kamp yapabileceğiniz bir yer değil. Parkta sürekli olarak güvenlik görevlileri bulunuyor. Bu sebeple, ziyaretiniz sırasında parkın kurallarına uymanızı ve çadır kurup kamp yapmamayı tavsiye ediyoruz.

Göktürk Nereye Bağlı?

Göktürk, İstanbul’un huzurlu ve yeşil semtlerinden biridir. İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer alan Göktürk, Eyüpsultan ilçesine bağlıdır. Şehrin gürültüsünden uzak, doğa ile iç içe bir yaşam sunan Göktürk, Eyüpsultan’ın gelişmekte olan ve doğasıyla öne çıkan semtlerinden biridir.

Gokturk Goleti Tabiat Parki Fotograflari

Eyüpsultan ilçe merkezine uzaklığına rağmen, Göktürk kendi başına hareketli ve canlı bir yaşam sunar. Göktürk Göleti Tabiat Parkı da, bu semtin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyen ziyaretçiler için mükemmel bir seçenektir.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı: Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul’un huzurlu köşelerinden biri olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı’na ulaşmak aslında oldukça kolay.

Özel araç ile: Hasdal-Kemerburgaz yolunu kullanarak Göktürk merkezine ulaşabilir, İhsaniye yolunun başından sağa dönerek parka giriş yapabilirsiniz. Parkın kendi otoparkı mevcut, bu da park ziyaretinizi daha rahat kılacak bir detay.

Toplu taşıma ile: Toplu taşımayı tercih edenler için ise birçok otobüs seçeneği bulunuyor.

 • 48 Göktürk-Mecidiyeköy
 • 48A Göktürk-Kazlıçeşme
 • 48E Göktürk-Eminönü
 • 48L Göktürk-4.Levent
 • 48KA Kemerburgaz-Arnavutköy

hatlarıyla parka rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüslerin son duraklarında inip, beş dakikalık kısa bir yürüyüşle parkın girişine varabilirsiniz.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Giriş Ücretleri: Ne Kadar?

Doğanın kucağına atılmak ve Göktürk Göleti Tabiat Parkı’nın eşsiz manzaralarını keşfetmek için belirlenen giriş ücretlerine şu şekilde;

 • Kişi başı tam giriş ücreti 21 TL
 • Öğrenci veya emekliler gibi indirimli giriş hakkına sahip olan kişiler için giriş ücreti 11 TL
 • Eğer bisikletle parka giriş yapmayı planlıyorsanız, bu durumda da giriş ücreti 21 TL.

Sonuç

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, doğayı sevenler için İstanbul’da kaçırılmaması gereken bir yer. Sadece doğru zamanı seçin ve beklediğinizden biraz daha farklı bir deneyime açık olun. Göktürk Göleti, doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi ile sizi bekliyor.