İznik Dikilitaş

İznik’te yer alan Dikilitaş bir Roma dönemi eseri. MS 1. yüzyılda, İznik kapılarını yaptıran Cassius Philiscus anısına, yeğeni veya kardeşi tarafından yaptırılmış. Anıt bir kaidenin üzerine yer alıyor ve birbirinin üzerine yerleştirilen toplam 5 farklı parçadan oluşuyor. Bu nedenle de anıta Beştaş Anıtı ismi de veriliyor. Nişantaşı ismi ile de karşımıza çıkıyor bu yapı.

Dikilitaş’a giderseniz, zemin seviyesine birkaç basamakla indiğinizi görürsünüz. Bundan birkaç yıl önce obelisk denilen bu dikilitaş, bağ bahçelerin olduğu seviyeye kadar toprakla dolmuş. Yapılan kazı ve düzenlemelerle, dikilitaşın oturduğu kaide ortaya çıkarılmış. İznik‘i de gezerseniz, eskiden birçok yapının günümüzden birkaç metre aşağıda temellendiğini farkedebilirsiniz rahatlıkla. İznik Dikilitaş‘ın üzerinde yazıta göre toplam 6 parçası bulunuyormuş. Hatta 6. parçanın üzerinde zafer tanrıçası Nike’nin ya da bir kartal heykelinin bulunduğu, ama sonradan kaybolduğu düşünülüyor. 6 parçalı hali toplamda 15 metre oluyormuş, ama günümüzdeki 5 parça ile 12 metre yüksekliğinde.

C. Cassius Philiscus, C. Cassius Asklepiodotus’un oğlu 83 yıl yaşadı – Dikiltaş üzerindeki kitabe

Anıt olduğu gibi bağ ve bahçelerin arasında dikilmemiş elbette. Roma döneminde İznik’in antik adı olan Nikaia’dan Nikomedia denilen İzmit’e giden antik Roma yolu üzerinde yer aldığı söylenir. Bu Roma yolu günümüze kadar ulaşamamış ve yolun tamamı günümüzde gördüğünüz ağaçlarla kaplanmış.

iznik dikilitas gezilecek yerler

Anıt, zeytin ağaçlarının arasında, kendine ayrılmış küük bir alanda yer alıyor. Ama bu dikilitaşa giderken geçtiğiniz yolların ayrı bir keyif kattığını söyleyebilirim. Sebebi ise yakınlarda yakınlarda başka hiçbir yapının olmaması ve tamamen doğanın içinde olmanız. Bu kadar uzakta olmasına rağmen orada bulunduğum yarım saatte bile birkaç kişinin dikilitaşı görmeye gelmesi beni çok memnun etti. İznik yolcuları, hazır bu bölgeye gelmişken Roma anıtı olan Dikilitaş’ı görmeden bölgeden ayrılmıyorlar.

iznik dikilitas obelisk bestas 400x266
iznik dikilitas obelisk gorulecek yerler 400x266

İznik Dikilitaş nerede ve nasıl gidilir?

İznik Dikilitaş için herhangi bir ücret ödenmiyor. İznik İzmit yolu üzerinde İznik’in 7 km kuzeyinde yer alıyor. Elbeyli Köyü’nün batısnda kalıyor Dikilitaş.  Yol üzerindeki tabelalara dikkat ederseniz yönlndirmeleri görebilirsinizz.

Dikilitaş Elbeyli Köyü sınırlarında yer alıyor ve bu bölgedeki tek tarihi yapı bu değil. Yaklaşık 2km uzaklıkta, antik dönemde cenaze törenlerinin yapıldığı Merdivenli Kaya ve 700 metre daha ilerisinde, Türkiye’deki en iyi fresklere sahip tarihi yapılar arasında olan İznik Yeraltı Mezarı‘nı da ziyaret edin mutlaka.

iznik merdivenli kaya tepesi 400x266
iznik merdivenli kaya basamaklari 400x266