rotasenin.com

İnönü Yaylası Kamp Alanı

admin
|

İnönü Yaylası, Kocaeli‘deki kamp alanlarından biri. Yaklaşık 1,5km uzunluğu ile kamp severler için geniş bir alan sunuyor. Bölgede herhangi bir işletme yok, tuvalet de yok. Tuvalet ormanın kendisi.

Bölgede ortada bir yerlerde çeşme var, su sıkıntısı çekmezsiniz. Yaylanın rakımı 1070 metre olduğundan güneşi kaybettiğiniz dakikalardan, güneşi göreceğiniz sabah saatlerine kadar üşüme ihtimaline karşı sıkı giyinmek gerekli.

Gündüz vakti aile pikniği için gayet uygun bir ortam var. Çocuklu aileler, çiftler gelip vakit geçirebiliyorlar. Bölgede ateş yakmak da mümkün, odun için ormanda yeteri kadar kaynak bulabilirsiniz.

Kalabalık sezonda burada özellikle hafta sonları pek kafa dinleyebileceğinizi sanmıyorum. Doğasına laf yok ama burası adeta bir atış alanı olarak kullanılıyor. Kendinizi savaşta hissedebileceğiniz bir ortam oluşur akşama doğru ve silah seslerinden uyuyamayabilirsiniz veya gece bir anda silah sesiyle uyanıp afallayabilirsiniz. Sezon dışı ya da hafta içi daha iyi bir tercih olacaktır kamp için.

Kocaeli Basiskele Inonu Yaylasi Gezisi
Yayla sakinlerinin boş evleri
Kocaeli Basiskele Inonu Yaylasi Gezilecek Yerler
İnönü Yaylası çadır kamp alanı

Yaylada yaz mevsimi haricinde pek yaşam olduğu söylenemez. Dağınık yerleşime sahip birkaç ev var sadece. Muhtemelen bu evlerin sakinleri yazın, havanın sıcak olduğu zamanlarda geliyor buralara.

Onlar olmadığı zamanlarda bölgenin sakini buraya gelen günübirlikçiler ve kampçılar olduğu için çevremizi temiz tutmasını da bilmeliyiz. Sadece kamp için değil trekking için de güzel rotaları var buranın. Doğasever birçok insan Serindere’den bu noktaya kadar yürüyüş yapıyor.

İnönü Yaylası nerede ve nasıl gidilir?

İnönü Yaylası’na ulaşmak için önce Kocaeli’nin Başiskele ilçesindeki Tepecik Köyü’ne ulaşmanız gerekiyor. Yayla, Başiskele’nin en güney noktasında, Sakarya’nın Pamukova ilçesine çok yakın.

Buraya Yuvacık ve Yuvacık Barajı’nı geçtikten sonra tabelalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Aytepe’yi geçtikten sonra Beşkayalar‘a doğru çıkarken ana yoldan sol tarafa yol ayrılacak. Birçok tabela arasında İnönü Yaylası tabelasını takip etmeniz gerekiyor.

İnönü Yaylası’nın yolu Menekşe Yaylası kadar zorlu değil. Yolun büyük bir kısmı virajlı fakat asfalt, bir kısmı da stabilize yol. Yolun kuru olduğunu düşünürsek hafif sallantılı bir şekilde yaylaya varabilirsiniz. Yaylaya giderken yol üzerinde birçok defa kurşunlanmış İnönü tabelalarını gördüğünüzde bilin ki doğru yerdesiniz.

Kocaeli Inonu Yaylasi Delikli Tabelasi
İnönü tabelalarının standart özelliği delik deşik olmaları

İstanbul İnönü Yaylası arası 130km (2sa) olduğundan bir hafta sonunda rahatlıkla bu bölgede vakit geçirilebiliyor. İnönü Yaylası bölge halkı tarafından her fırsatta ziyaret ediliyor.

Yaylaya çıkarken çok sayıda motorsikletli ve offroad aracına denk geldik. Ara yolların zorluğu offroad araçlarına harika bir etkinlik oluyor. Bölgede ATV faaliyetleri de yaygın. ATV’lerin de offroad araçlarından arda kalır yanları yok. Düz duvara bile çıkıyorlar neredeyse.