Karakaya Köyü: Bodrum’da Zamanın Durduğu Saklı Yer

Karakaya Köyü: Bodrum’da Zamanın Durduğu Saklı Yer

Bodrum'un keşfedilmemiş hazinesi Karakaya Köyü nerede? Gizemli doğası ve zengin tarihi ile unutulmaz bir deneyim.
admin |

Karakaya Köyü, yüzyıllar öncesinden gelen esintileri ve gizemli hikayeleri ile ziyaretçilerini bekliyor. Siyahı andıran kaya yapısıyla adını alan ve korsanlardan saklanmak için dağların arasına gizlenmiş Karakaya Köyü, sizleri bekleyen keşfedilmemiş bir cennet.

Bodrum’un Gümüşlük bölgesine yakın, bir dağın yamacında kurulmuş Eski Karakaya Köyü, yaklaşık 800 yıllık bir tarihe sahip. Köy, 14. yüzyılda korsan saldırılarından korunmak amacıyla inşa edilmiş ve bu amaçla seçilmiş yerleşim yeri, köyün kendini uzaktan belli etmeyen gizli bir yapıya sahip olmasını sağlamış.

Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezisi
Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezi Yazisi

Gümüşlük’e giderken yolunuzda bir anda “Eski Karakaya Köyü” tabelasıyla karşılaşırsınız ve bu, sizi tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarır. Virajlı yolları takip ederek ulaştığınız köy, siyahımsı kayalarıyla dikkat çeker ve bu da köyün adının Karakaya olarak anılmasına sebep olmuş.

Köy, 450 metre yükseklikte ve taşlarla örülü yamaçlarda yer alıyor. Taştan yapılmış evlerin bulunduğu köy, harika manzaralı Gümüşlük Koyu’na hakim bir konumda. Yolunuz Aşağı Köy Yolu veya Yukarı Köy Yolu gibi seçenekler sunan tabelalarla kesiştiğinde, aracınızı büyük kapının önüne park edip, alt yoldan yürüyüşe başlayabilirsiniz.

Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezilecek Yerler
Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Gezi Notlari

Köy, kaktüslerin ağırlıklı olduğu doğal bitki örtüsüyle kaplı, daracık sokaklarıyla oldukça sakin bir atmosfere sahip. Eski Rum taş evlerin bulunduğu köyde, sokaklar adeta iki insanın yan yana geçebileceği kadar dar. Etrafta nadiren köpek havlamaları dışında bir ses duyulmaz.

Karakaya Köyü, biraz bakımsız görünse de, aslında yaşam devam ediyor. Yaklaşık 35 hane bulunan köydeki evler, Gümüşlük Belediyesi tarafından dikkatlice restore edilmiş. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan bu restorasyon çalışmalarıyla, köyün tarihi dokusu korunmaya çalışılıyor.

Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Bitki Ortusu
Bodrum Gumusluk Eski Karakaya Koyu Sokak Tabelasi

Köy, ziyaretçilere terkedilmiş bir hissiyat verse de, gerçekte böyle değil. Köyde dolaşırken, her adımda tarihle iç içe olduğunuzu hissedersiniz ve bu, Karakaya Köyü’nü ziyaret edenler için eşsiz bir deneyim sunar.

Sonuç

Karakaya Köyü, her taşında yankılanan tarihiyle ve doğanın sunduğu sakinlikle gerçek bir keşif noktasıdır. Bu gizli köy, ziyaretçilerine sadece geçmişin hikayelerini değil, aynı zamanda huzurlu bir kaçamak sunar.