rotasenin.com

Cendere Köprüsü: Dünyanın En Eski Kemerli Köprüsü

Adıyaman’da Kahta ile Sincik’i birbirine bağlayan ve dünyanın en eski kemerli köprüsü olan Cendere Köprüsü, Nemrut Dağı gezinizde mutlaka uğramanız gereken tarihi bir yapı.

Cendere Köprüsü ismini altından geçen Cendere Çayı’ndan almış. Uzunluğu 120 metre, genişliği ise 7 metre. Cendere Köprüsü’nün en önemli özelliği hiç çimento kullanılmadan inşa edilmiş olması. Köprü, her biri 10 ton ağırlığında 92 adet taş bloklar üst üste bindirilerek yapılmış.

Adıyaman Cendere Köprüsü tarihi

Köprü, ikmal yolu üzerinde bulunduğu için dönemin önemli bağlantı noktaları arasında. Köprüde, Roma İmparatoru Septimius Severus‘un yaptırdığı toplamda 4 adet sütun bulunuyor.

Kahta tarafındaki 2 sütun, kendisi ve karısı için, Sincik tarafındaki sütunlar ise oğulları Geta ile Caracalla için.

Efsaneye göre Caracalla, babası öldükten sonra 5 yaşındaki kardeşi Geta‘yı taht kavgası yüzünden öldürür. Çevrede, Geta adına bir şey bırakmak istemeyen kötü kardeş, Geta adına olan sütunu da maalesef yıktırır. Cendere Köprüsü görsellerinden görebileceğimiz gibi köprünün 3 sütunlu olmasının sebebi budur.

Tarihi Cendere Koprusu Kahta
Cendere Koprusu Gezi Yazisi

Köprünün altından geçen akarsu, sıcak yaz aylarında yöre halkının serinlemesi ve keyifli bir gün geçirmesi için uğradığı bir bölge.

Derin olmayan suyun içinden geçerek bir gölgeye, yiyecek malzemeleri ile birlikte yerleşiyor ve anın tadını çıkarıyorlar. Tek problem birçok kişinin çöpünü toplamadan ardına bırakması. Buranın kıymetini bilen insanlar olmasa bu tarihi yapının bulunduğu bölge çöpten geçilmeyecek.

Cendere Koprusu Piknikciler
Cendere Koprusu Piknikci

Köprü üzerinden karşı tarafa geçmek için sadece yayalara izin var. Araç trafiğine kapatılmış. Araçlar, karşıya geçmek için yakınlardaki başka bir köprüyü kullanmak durumundalar.

Sonraları köprünün yanına yeni bir köprü yapılmış, ancak trajikomik bir şekilde binlerce yıldır ayakta olan ve dünyanın en eski kemerli köprüsü Cendere Köprüsü’nü kıskanmış olacak ki kısa sürede yıkılmış. Günümüzde yeniden yapılan başka bir köprü üzerinden araç geçişi sağlanıyor.

Tarihi Cendere Koprusu Adiyaman
Cendere Koprusunun Yanindaki Yol

Cendere Köprüsü nerede?

Köprünün Adıyaman merkeze olan uzaklığı 42 km. Genelde Nemrut Dağı, Karakuş Tümülüsü ve Kahta Kalesi‘ni kapsayan turlarda tarihi köprü Cendere Köprüsü de ziyaret ediliyor.

Turla geliyorsanız, tur otobüsleri sizi köprünün bir tarafında bırakıyor ve siz köprünün keyfine varıp karşıya geçene kadar, araçlar başka bir yerden sizi karşıda bekliyorlar.