Derinkuyu Yeraltı Şehri

admin
|

Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesinde bulunan yeraltı şehirleri arasında en büyüğü. Yaklaşık 7 km’yi kapsayan genişlikte bir yer. 85 metre yüksekliği ile dünyanın sayılı yeraltı şehirleri arasında. Bu şehir binlerce kişinin yeme içme, barınma ve ibadet ihtiyacını karşılayabilecek büyüklükte.

Derinkuyu Yeraltı Şehri, temizlenerek 1967 yılında ziyarete açılmış. 8 katı ziyaretçilere açık olan ve ziyaretçilerin rahatlıkla gezebilmelerine olanak tanıyan ışıklandırma sistemleri ile donatılmış.

Kapadokya Derinkuyu Yeralti Sehri Gezsi
Kapadokya Derinkuyu Yeralti Sehri Gezilecek Yerler

Derinkuyu Yeraltı Şehri‘ne girdikten sonra karşınıza çıkan ilk kat şaraphane, misyoner okulu, vaftizhane ve hayvanların barınıp, saklandığı, yiyeceklerinin verildiği ahır olarak kullanılmış.

Hayvanların aşağılara indirilemeyecek kadar büyük olması, ilk katlarda kalmalarında en büyük etken. Şehrin ikinci ve dördüncü katında, burada bulunan insanların günlük yaşamlarını devam ettirdiği oturma odaları, mutfak ve mutfakla ilgili diğer bölümler, şaraphaneler, yiyeceklerin korunduğu depolar yer alıyor.

Kapadokya Derinkuyu Yeralti Sehri Tarihi Mekanlar
Kapadokya Derinkuyu Yeralti Sehri Odalari

Beşinci kat, şehrin merkezi olarak düşünülüyor. Şehrin diğer yerlerine dağılım bu kat üzerinden sağlanıyor. Birçok katta diğer katlara ve hatta başka yeraltı şehirlerine geçişi kolaylaştıran tüneller bulunuyormuş.

Yedinci kat ise kilisenin bulunduğu yer. Bu katta aynı zamanda bir su kuyusu ve girişi çok dar olan bir mezar odası bulunuyor. Mezar odasına telefon ışıklarıyla ilerlemeyi denemiştik, yol gittikçe daralıyor ve sonunda normal bir odaya çıkıyor. Tabii ortada ışık olmadığı için içimiz biraz ürpermedi değil.

Kapadokya Derinkuyu Yeralti Sehri Gorulecek Yerler
Kapadokya Derinkuyu Yeralti Sehri Gezi Yazisi

Yeraltı şehirlerine spor kıyafetlerle girmek önemli, geçeceğiniz yerler dar ve bir de üzerinizdeki ağır kıyafetler sizi darlamamalı.

Rahat ve havadar kıyafetler giyin. Aşağılar serin olduğundan gerektiğinde giyebileceğiniz, daraldığınızda çıkarabileceğiniz bir şey olması iyi olur üzerinizde. Kapalı alan fobiniz varsa burada yıllarca yaşayan insanları düşünün, içiniz rahatlasın.

Derinkuyu Yeraltı Şehri giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzekartlılara giriş ücretsiz. Yaz aylarında 08:00 – 19:00, kış aylarında 08:00 – 17:00 saatleri arasında haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri nerede ve nasıl gidilir?

Derinkuyu beldesine girdiğinizde Derinkuyu Yeraltı Şehri tabelalarını görürsünüz. Aracınızı uygun bir yere par kederek Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne ulaşabilirsiniz. Demirkuyu Yeraltı Şehri ile Göreme Açık Hava Müzesi arasındaki mesafe 38km (38dk), Kaymaklı Yeraltı Şehri ile arasındaki mesafe ise 10km.