Düzce Kamp Alanları: Şimşirlik

admin
|

Aranızda henüz Düzce’nin saklı cennetlerinden biri olan Şimşirlik Çadır Kamp Alanı’nı keşfetmemiş olanlar varsa, bu yazı tam size göre. Düzce kamp alanları arasında özel bir yere sahip olan bu bölge, doğa tutkunları için adeta bir kaçış noktası. Şehrin karmaşasından uzak, doğanın tam kalbinde bir macera sizleri bekliyor.

Şimşirlik Çadır Kamp Alanı, çok sevgili Sezgin Abla’nın işletmekte olduğu Şimşirlik Alabalık Tesisi’nin hemen yanındaki ormanlık açık alan. Biz kamp severler olarak tesis yanındaki bu ormanlık alana çadırlarımızı kuruyoruz ve ihtiyaçlarımız için Şimşirlik Alabalık Tesisi’nin imkanlarından faydalanıyoruz.

İşletmenin sahibi Sezgin Türk ise eski bir belgeselci ve buraya gelmeden önce şehir hayatında yaşıyormuş. Hal böyle olunca şehirlerden gelenlerin ne hissettiğini çok iyi biliyor. Sıcakkanlı, sohbetkar ve misafirperver olması da bizim buraya yeniden gelmek istememize vesile oluyor.

Eğer hayvan sever biriyseniz Şimşirlik‘i özellikle seveceksiniz. Siz oraya varır varmaz sizi karşılayan birkaç köpek var mesela. Size eşlik eden, hatta çadırınızın yanında uyuyan sevimli mi sevimli köpekler…

Kedisi, kazı, ördeği ve onlarca kuş sesi. Sabah çadırda daha önce hiç duymadığım melodik bir kuş sesiyle uyanmıştım. Aynı zamanda Karadeniz ikliminin ani hava değişiminden de nasibimizi aldık ve bir anda yağmur yağmaya başladı.

Bir yandan çadıra düşen damla sesleri, bir yandan toprağa düşen damlaların kokusu aklıma kazındı. Arkada akan derenin sesini de düşünürsek hayatımda unutamadığım nadir anlardan biridir o gün o çadırda beni karşılayan sabah.

Duzce Kamp Alani Kopru Fotografi

Şimşirlik’teki bu doğal kamp alanının özelliklerinden bahsedelim biraz. Öncelikle çevrede herhangi bir alışveriş merkezi olmadığından, buraya gelmeden önce alışverişinizi, yemek malzemelerinizi mutlaka satın alın.

Bu tesiste uygun fiyata kahvaltı yapma imkanınız da var ve kahvaltısını tavsiye ederim. Çok ideal ve keyifli bir kahvaltı olduğunu söyleyebilirim.

Üstelik yapının kenarında akan dereye nazır banklarda oturarak kahvaltı keyfi gerçekten çok hoş. Buranın daha güzel tarafı günübirlik piknikçilerin olmaması, süper değil mi?

Duzce Simsirlik Kamp Alani Kahvaltisi
Duzce Simsirlik Kamp Alani Kopek Gece Cekimi

Bölgede binanın elektriği bulunuyor, gece boyunca işinizi görecek miktarda ışık bulabiliyorsunuz. Elektrik için çadırınıza bir elektrik çekilmiyor ama cihazlarınızı şarj etmek için içerideki elektriği kullanabiliyorsunuz.

Tuvaletler ise sorunsuz, düzenli olarak temizleniyorlar. Kadın erkek ayrı kullanım bulunuyor ve tuvalet kağıdı, sabun gibi ihtiyaçlar ile ilgili herhangi bir sorun çıkmıyor. Ancak duş yok.

Duzce Simsirlik Kamp Alani Evcil Hayvanlari
Duzce Simsirlik Kamp Alani Pansiyon Manzarasi

Tesisteki binanın yol tarafında kalan bir bölümü çadır kurabileceğiniz yer seçeneklerinizden biri. Biz bu alana kurmuştuk ve yoldan nadir olarak araç geçtiği için bizi hiç rahatsız etmedi yol tarafında olmamız.

Tesisin arka tarafında bir asma köprü yer alıyor, köprünün diğer tarafı da çadır kurabileceğiniz alanlar arasında ikinci seçeneğiniz. Orası da oldukça güzel. Alanın zemini toprak ve düzlük.

Duzce Simsirlik Kamp Alani Salincak
Duzce Simsirlik Cadir Kampi Dinlenme

Kamp alanının bulunduğu bölgenin rakımı 430 metre. Ama Karadeniz havası, ne olacağı belli olmaz. Havada tek bulut yokken, yağmur yağar. Sonra bir bakmışsın güneş terletmeye başlamış.

Sağı solu belli olmaz, ama geceleri yaz aylarında genelde serin olur. Ateş de yakabilirsiniz. İster siz temin edin, ister ücret karşılığı oradan alın. Buraya gelirken bir kedi köpek maması götürün, dostlarımız çok mutlu olacaklardır.

Duzce Simsirlik Kamp Alani Havadan Goruntusu
Şimşirlik Kamp Alanı Havadan Görüntüsü

Düzce’de gezilecek yerler arasında birçok şelale ve yayla var. Şimşirlik Kamp Alanı da bu yerlerin ortasında yer aldığı için bir iki günlük bir gezi için konaklama noktası olarak da kullanabilirsiniz.

En yakın şelale güneyindeki Samandere Şalelesi, ama Düzce’nin merkezinde bir daire çizerek Güzeldere Şelalesi’ne ve Odayeri Yaylası’nın da içinde bulunduğu birkaç yaylaya, hatta Abant Gölü’ne vakit ayırmanız, ulaşmanız mümkün olabiliyor.

Duzce Simsirlik Kamp Alani Cadir Yeri
Duzce Simsirlik Kamp Alani Alabalik Tesisi Pansiyonu

Şimşirlik Kamp Alanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Şimşirlik Kamp Alanı, Düzce merkezin güney yarısında, Kaynaşlı sınırına yakın bir konumda yer alıyor. İstanbul Düzce otoban çıkışından çıkıp Beyköy’e ulaşmanız gerekiyor önce. Samandere Şelaleleri’ni takip ettiğinizde 10km sonra, şelalelere ulaşmadan 5km önce yolun kenarında karşınıza çıkıyor. Yol boyunca takip edeceğiniz akarsu da sizi, Şimşirlik’te çadır kurabileceğiniz alana götürecektir. Zaten nehrin hemen yanında.

Sonuç

Şimşirlik Çadır Kamp Alanı’nda geçireceğiniz zaman, doğa ile iç içe olmanın yanı sıra, Sezgin Abla’nın sıcak misafirperverliği ve alabalık tesisinin lezzetleriyle unutulmaz anlar yaşatacak. Düzce’nin bu eşsiz köşesinde doğanın ve huzurun tadını çıkarırken, şehir hayatının stresinden uzaklaşacağınız harika bir fırsat.