rotasenin.com

Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi

Ankara Rahmi Koç Müzesi ve Ankara Kalesi‘nin yanı başında Ankara’nın ilk özel arkeoloji müzesi olan Erimtan Müzesi yer alıyor. Müze, Anadolu Medeniyetler Müzesi ile Koç Müzesi arasında kalan taş binada ziyaretçilerini bekliyor.

Erimtan ismi, arkeolojiye meraklı olan koleksiyoner Yüksel Erimtan‘ın soyadından geliyor. Anadolu kültür mirasının yurtdışına kaçırılmasını engellemek adına Kültür Varlıkları Koleksiyoncular Derneği‘ni kuran Yüksel Erimtan, 50 yıl boyunca topladığı eserleri sergilemeyi amaçlamış ve 2015 yılında müzeyi kurmuştur.

Henüz çok yeni müzenin daha çok reklamı yapılarak ilgili insanlara ulaştırılması gerekir. Müze, eski bir Ankara evinin restorasyonu sonucunda ortaya çıkmış. Eserlerin sergilenmesi ve ışıklandırılması konusunda bizden olumlu not alıyor. MÖ 3000’li yıllardan Roma ve Bizans dönemine kadar birçok eseri burada görebiliyorsunuz.

Ankara Erimtan Arkeoloji Muzesi Gezi Yazisi
Ankara Erimtan Arkeoloji Muzesi Heykeller

Müzedeki arkeolojik eserler arasında renkleri ve bezemeleri ile öne çıkan çanak çömlekler yer alıyor. Özellikle milattan önce pişirme, depolama ve taşıma gibi işlevlerle insanların günlük hayatına giren çok sayıda örnek var.

Ankara Erimtan Arkeoloji Muzesi Canak Comlek
Ankara Erimtan Arkeoloji Muzesi Eserler

Müzede yer alan koleksiyonların büyük bir kısmını oluşturan arkeolojik eserler ise cam eserlerden oluşuyor. Bunun yanısıra koleksiyonda, işçiliği ve taşı ile öne çıkan mühür taşları ve yüzükler sergileniyor.

Ankara Erimtan Arkeoloji Muzesi Cam Eserler
Ankara Erimtan Arkeoloji Muzesi Gezilecek Yerler

Sikkelerin de önemli bir yeri var müzede. Altın, bakır, gümüş gibi madenlerin belli ağırlıklara göre darp edilmesi tekniği ile oluşturulan madeni paralar, ilk defa Lidyalılar tarafından oluşturulmuş ve bu durum o çağlarda devrim yaratmıştır.

Ankara Erimtan Arkeoloji Muzesi Sikkeler
Ankara Erimtan Arkeoloji Muzesi Paralar Muhurler

Koleksiyonlarına önem veren ve bu ilgiyi başka insanlarla da paylaşmayı amaç edinen Yüksel Erimtan’ın müzesi, Erimtan Arkeoloji Müzesi‘ni Ankara’da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin. En azından Ankara Kalesi‘ne çıkarken bir göz atmanızda fayda var.

Erimtan Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Yüksel Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ne giriş ücretli ve özel müze olduğu için Müzekart geçmiyor. Erimtan Müzesi ziyaret saatleri ise Pazartesi hariç her gün 10:00 – 18:00 arası.