Garipçe Köyü Bir Köy Var Uzakta

Garipçe Köyü, Rumeli Kavağı ve Rumeli Feneri bölgelerine yakın bir konumda yer alıyor. Köyde, 1941 yapımı bir cami, bir bakkal, bir kahve ve turizmin gelişmesiyle inşa edilen lokantalar bulunuyor.

Bu içerik ilginizi çekebilir

İki tepe arasında yer alan bu küçük köyün solundaki tepesinde Osmanlı Dönemi’nden kalan Garipçe Kalesi bulunuyor. III. Mustafa tarafından 1757 – 1774 yılları arasında yaptırılan Garipçe Kalesi, boğaza hakim bir noktada yer alıyor. Bugün harap bir görünümde olan Garipçe Kalesi’nin bir benzeri, hemen karşısında yer alan Poyrazköy Burnu‘nda bulunuyor.

garipce kalesi gezisi 400x266
garipce kalesi gezi 400x266

Rumeli yakasındaki, Kilyos ve Rumeli Feneri kalelerinden sonraki üçüncü kale olan Garipçe Kalesi, Garipçe Köyü’nü tepeden fotoğraflamak için ideal bir yer. Köyün sağ tarafında, Papazburnu adındaki tepenin zirvesinde ise tarihi bir kule yer alıyor. Oraya çıkarak Karadeniz’i daha tepeden görme imkânımız varmış, lakin kule gözümüzden kaçmış olsa gerek, görmedik bile.

garipce koyu gezi rehberi

Boğazın son köyü olan Garipçe Köyü, birçok insan tarafından ilk olarak meraktan ziyaret edildiği bir gerçek. Geçimini balık ile sağlayan Garipçe, sabahları kahvaltısı için, akşamları balığı için tercih edilebilir. Asmaaltı Kahvaltı ve Balık Evi, Garipçe Aydın Balık ve Kaşı Kumluk Balık Lokantası’nın bulunduğu köy meydanında küçük ve ücretli olan park alanına alternatif olarak arabanızı meydana gelmeden, soldaki yokuşu takip ederek çıkabileceğiniz Garipçe Kalesi’nin içine bırakmanız mümkün.

Sarıyer’e 10 km mesafede olan Garipçe Köyü’nde ünlü sanatçı Erdal Özyağcılar‘ın da bir evi bulunuyor. Zeki Müren’in de zamanında buraya gelerek denize girdiği söylenir. Evet, Garipçe Köyü’nde denize de girilebiliyor. Sarıyer ve Garipçe’den tekne ile gelenler Büyük Liman Halk Plajı‘nı kullanabiliyorlar. Plajda duş veya tuvaletin olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Garipçe Köyü nerede, nasıl gidilir?

Garipçe Köyü’ne ulaşım Avrupa yakasındaki Hacıosman metro durağından kalkan 150 numaralı Sarıyer – Rumeli Feneri İETT otobüs hattı ile mümkün. İlk defa gidiyorsanız, hele arabanız ile gidiyorsanız, kendinizi İstanbul’da değil, başka bir şehirde yolculuk yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Koç Üniversitesi’nin önünden geçerek, ormanlık bir yolda ilerler, boğazın 3. köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile karşılaşır, ardından Garipçe’nin benzersiz doğasına merhaba dersiniz.

garipce koyu denizi 400x266
garipce koyu kopru 400x266

Garipçe Köyü, kendi halinde küçük bir köy ve yapacağınız şeyler kısıtlı. Bir şeyler yemeyecekseniz gezmek için bir saat yetecektir. Ama bir defa bile olsa görülmeye değer bir yer. Garipçe Köyü istikametinde ziyaret edebileceğiniz bir başka nokta ise köyün ilerisindeki Rumeli Feneri‘dir.