Yıldız Parkı: Malta Köşkü’nde Kahvaltı ve Beşiktaş’ın Tarihi Korusu

Yıldız Parkı: Malta Köşkü’nde Kahvaltı ve Beşiktaş’ın Tarihi Korusu

İstanbul'un merkezinde, yeşillikler içinde yer alan Yıldız Parkı nerede ve nasıl gidilir? Malta Köşkü'nde kahvaltı ve harika manzaralar.
admin |

İstanbul’un kalabalığı, trafiği, hızı… Bunların ortasında, Beşiktaş ile Ortaköy arasında sıkışmış, adeta bir vaha gibi duran Yıldız Parkı’na hoş geldiniz! Şehirde bir an olsun nefes almak, biraz huzur bulmak isteyenler için bir cennet olan bu park, aynı zamanda İstanbul’un en büyük koruluklarından biridir.

Yürüyüşe çıkmak, koşmak, doğa ile baş başa kalmak veya sadece bir bankta oturup, yeşilliğin içinde çayınızı yudumlamak istiyorsanız, Yıldız Parkı size bunların hepsini ve daha fazlasını sunuyor. Bu parkta hayat, şehrin hızından çok daha yavaş ve çok daha huzurlu akıyor.

Yıldız Parkı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için araştırdık. Parkın nerede olduğu, nasıl gidileceği, giriş ücretinin olup olmadığı, kahvaltı mekanları, yürüyüş parkuru, otopark imkanları ve daha fazlası…

Yıldız Parkı Tarihi

Yıldız Parkı’nın ön tarafı aslında Yıldız Sarayı. Ancak saray ve çevresindeki birkaç müze restorasyon nedeniyle uzunca bir süredir kapalı. Yıldız Parkı’nın yapılış amacı padişahın av korusu olarak kullanmasıymış.

Bu nedenle buranın orijinal adı Yıldız Korusu. Ama Yıldız Parkı da olarak da girmiş dilimize. 17. yüzyılda Kazancıoğlu ailesinin mülkü olması nedeniyle Kazancıoğlu Bahçesi deniyormuş.

Yildiz Parki Besiktas Gezilecek Yerler
Yildiz Parki Korusu Istanbul Ormanlari

Yıldız Parkı’nda Ne Yapılır?

Yıldız Korusu’nda gününüzü doğa içinde geçirebileceğiniz çeşitli aktiviteler yapmanız mümkün. Yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklete binmek, ağaçlardaki sincapları ve göletlerdeki sevimli su hayvanlarını incelemek gibi aktiviteler bulunuyor.

Yıldız Korusu, İstanbul’da gelin damat fotoğraflarının çekildiği yerlerden biri. Açık havalarda, özellikle hafta sonlarında en az iki çift görmeniz garanti.

Yildiz Parki Korusu Gezilecek Yerler

Fotoğrafçıların burayı tercih ediyor, çünkü hem İstanbul’da imkanlar zaten sınırlı, hem de asma köprüleri, ahşap köprüleri, şelaleleri, göleti ve doğasıyla güzel kareler yakalamak mümkün.

Yıldız Parkı’nda Kahvaltı

Bir şehirde yaşarken doğayla iç içe bir kahvaltı yapmayı kim hayal etmez ki? İşte İstanbul’un kalbinde böyle bir deneyim sunan bir yer var: Yıldız Parkı. Bu büyüleyici park, herkesin ağzına layık kahvaltı seçenekleriyle sizleri bekliyor. İşte Yıldız Parkı’nda kahvaltı yapabileceğiniz bazı mekanlar:

  • Malta Köşkü: Bu tarihi köşk, öğlene kadar açık büfe kahvaltı servisi sunuyor. Hafta içi serpme kahvaltı, hafta sonları ise açık büfe kahvaltı servisi mevcut. Bu köşkte bir kahve ve enfes bir kahvaltı ile gününüzü başlatmak paha biçilemez bir deneyim olacaktır. Malta Köşkü, Sultan Abdülaziz döneminde Malta’dan getirilen taşlardan yapıldığı için bu ismi almış.
  • Çadır Köşkü: Burada daha sade ama bir o kadar lezzetli kahvaltı seçenekleri bulabilirsiniz. Fiyatlar genellikle oldukça makul. Hem bir köşkün muhteşem atmosferinde hem de doğa ile baş başa bir kahvaltı yapma fırsatı bulabilirsiniz. Yıldız Parkı’nda kahvaltı fiyatları hafta içi ve hafta sonuna göre değişiyor.
  • Kır Kahvesi: Yıldız Parkı’nın bu hoş köşesinde, omlet ve kahvaltı tabağı gibi daha hafif seçeneklerle öğününüzü geçirebilirsiniz. Belki bir kitap okuyarak veya kuş seslerini dinleyerek kahvaltınızı yapabilirsiniz.
  • Beltaş Kafe: Yıldız Korusu’nun içindeki bu yeni kafe, eski adıyla Haveran, sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Asma köprünün biraz yukarısında yer alıyor ve parkın muhteşem manzarasına hakim.

Yıldız Parkı’nda Piknik

Yıldız Parkı’ndaki piknik masalarından birinde doğanın kucağında kendi kahvaltınızı da yapabilirsiniz.

Yildiz Parki Korusu Istanbul Piknik Alanlari
Yıldız Parkı, İstanbul'daki piknik alanlarından biri
Istanbul Yildiz Parki Dugun Fotografciligi
Yıldız Parkı'nda düğün fotoğrafçılığı da oldukça popüler

Piknik yapmak serbest ancak ateş yakmak yasak, bu yüzden yanınıza hazır gıdalar ve termosunuzda çay veya kahvenizi getirmenizde fayda var. Kendi sofranızı kurarak, doğanın tüm güzelliklerine karşı yemyeşil bir sabahın tadını çıkarabilirsiniz.

Yıldız Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Yıldız Parkı, doğayla dolu bir gün geçirmek isteyen herkes için açık ve ücretsizdir. Araçla gidiyorsanız park ücreti ödemeniz gerekiyor ve içeride gün boyu kalabiliyorsunuz.

Ancak unutmayın, bu muhteşem doğal ortamda profesyonel bir fotoğraf çekimi yapmak isterseniz, önceden özel bir izin almanız gerekir. Özellikle, düğün fotoğrafçıları tarafından tercih edilen Yıldız Parkı, ulaşımın kolay olması ve manzaralarının nefes kesici olması nedeniyle popüler bir seçimdir.

Yıldız Parkı Nerede?

Yemyeşil bir kaçış noktası, İstanbul’un hareketli ritminin ortasında sakin ve huzur dolu bir vaha arıyorsanız, doğru hedeftesiniz! Fakat bu yeşil cennet nerede merak ediyorsanız, sizi Beşiktaş’a, Çırağan Sarayı ve Yıldız Sarayı arasında uzanan geniş bir koruya davet ediyorum.

Yildiz Parki Korusu Istanbul Yurume Spor Alanlari
Yildiz Parki Korusu Istanbul Parklari

İstanbul’daki en büyük korulardan biri olan bu park, şehir içinde doğaya nefes almanız için sizi bekliyor. Parkın iki ayrı kapısından biri ile doğanın kucağına adım atabilirsiniz:

  • Yıldız Parkı Çırağan Caddesi Girişi (Alt giriş): Beşiktaş’tan Ortaköy’e doğru seyahat ederken, Küçük Mecidiye Camii’nin solunda ve Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü’nün karşısında, Çırağan Caddesi üzerinde ilerlerken, ihtişamlı parkın geniş kapısını bulacaksınız. İşte, orası sizin yeşil yolculuğunuzun başladığı yer!
  • Yıldız Parkı Palanga Caddesi Girişi (Üst giriş): Barbaros Caddesi’nden Gayrettepe’ye doğru giderken sağda bulunan Palanga Caddesi’ndeki parkın üst girişi sizi bekliyor. Bu yol aynı zamanda Barbaros Caddesi’nden Ortaköy’e iniş için de kullanılıyor.

Her iki kapıdan da araçla girme imkanınız var. Ancak unutmayın, alt girişten çıkmak mümkün olmadığından alttan girip üstten çıkmanız gerekecek.

Yıldız Parkı’na Nasıl Gidilir?

Parka gitmek için en kolay yol, Beşiktaş iskelesinden başlayarak bir yürüyüş macerasına atılmak ve Çırağan girişine ulaşmak olacaktır.

Yürüyüş yapmayı sevmeyenlerdenseniz, aynı yolu otomobilinizle de izleyebilirsiniz. Çırağan Sarayı karşısındaki İspark park alanına veya Yıldız Korusu içindeki otopark alanlarına aracınızı park edebilirsiniz.

Eğer parkın üst girişinden gelmeyi planlıyorsanız, Beşiktaş’tan Barbaros Caddesi’ne çıkan herhangi bir otobüs veya minibüsle parka ulaşabilirsiniz. Yıldız Teknik Üniversitesi’ni geçtikten sonraki durakta inip Palanga Caddesi’ndeki park girişine ulaşabilirsiniz.

Yıldız Parkı Otopark Seçenekleri

İstanbul’un en büyük korulardan birine geliyorsunuz ve otomobilinizi nereye bırakacağınızı merak ediyorsanız, endişelenmeyin. İşte burada arabanızı güvenle bırakabileceğiniz otopark seçenekleri:

  1. Çırağan Caddesi İspark: Parkın Çırağan Caddesi girişinin tam karşısında, Beşiktaş Emniyeti’nin yanında bir İspark otoparkı bulunuyor. Genellikle burada yer bulmanız mümkün olacaktır. Ancak parkın içinde, Çırağan girişinde ayrı bir otopark yok.
  2. Malta Köşkü Otoparkı: Parkın içinde, Malta Köşkü’ne yakın bir otopark yer alıyor. Ancak bu otopark oldukça küçük, dolayısıyla oraya erken gitmek sizin için faydalı olabilir.
  3. Çadır Köşkü Alt Bölüm Otoparkı: Parkın en büyük otoparkı ise Çadır Köşkü’nün alt bölümünde yer alıyor. Çevre düzenlemesi yapılarak genişletilen bu alanda arabanızı güvenle bırakabilirsiniz.

Sonuç

Beşiktaş’ın sembolü haline gelmiş olan Yıldız Parkı, İstanbul’un merkezinde, şehrin gürültüsünden ve hareketliliğinden uzakta bir doğa deneyimi sunuyor. Büyüleyici manzaraları, tarihi köşkleri, anıt ağaçları ve kahvaltı mekanları ile şehrin karmaşasından kaçış noktası oluyor.