rotasenin.com

Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Köşkü, Trabzon’a hakim bir tepe üzerine kurulmuş bir yapı. 1890 yılında başlanan ve 1903 yılında tamamlanan yapı, Rum tüccar Konstantin Kapogiannidis için inşa edilmişti. Bu nedenle köşk Atatürk Köşkü ismini almadan önce Kapogiannidis Köşkü olarak biliniyormuş.

Yapı, 1900’lü yılların sanatı olarak adlandırılan ve zarif süslemeleri ve kıvrımlarıyla ön plana çıkan Art Nouveau tarzda inşa edilmiş. Harika bir peyzaj mimarisi ile çevrelenmiş bahçesinde rengârenk çiçekler güzel yapıyı daha da güzelleştiriyor.

Ataturk Kosku Bahcesi

Bodrum katı ile birlikte 4 katlı olan muhteşem yapının sahibi Kapogiannidis, 1923 yılındaki Lozan Barış Antlaşması gereğince zorunlu göçe tabi tutuluyor ve kendi ülkesine yani Yunanistan’a gidiyor.

Atatürk, 1924 yılında Trabzon’u ziyareti esnasında köşkü keşfediyor ve orada bir süre dinleniyor. 1930 yılında ikinci defa geldiğinde ise Trabzonlulara, köşkü çok beğendiğini iletiyor.

Bunun üzerine Trabzonlular, köşkü Atatürk’e hediye etmek istiyorlar ve 1931 yılında köşk Atatürk’e hediye ediliyor.

Ataturk Kosku

Atatürk’ün köşke son gelişi 1937 yılında olmuş. Bu gelişinde köşkteki bütün mal varlığını Türk milletine armağan etmiş.

İnsanın serveti manevi kişiliğinde olmalıdır. Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekten ferahlık duyuyorum. (1937) – Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ün ölümü ile birlikte köşk, el değiştirerek kız kardeşi Makbule Boysan’a geçiyor. 1943 yılında kamusallaştırılıyor ve Atatürk Köşkü, Belediye Halk Müzesi olarak kullanılmaya başlanıyor.