Trabzon Atatürk Köşkü Müzesi

Atatürk Köşkü, Trabzon’a hakim bir tepe üzerine kurulmuştur. 1890 yılında başlanan ve 1903 yılında tamamlanan yapı, Rum tüccar Konstantin Kapogiannidis için inşa edilmişti. Bu nedenle köşk Atatürk Köşkü ismini almadan önce Kapogiannidis Köşkü olarak bilinmekteydi.

Yapı, 1900’lü yılların sanatı olarak adlandırılan ve zarif süslemeleri ve kıvrımlarıyla önplana çıkan Art Nouveau tarzda inşa edilmiştir. Harika bir peyzaj mimarisi ile çevrelenmiş bahçesinde rengârenk çiçekler güzel yapıyı daha da güzelleştirir.

ataturk kosku bahcesi

Bodrum katı ile birlikte 4 katlı olan muhteşem yapının sahibi Kapogiannidis, 1923 yılındaki Lozan Barış Antlaşması gereğince zorunlu göçe tabi tutulur ve kendi ülkesine yani Yunanistan’a gider.

Atatürk, 1924 yılında Trabzon’u ziyareti esnasında köşkü keşfeder ve orada bir süre dinlenir. 1930 yılında ikinci defa geldiğinde ise Trabzonlulara, köşkü çok beğendiğini iletir. Bunun üzerine Trabzonlular, köşkü Atatürk’e hediye etmek isterler ve 1931 yılında köşk Atatürk’e hediye edilir.

ataturk kosku

Atatürk’ün köşke son gelişi 1937 yılında olmuştur. Bu gelişinde köşkteki bütün mal varlığını Türk milletine armağan etmiştir.

İnsanın serveti manevi kişiliğinde olmalıdır. Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekten ferahlık duyuyorum. (1937) – Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ün ölümü ile birlikte köşk, el değiştirerek kız kardeşi Makbule Boysan’a geçer. 1943 yılında kamulaştırılmış ve Atatürk Köşkü, Belediye Halk Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.