Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hem yemek hem tarih konusunda ilk sıralarda yer alan Gaziantep seyahati gerçekleştirdik. Gaziantep’e düzenli olarak uçuşlar var ve İstanbul’dan 1 saat 40 dakika sonra Gaziantep’e varılabiliyor.

Gaziantep’e bir hafta sonu için gitmiştik ve Gaziantep ile birlikte Adıyaman’ı da hafta sonuna sığdırmanız mümkün. Adıyaman Gezi Rehberi‘nde detaylı olarak her şeyi anlatmaya çalıştık. Eğer sizin de böyle bir düşünceniz varsa şunu bilin ki hem Cumartesi hem Pazar, Gaziantep ile birlikte Adıyaman’ı da gezebilirsiniz. Şimdi Gaziantep’e gitmek isteyenler için buyrun Gaziantep Gezi Rehberi.

Gaziantep Havalimanı’ndan kiraladığımız araç ile şehrin en uzak noktasından başlıyoruz gezimize. Gaziantep’in güneybatısındaki Gaziantep Hayvanat Bahçesi, havalimanına yarım saat mesafede. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde yeni açılan safari turları ile daha önce safari deneyimi yaşamamış olanlar için farklı bir deneyim olanağı sunuyor. Sabahın ilk saatlerinde gitmek hem güneşin tepede olmadığı saatler olduğu için nispeten daha az sıcak bir ortamda gezmemizi sağlıyor, hem de daha insan oluyor.

Gaziantep Hayvanat Bahcesi Kaplan
Gaziantep Hayvanat Bahcesi Safari Park

Ardından Gaziantep Üniversitesi‘nin içindeki Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi‘ni gezebilirsiniz. Biz kapıdaki görevlinin içeride müze olduğundan haberi olmaması üzerine girememiştik, fakat siz yine de bir soruşturun gezmek isterseniz.

Gaziantep Gezegenevi ve Bilim Merkezi adındaki bir planetaryum sonraki durağımız. 20dk/10km sonra ulaşacağımız bilim merkezinde birçok deney düzeneği ile eğlenceli ve bilgi dolu vakit geçirebilirsiniz. Bizim ziyaretimizde planetaryum kapalıydı, bu nedenle girememiştik, sadece alt taraftaki deney merkezi odasını gezebilmiştik.

Gaziantep Bilim Muzesi Mimari
Gaziantep Bilim Muzesi Planetaryum

Öğle yemeğinden sonra Gaziantep’in tarihi yapıları arasında yolculuk etmeye geldi sıra. Atatürk’ün Gaziantep’te kaldığı ev olan ve sonradan müzeye çevrilen Atatürk Anı Evi Müzesi, Gaziantep Oyuncak Müzesi ve Hasan Süzer Etnografya Müzesi birbirlerine yakın oldukları için yollarda çok vakit kaybetmeden rahatlıkla gezebildik. Tabii ki arabanızı çevredeki ücretli park alanlarına bırakmak, park için en pratik yöntem. Müzelerin olduğu Bey Mahallesi’nde yollar dar ve kenara araba bırakabileceğiniz pek bir nokta da bulunmuyor.

Ataturk Ani Muzesi Gezi Rehberi
Gaziantep Oyuncak Muzesi Turk Oyuncaklar

Sonraki durağımız Mithatpaşa Mahallesi’ndeki dünyanın önemli mozaik müzelerinden biri olan Zeugma Müzesi. Çingene Kızı mozaiği ile tanınan mozaik müzesinde yaklaşık 1-2 saat zaman harcayabilirsiniz. Tabii ki tarihe yakın ilginiz varsa 1 günde bile gezmeye doyamazsınız bu müzeyi.

Zeugma Mozaik Muzesi Gezi Rehberi1
Zeugma Kurtarilan Tarihi Eserler

İstikamet Gaziantep Kalesi ve çevresi. Gaziantep Kalesi’ni ve içine yapılan panorama müzesini gezmekle devam edebiliriz seyahatimize. Gaziantep Kalesi’ne çıkılmıyor fakat içine yapılan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi‘ne girerek kale içindeki zindanları görebiliyorsunuz. Antep savunmasının anlatıldığı panorama müzesinde önemli kişilerin ve olayların rölyef kabartmalarını inceliyoruz.

Gaziantep Kalesi Hoyugu Gezisi
Gaziantep Kalesi Kahraman Antep Halki

Müze çıkışında Gaziantep Kalesi’nin etrafını dolaşarak, Türkiye’nin ilk özel cam eserleri müzesi olan Medusa Cam Eserleri Müzesi‘ne varıyoruz. 2008 yılında kurulan müzede birbirinden önemli cam eserleri ve buluntular sergileniyor.

Eğer uçak biletini geç bir saate aldıysanız Gaziantep’i keşfetmek için daha çok vaktiniz var demektir. Gaziantep’in enfes tatlarından yiyebiliriz gezi esnasında. Gaziantep’in çarşısında küçük bir tura çıkmayı unutmayın. Gaziantep merkezde bulunan ve Türkiye’nin en iyi kebapçısı olarak bilinen Halil Usta‘ya giderek ağzınızın tadını bulabilirsiniz. Enfes tatların olduğu Antep mutfağında iyice doyurun karnınızı. Alternatif olarak Hamdi Kutlar Caddesi üzerindeki İmam Çağdaş Kebap‘ı da deneyebilirsiniz. Gaziantep’in merkezinden havalimanına ulaşmak 30dk/22km olduğunu hesaba katarak hareket etmenizde fayda var.