Gaziantep Kalesi ve Kahramanlık Panorama Müzesi

Gaziantep‘in şehir merkezinin her noktasında heybetiyle görünen tek yapı olan Gaziantep Kalesi, içinde bulunan panoramik müze ile birlikte Gaziantep’i ziyaret eden ziyaretçilerin uğrak noktası olmayı başarmış.

Daire planlı olan Gaziantep Kalesi’nin 1200 metre çevre uzunluğu var. 12 kule burç ile desteklenen kalenin alt bölümlerine, üst bölümleri desteklemek için büyük odalar, dehlizler ve galeriler inşa edilmiş. Üst bölümlerde ise cami ve sarnıç bulunuyor. Evliye Çelebi‘ye göre, döneminde 36 burçlu olan kalenin çevresi tamamen hendekle kaplıymış ve kaleye bir köprü vasıtasıyla ulaşılıyormuş.

gaziantep kalesi gezi rehberi 400x266
gaziantep kalesi muze girisi 400x266

Kalenin kimler tarafında yapıldığını gösteren bir delil yok, lakin kalenin altında bulunan 25 metre yüksekliğindeki tepe aslında bir höyük. 6000 yıl kadar öncesindeki kalkolitik döneme kadar dayandırılan bir höyük üzerine kurulduğu söyleniyor. Gaziantep Kalesi‘nin arkasında yer alan ve camlarla korunan bir alan belki de bu fikri doğrular nitelikte.

gaziantep kalesi hoyugu gezisi 400x266
gaziantep kalesi gezisi 400x266

Romalılar tarafından inşa edildiği söylenen ve yöreyi ele geçiren Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar’ın gözetleme kulesi olarak kulandığı bu kaleyi ihtiyaçlarına göre yontmuşlar ve bugünkü haline gelmesini sağlamışlardır.

Gaziantep Panorama Müzesi

Kalenin üzerine çıkılmasına izin verilmese de Gaziantep Kalesi’nin içi bugün, Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi olarak hizmet veriyor. İstiklal Savaşı’nda kahramanca gerçekleşen mücadelenin ve dramatik olayların anlatıldığı müzeyi Gaziantep gezinizde mutlaka ziyaret edin.

Gaziantep halkının ve askerlerinin gösterdiği mücadele ve kahramanlıklar müze içerisinde kronolojik olarak anlatılıyor. Resimler, heykeller ve makalelerle anlatılan olayların en etkileyici sahneleri rölyeflerle anlatılan kabartmalar oluyor. Müze içerisine konan birçok televizyonda Antep savunmasının belgeseli eşlik ediyor bizlere. Antep’in işgali, açılan cepheler ve savaşan insanlar, halkın yaşadığı sıkıntılar, gerek bilgi panoları gerekse rölyefler aracılığıyla ziyaretçilere aktarılıyor.

Gaziantep hakkında bilgi sahibi olmak ve orada geçen olayları öğrenmek, o duyguları hissetmek için gidilmesi gereken yerlerden biri olan Gaziantep Panorama Müzesi’nde, kurtuluş mücadelesindeki halk ve subayların portreleri ile büstleri de sergileniyor. Müzenin sonunda yer alan bu bölümden sonra aynı yolu geri dönmek suretiyle müze gezisinin sonuna gelmiş oluyorsunuz.

Müzenin çıkışında göreceğiniz; annesini Fransız askerlerinden koruyan Şehit Kamil, şaha kalkmış at üzerindeki Karayılan, kahraman Antep haklı gibi önemli heykelleri de incelemeniz gerekir.