Gelidonya Feneri Denizcilerin Rehberi

Gelidonya Feneri Denizcilerin Rehberi

Gelidonya Feneri, denizciler yollarını görsünler diye 1934 yılında Fransızlar tarafından inşa edilmiş bir fener. Denizden 200 metre yüksekliğe kurulan Gelidonya Deniz Feneri’nin bulunduğu burun Taşlı Burnu veya Kırlangıç Burnu olarak da anılıyor. Gelidonya Feneri de aynı zamanda Taşlıkburnu Feneri olarak biliniyor ve doğa yürüyüşü için güzel bir imkan tanıyor.

Deniz fenerinin bulunduğu bölgede güçlü akıntılar bulunuyor. Aynı zamanda bölgenin kayalık olması kaza riskini daha da artıyor. Bu nedenle bölge Antik dönemde gemilerin sıklıkla kaza yaparak battığı bir yer haline gelmiş. Taşlık burnu adındaki burunda meydana gelen kazalardan biri 1954 yılında Bodrumlu bir sünger dalıcısı tarafından keşfedilmiş. 25 metre derinlikte bulunan batığın, 1960 yılında yapılan araştırmalar doğrultusunda Genç Tunç Devri’ne ait olduğu saptanmış. Gelidonya Burnu Batığı‘ndan çıkarılan tarihi eserler günümüzde Bodrum Sualtı Müzesi‘nde sergileniyor.

Gelidonya Feneri Yuruyus Parkuru Haritasi
Gelidonya Feneri Yürüyüş Parkuru Haritası

Gelidonya Feneri hakkında kısa bilgi

Gelidonya Feneri’nin inşasından itibaren babadan oğula geçen bir bekçilik sistemi olmuş hep. İlk dönemlerinde gaz yağı ile çalışan fenerin başında sürekli olarak durmak ve fener mekanizmasını temizlemek gerekiyormuş çalışsın diye. Bu nedenle bekçiler fenerde konaklamak durumundaymış. 2000 yılından sonra güneş enerjili sisteme geçilmiş ve fenerin bakımı için görevlilerin daha seyrek gelmesi yeterliymiş. Gündüz vakti şarj olan aküler, akşam vakti fenerin aydınlatmasında kullanılıyormuş. Bu nedenle fenerin terkedilmiş bir havası var. Biz gittiğimizde de ortalıkta kimseler yoktu.

Kumluca Gelidonya Feneri Gorulecek Yerler
Kumluca Gelidonya Feneri Gorulmesi Gereken Yerler
Gelidonya Feneri'nde çadır kampı alanı

Gelidonya Feneri’nde kamp yapmak da mümkün. Likya yolunu yürüyen gezginler dinlenmek için çadırlarını, fenere çıkarken sol tarafta kalan ve çevresinde oturma banklarının olduğu ahşap yükseltiye kurar. Zaten başka konaklama seçeneğiniz yok. Oraya çadır kuracak kadar hazırlıklıysanız zaten kertenkele, akrep gibi canlılar da sizi korkutmayacaktır. Likya Yolu‘na devam etmek isterseniz sonraki durak olan Adrasan 14km ileride.

Gelidonya Feneri nerede ve nasıl gidilir?

Gelidonya Feneri Adrasan’ın güneyindeki yarımadada, Akdenize’e doğru uzanan uçta yer alıyor. Gelidonya Feneri’ne ulaşmak biraz çaba, biraz da enerji gerektiriyor. Öncelikle Karaöz‘e ulaşmanız lazım. Adrasan Koyu ile Karaöz arası 15km. Karaöz’den yarımadanın batısındaki yol boyunca Likya tabelalarını görene kadar gitmeniz lazım. Tabii yolun sonlarına doğru yol asfalttan toprağa, topraktan da taşlı yola geçiyor. Ama araçların geçemeyeceği büyüklükte değil taşlar.

Gelidonya Feneri Adalar Manzarasi
Gelidonya Feneri Gezilecek Yerler
Gelidonya Feneri Trekking

Likya tabelalarını gördükten sonra yol 500 metre daha gidiyor, ama yolun sonu sizi bir yere götürmüyor, geri dönmek zorunda kalırsınız. O nedenle Likya tabelalarını gördükten sonra aracınızı park edin ve Gelidonya tabelası doğrultusunda yolunuza yaya olarak devam edin.

Gelidonya Feneri Likya Yolu Baslangici
Likya Yolu'nda Gelidonya Feneri

Asıl yol burada başlıyor. Yanınızda mutlaka su bulundurun, hatta mümkünse termosta bulundurun. Yol boyunca su kaynağınız olmayacak, ama sizin soğuk suya ihtiyacınız olacak. Suyu nereden alacağım diye sorarsanız Gelidonya Burnu’na girmeden Karaöz’den alın. Ayakkabılarınızın da mutlaka spor ayakkabısı olmasını sağlayın, yoksa 3 katı yorulursunuz terliği ayağınızda tutmaya çalışırken.

Gelidonya Feneri Likya Yolu Yuruyus Parkuru
Gelidonya Feneri Yürüyüş Yolu
Gelidonya Feneri Likya Yolu Yuruyus Yolu
Likya Yolu Yürüyüş Parkuru

Gelidonya Feneri’ne giderken geçeceğiniz Likya yolu yürüyüşü boyunca Akdeniz bölgesinde nadir görünen falezleri görürsünüz. Çıktıkça manzara daha bir güzelleşir, fenerin karşısındaki adacıklar da kendisini göstermeye başlar. Yorulmaya başladığınız anlarda dönüşte girebileceğiniz Korsan Koyu’nu ve Papaz Koyu’nu, bu koylarda serinleyeceğinizi düşünün, bu size güç verecektir.

[postlink id=”12159″ title=”Gelidonya Burnu’nda Denize Girilecek Yerler”]

Arabayı park ettiğiniz noktadan itibaren Gelidonya Feneri’ne ulaşmak için 2km yol katetmeniz ve bu süre zarfında 170 metre yukarı tırmanmanız gerekiyor, yani fener yolunda eğim söz konusu. Gelidonya Feneri yürüyüşünde özellikle son 200 metrede engebeli basamakları çıkmanız gerekiyor. Aman vazgeçip geri dönmeyin. 2km’lik yolu katetmek bizim tam 40 dakikamızı almış, Birer dakikayı geçmeyen iki mola verdiğimiz halde. Gelidonya Feneri’nden inişimiz ise 27 dakika sürmüş.