Gerze Plajları: Denize Girilecek En Güzel Yerler

Gerze Plajları: Denize Girilecek En Güzel Yerler

Gerze plajları arasında en iyileri hangileri? Denize girilecek en güzel yerler, sahiller ve olanakları neler? Hangi beach daha iyi?
admin |

Karadeniz’in hırçın dalgaları tehlike yaratsa da, Gerze bu hırçınlığın önüne set koymuş ve Gerze halkına ortalama düzeyde deniz olanağı sağlamış. Doğası ile kendisine hayran bırakan, hamsinin iyisinin bile denizinden çıkarıldığı Gerze’de denize girilebilecek yerleri yazıya döktük.

Denizin bazı kısımları, özellikle Gerze Limanı’nın içi ve yakınları dönemine göre deniz anaların yoğun olduğu dönemlere denk gelebilir. Deniz analarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Denize bakıldığında deniz anaları çok sayıda görülüyorsa girmeyin zaten. Limanın ağ ile örülmüş bir köşesi deniz analarının giremeyeceği noktalar olduğundan, denize girmek için bu alanları kullanabilirsiniz.

Gerze Plajları

Marina Beach

Gerze Limanı’nın sol tarafında gündüzleri beach olarak işletilen, akşamları şezlongların kaldırılmasıyla aile çay bahçesi olarak hizmet veren bir işletme bulunuyor.

Gündüzleri içeride sadece şezlonglar var. Güneş alan ve almayan yerler var, isterseniz şemsiye de açtırabiliyorsunuz. Çay, kahve, limonata gibi içecekler sudan ucuz. Görevliler oldukça yardımsever.

Gerze Denize Girilecek Yerler Isletmesi
Gerze'de denize nerede girilir?

Denize doğru çıkan atlama alanlarından denize de atlayabilirsiniz. Denizi ağlarla kapatıldığı için çöp veya deniz anası giremiyor. Deniz anasının yoğun olduğu günlerde bile burada denize girebiliyorsunuz.

Halk Plajı

Marina Beach’in hemen yanında bir halk plajı bulunuyor. Şezlong önemli değilse, kurun havlunuzu atlayın denize. Şöyle bir gireyim çıkayımcıların alanı. Burası da diğer işletmeler gibi ağlarla örülü olduğundan Gerze Limanı’nın en temiz yerlerinden biri.

Gerze Plajı

Hurmadibi de denilen Gerze Plajı, Gerze Limanı’nın sağında kalan deniz fenerinden sonraki plajdır. Kumdan hoşlanmayanlar için yapılan beton sahasında güneşlenebilir ve direkt denize girebilirsiniz.

Gerze Denize Girilecek Yerler Gerze Plaji
Gerze'de denize girilecek yerler
Gerze Denize Girilecek Yerler Beton Gerze Plaji
Gerze'deki plajlar

Biraz daha ileride kum sahili de vardır Gerze Plajı’nın. Serin Karadeniz sularından, sıcak kumlara akmak isteyenler tercih edebilir. Koordinat: 41°47’54.14″ N 35°11’40.54″ E

Bulut Beach

Marina Beach ile aynı ayarlarda, halk plajının diğer tarafında Bulut Beach isimli başka bir işletme daha bulunuyor. Gerze Limanı’nın ucuna doğru giderken görebilirsiniz.

T Plajı

Aslında ismi olmayan, ama yeni yapılan şehirlerarası viyadük yollarının alt tarafında dalgakıranların Karadeniz suyunun önünü kestiği sakin bir yer bulunuyor.

Sinop Gerze Dalgakiran Plaji Viyaduk
Sinop Gerze Dalgakiran Plaji Denize Girilecek Yerler

İki adet T biçiminde yapılmış dalgakıranlardan dolayı T’ye gitmek gibi bir deyiş çıkmış ortaya. Plaj viyadüklerin altında, üstelik burada mangal da yapabilirsiniz. İster hafif çakıl, isterseniz dalgakıranların üzerinde keyif yapabiliyorsunuz. Koordinat: 41°47’00.45″ N 35°11’59.28″ E

Gerze, Akdeniz ve Ege Bölgesi kadar olmasa da, Karadeniz’in turistik yerlerden biri. Karadeniz’in birçok noktasından daha iyi deniz koşullarına sahip.

Gerze bu özelliğiyle özellikle yaz mevsiminde Sinop ve çevresinden birçok yerli turist çekiyor. Gerze, Sinop gezilecek yerler arasında olmalı mutlaka.