Bursa Kent Müzesi

Bursa ile ilgili her türlü malzemeyi bulabileceğiniz Bursa Kent Müzesi, Bursa’nın sosyal, ekonomik, tarihsel yönünü ve zenginliğini görmek için ziyaret edebileceğiniz bir müze.

Müzenin ilk katında, yani giriş katında bulunan Uygarlıklar Kenti Bursa adındaki galerisi, Bursa’daki ilk uygarlıklardan, Osmanlı Dönemi ve Kurtuluş Savaşı yıllarına kadar olan süreçteki tarih anlatılıyor. Çevredeki höyüklerde bulunan uygarlığın ilk izleri, Osmanlı dönemindeki padişahların balmumu heykelleri, hayatlarından kesitler, tuğraları ve onlar için çizilmiş minyatürleri, Cumhuriyet öncesi göçleri eski fotoğraflarla birlikte görebilirsiniz.

bursa kent muzesi uygarligin ilk izleri 400x266Uygarlığın ilk izleri
bursa kent muzesi osmanli devleti 400x266

Aynı kattaki Çağdaş Bursa galerisi, Cumhuriyet’ten sonraki Bursa gelişimini anlatıyor. Cumhuriyet’ten bu yana otomobil ve ulaşım sanayisindeki gelişmeler görebilecekleriniz arasında. 1926 model el yapımı Amilcar adında bir araba var mesela. Bursa Kent Müzesi, Bursa’yı tüm yönleriyle ele alan bir müze. Müze bilgilendirmeleri gerçekten çok iyi. Mudanya Mütarekesi‘nin yapıldığı evi ve Mudanya‘yı konu alan bölümler de var, Bursa’nın milli parkı Uludağ‘ın doğası ve çevresindeki göletler ile pınarlardan da bahsedilmiş.

bursa kent muzesi tramvay 400x266
bursa kent muzesi amilcar 400x266

Müzenin üst katında etnografik eserler, yaşam kültürü, giyim kuşam gibi Bursa’nın gelenek ve göreneklerine dair öğeler sergileniyor. Yaşam ve Kültürüyle Bursa adındaki bu galeri, Bursa’nın ruhuna girebileceğiniz bir galeri.

Bodrum katında kent müzelerinde sıklıkla görmeye alıştığımız el sanatları çarşılarındaki yok olmaya yüz tutmuş dükkanların canlandırmaları bulunuyor. Semerci, yemenici, arabacı, nalbant, marangoz, bakırcı, kumaşçı gibi dükkanları, eşyalarıyla ve çalışanlarıyla birlikte canlandırılmış olarak görebilirsiniz. İpekçilik ile ünlü Bursa’nın ipek tarihini, ipeklerin nasıl ortaya çıktığını görebileceğiniz bölümleri de var müzenin.

bursa kent muzesi unutulmus meslekler 400x266
bursa kent muzesi dukkan canlandirmalari 400x266

Bursa Kent Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Müzenin giriş ücreti yetişkinler için 2TL, öğrencilere 1TL. Müze, Pazartesi günü kapalı, ancak diğer günler 09:30 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

bursa kent muzesi ataturk heykeliAtatürk Heykeli ve Bursa Kent Müzesi (Sağdaki Bina)

Bursa Kent Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Bursa Kent Müzesi, Bursa’nın merkezinde, Atatürk Caddesi üzerinde yer alıyor. Bursa Saat Kulesi ve Atatürk heykeli’nin olduğu meydanda, eskiden Adliye Binası olarak kullanılan beyaz renkli yapıda. Adliye’nin yeni binaya taşınmasının ardından kent müzesi, karşısındaki binadan buraya taşınmış.