rotasenin.com

Sinop Kalesi

MÖ 7. yüzyılda Sinop topraklarını, eski Sinop yerleşim alanlarını ve çevresini korumak için inşa edilmiş bir kaledir Sinop Kalesi. Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlılar gibi Sinop’u egemenliği altına alan birçok hükümdarlığa hizmet etmiştir.

Zaman geçtikte onarılan ve hükümdarlıkların ihtiyaçlarına göre genişletilen Sinop Kalesi’nin, tamamı olmasa da bir kısmı hala ayakta ve ziyaret edilebiliyor.

Sinop’taki şehir meydanında yer alan kule ve surlar günümüze kadar gelebilmiş. Genişliği 3 metreyi bulan sur duvarları gerçekten etkileyici.

Sinop Kalesi Gezilecek Yerler
Sinop Kalesi Gorulecek Yerler

Sinop Kalesi tarihi hakkında kısa bilgi

Selçuklu döneminde kalenin bir bölümü tersaneye dönüştürülerek, dönemin en güzel savaş gemilerinin yapıldığı bir alan olmuş. Osmanlılar ise tersane geleneğini devam ettirerek savaşlarda başarılı olması planlanan kadırgalar yaptırmış.

Osmanlı’nın Karadeniz Bölgesi’nde bulunan en büyük tersanelerde biri burasıydı, ancak sonraları tersaneler kapatılmış, tersane odaları duvarlarla örülmüş ve kalenin bir bölümü 22 metre yüksekliğe sahip 11 burçla desteklenen hapishane olarak işlev sürmeye başlamış. Bu hapishane günümüzde Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor.

Sinop Kalesi Bar Kafe Liman Manzarasi
Sinop Kalesi Burclari

Kalenin liman tarafındaki kısmının üst tarafında Kale Burç adında bir bar kafe bulunuyor. Sinop’un, harika iskele, liman ve tersane manzarasına karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Tepeye çıkmak için dik basamakları geçmeniz gerekiyor. Ayağınızda buna göre bir ayakkabı olması güzel olur.

Sinop Kalesi Bar Kafe Restoran
Sinop Kalesi Liman Tersane

Sinop Kalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Sinop Kalesi’ne giriş ücretsiz. Haftanın her günü, günün herhangi bir saati ziyaret edebilirsiniz.

Sinop Kalesi nerede ve nasıl gidilir?

Kale, Şehitler Çeşmesi’nden sonra, Bülent Ecevit Caddesi üzerinde yer alıyor. Sinop merkezinin bulunduğu yarımadanın güneyinde yer alan kale şehrin birçok yerinden rahatlıkla görülebiliyor.

Kale çevresinde birkaç otopark mevcut, şehrin yoğunluktan dolu olmadığı zamanlarda bu otoparklarda yer bulabilirsiniz.