Akyaka Orman Kampı

Akyaka Orman Kampı

Akyaka çadır kampı alanlarından olan Gökova Akyaka Orman Kampı, orman içinde olması, temiz havası ve denize yakınlığı ile tercih edilebilecek bir kamp alanı. Akyaka Orman Kampı, Akyaka merkeze yakın olması büyük avantaj. Ormanlık alan olduğu için güneşin sizi rahatsız etmesi çok düşük ihtimal.

Kamp alanının işleyişinden de kısaca bahsedelim. Kamp alanının girişinden girdiniz ve girişten sonraki boş bir alana aracınızı park ediyorsunuz. İçinde görevlilerin olduğu küçük bir kulübe bulunuyor. Yanlarına gidip kamp kurmak istediğinizi söylüyorsunuz ve onlar size bir form doldurtuyorlar. Kaç gece konaklamak istediğinizi belirtip ücretini ödüyorsunuz. Eğer uzatmak isterseniz ertesi gün 17:00’ye kadar vaktiniz var. Sonra aracınıza geçip kendinize elektrik panolarının olduğu yerlere yakın boş bir alan buluyorsunuz ve size önceden verdikleri kart üzerindeki bir numarayı arıyorsunuz, görevliye yer bildirimi yapıyorsunuz.

Mugla Akyaka Orman Kampi Cadir Alanlari
Muğla Gökova Akyaka Orman Kampı Çadır Alanları

Kamp alanında çeşitli numaralandırma sistemleri var, siz onu söyleyip ona göre sizi bulup yanınıza geliyor. Siz çadırınızı kurarken, telefonda görüştüğünüz görevli gelip size bir kart veriyor ve sizin bir numaranız olmuş oluyor. Kartı çadırınıza asıyorsunuz ve kaçak çadır alanı kullanımının önüne bu şekilde geçilmeye çalışılıyor. Bu kartı kullanarak gün içinde giriş çıkış yapabilirsiniz. Çadırı kurduktan sonra Azmak Çayı’na ayaklarınızı sokup geri geldiğinizde bu kartı gösteriyorsunuz.

[postlink id=”13034″ title=”Bodrum Kamp Alanı Bodrum EcoFarm”]

Kamp alanınızı belirlerken tuvalet ve duşlara yakınlığı ve bulaşık çamaşır yıkama çeşmelerine uzaklığı önemliyse sizin için, buna dikkat etmeniz gerekiyor. Gece çok sık tuvalete kalkan biriyseniz tuvaletten uzak bir yere çadır kurmak istemeyebilirsiniz. Aracınızla gidiyorsanız eşyalarınızı taşımak için de uygun bir park alanı ve arabaya yakın boş bir çadır alanı bulmanız gerekir.

Mugla Akyaka Orman Kampi Cadir Konaklama
Akyaka Orman Kampı Rehberi
Mugla Akyaka Orman Kampi Alanlari
Muğla Ula Akyaka Kamp Alanları

Muğla çadır kamp alanları arasında yer alan Akyaka Orman Kampı’nda çadır alanları orman içinde, çam ağaçları altında beklentinize göre keyifli bir çadır deneyimi yaşayabilirsiniz. Biz Akyaka’ya gittiğimizde gerçekten çok kalabalıktı. Çadır kurulabilecek tüm alanlar neredeyse doluydu. Akyaka’da birçok ilke şahit olduk. Burada kampçılar da bulunuyor, karavanıyla gelenler de bulunuyor, Anadolu teyzelerim de, yurdum amcalarım da bulunuyordu. Mesela büyük bir çadırın etrafı ev gibi havlularla set çekilmiş, yukarı sarı ışık, 2-3 çuval patatesle teyzelerim patates soyuyorlardı. İki kişilik çadırla gelen üç kişilik bir ailenin aile bireylerinden biri doblo arabalarında uyuyordu. Ama bana en tuhaf gelen şey neydi biliyor musunuz? Bir çadırın önünde siyah renkli 2 kişilik deri bir koltuk vardı. Sanıyorum kamp alanında rahat etmek için 2 kişilik salon koltuğu getirmişlerdi. Buna çok şaşırmıştım, şaşırılmayacak gibi değil.

[postlink id=”12235″ title=”Kaş Çadır Kampı Kaş Camping”]

Okey oynayanlar, tavla atanlar, burayı evi olarak kullananlar vardı. Karavan alanlarına ne demeli, şahane bir ortamları var. Kurmuşlar karavanlarını, önlerine de 30m2 boyutlarına geniş bir alan. Kimisi bitkilerini suluyordu, kimisi bir yandan gazete okuyup bir yandan 37 ekran televizyonunu izliyordu. Bu alanlar sezonluk olarak kiralanmış ve çok rahat görünüyorlardı.

Mugla Akyaka Orman Kampi Yesillikler
Akyaka Orman Kampı Sezonluk Çadır Alanı
Mugla Akyaka Orman Kampi Karavan Alanlari
Akyaka Orman Kampı Sezonluk Karavan Alanı

Akyaka Orman Kampı’nın imkanları arasında normal seviyede duş ve tuvalet bulunuyor. Çok temiz oldukları söylenemez, onlarca insanı taşıyamıyor. Bozuk ve kilitlenmeyen kapılı duş alanları ve ışığı çalışmayan yerler vardı. Böyle ufak tefek eksiklikler bulunuyor, ama işlerimizi görmeye engel olmadı hiçbiri. Yanınızda mutlaka tuvalet kağıdı bulundurun. Kamp alanı kalabalık olduğu için tuvaletlerde sabahları da çok sıra olabiliyor. Orman alanı içinde mangal yapmak, ateş yakmak yasak. Kamp tüpleriniz veya elektrikli ocaklarınız varsa kullanabilir, yemeklerinizi bunlarda yapabilirsiniz. Market alışverişlerinizi merkezdeki büyük marketlerden yapabilirsiniz. Rahat etmek için yanınızda mutlaka uzatma elektrik kablosu olmalı. Bir buzdolabı veya soğutucu imkanınız yok. Ama birçok çadır üyesinin yaptığı gibi buzdolabı kiralayabiliyorsunuz.

Mugla Akyaka Orman Kampi Alternatif Konaklama
Mugla Akyaka Orman Kampi Yollari

Akyaka Orman Kampı deniz kenarında bir işletme. Bodrum ile Datça arasında kalan Gökova Körfezi‘ne bakıyor. Denize girilebilecek iki yer var. Biri kampın içinden deniz tarafına doğru yürürken karşınıza çıkan beton alandan denize girmek. Burada bir plaj yok, ister atlayarak, ister merdiveni kullanarak denize girebilirsiniz. Derin olduğu için temizdir.

Mugla Akyaka Orman Kampi Denize Girilecek Yerler
Mugla Akyaka Orman Kampi Denize Girilecek Koylar

Denize girmek için diğer seçenek de önce yürüyüş yolundan, sonra merdivenlerden aşağı inerek karşılaştığınız Akyaka Plajı ve denizi. Buradaki deniz kum ve oldukça sığ. Kulaç atarak yüzebilmek için onlarca metre ileri doğru yürümeniz gerekiyor. Bu sürede su hep dizlerinizde. Dalgalı havalarda suyun içi çamur gibi oluyor.

Mugla Akyaka Plajlari Orman Kamp Alaninda
Akyaka Plajı
Mugla Akyaka Plajlari Iskelesi
Akyaka'da Denize Girilecek Yerler

Akyaka Plajı’nın olduğu bu alanda birçok restoran ve kafe bulunuyor. Hatta Migros gibi büyük marketler ve para çekebileceğiniz ATM de var. İhtiyaçlarınızı buradan alıp çadırınıza da taşıyabilirsiniz.

Akyaka Orman Kampı nerede ve nasıl gidilir?

Kamp alanı Gökova Körfezi’nin kuzeyinde bulunan bir alanda yer alıyor. Akyaka’nın içindeki Atatürk Caddesi’nden batıya doğru ilerlediğinizde sol tarafta kamp alanını görürsünüz. Merkeze çok yakın olduğu için, ulaşım konusunda da sıkıntıya girmezsiniz.