Göreme Açık Hava Müzesi: Giriş Ücreti ve Görülmesi Gereken Kiliseler

admin
|

Kapadokya’nın topraklarında, zamana meydan okuyan bir tarihtir Göreme Açık Hava Müzesi. Doğanın ve insan elinin binlerce yıl süren bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu eski topraklarda yürürken, sanki zamanın ötesine bir yolculuk yapıyorsunuz. Peki, antik dönemlerden kalma bu oyuklar nasıl oluştu? Kimler bu kaya oymalarında yaşadı? Müzenin giriş ücreti ne kadar?

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’da büyüleyici bir vadiye kurulmuş, tarih öncesi zamanlardan kalma bir doğa harikası. Doğal aşınmalar sonucu oluşmuş kayalar, antik dönemlerden kalma insanlar tarafından oyulmuş ve dini öğretim merkezi olarak kullanılmış. Müze içinde dolaşırken, her bir oyukta farklı bir yaşam iziyle karşılaşıyorsunuz.

Göreme Açık Hava Müzesi Gezilecek Yerler

Aziz Basli Kilisesi ve Rahipler ve Rahibeler Manastırı

Şapeller, yemekhaneler, mutfaklar ve oturma alanları, bir zamanlar canlı bir topluluğun parçasıymış gibi duruyor. Burası özellikle Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip, zira birçok kilise ve dini yapı burada yer alıyor.

Kapadokya Goreme Aziz Basli Kilisesi Gezisi
Kapadokya Goreme Aziz Basli Kilisesi Gezilecek Yerler

Aralarındaki tüneller sayesinde birbirleriyle sürekli iletişim halinde olan bu manastırlar, zaman zaman ziyaretçilere kapalı olabiliyor. Ancak açık oldukları dönemlerde, geçmişin atmosferini ziyaretçilere hissettiriyorlar. Özellikle Aziz Basil Kilisesi, müzenin girişine yakın bir konumda yer alarak ziyaretçilere kolay ulaşım sunuyor. Bu kilise aynı zamanda bir şapel işlevi görüyor ve önemli tarihi figürlerin gömüldüğü bir mezar alanına da ev sahipliği yapıyor.

Kapadokya Rahipler Rahibeler Kilisesi Yapisi

Elmalı Kilise

Elmalı Kilise, dönemin tarzını en iyi yansıtan kilise olması nedeniyle ünlü bir kilise. Diğer birçok kilise gibi Hz. İsa’nın doğumu, vaftiz edilmesi, Judas’ın ihaneti, İsa’nın çarmıha gerilmesi, son yemek gibi sahneler yer alıyor. Elmalı Kilise, dışarıdan birkaç metrelik tüneli geçerek ulaşılıyor.

Kapadokya Elmali Kilise Tuneli

Çarıklı Kilise

Çarıklı Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi kiliseleri’nden farklı olarak yüksekte yer alıyor. Alt katındaki yemekhane bölümü de dikkat çekiyor. Burası topluca eğitim verilen bir yer olduğu için yemekler topluca pişirilir ve yenirdi.

Kapadokya Carikli Kilise Gezisi
Kapadokya Goreme Carikli Kilise Manzarasi

Karşılıklı olarak 45-50 kişinin topluca yemek yediği taş masa ve oturmak için kullanılan taşlar, Kapadokya’nın yemekhanelerinde net bir şekilde görülebilen yapılardır.

Azize Barbara Şapeli

Azize Barbara Şapeli de turistlerin ilgisini çeken en popüler noktalardan biri. Özellikle şapel içerisinde kullanılan kırmızı motifler sayesinde diğer kiliselerden ayrılıyor. Soyut şekiller kullanılarak dini tasvirlerin oluşturulduğu Azize Barbara Şapeli, Elmalı Kilise’nin bulunduğu kayanın arka tarafında yer alıyor. Arka tarafında yer almasından dolayı da şahane bir manzarası var.

Kapadokya Goreme Aziz Barbara Sapeli Manzarasi

Tokalı Kilise

Tokalı Kilise ise Göreme Açık Hava Müzesi’nin sınırları dışında bulunuyor. Müzenin girişine 100 metre mesafedeki kiliseye, Göreme Açık Hava Müzesi’nden aldığınız bilet ile ücretsiz girebilirsiniz. Bu nedenle müzeden aldığınız bileti atmayın, saklayın.

Göreme Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’nın ziyaretçilerine açık en etkileyici tarihi mekanlarından biri. Müze, çeşitli dini yapıları barındırıyor: Aziz Onuphrius (Yılanlı) Kilisesi, Pantokrator Kilisesi, Malta Haçlı Kilise ve Azize Katerine Şapeli. Müze ziyareti ücretli olmakla birlikte, Müzekart sahipleri için ücretsiz giriş imkanı sunuluyor.

Ayrıca, müzenin en çok ilgi çeken yerlerinden biri olan Karanlık Kilise için ek bir giriş ücreti alınıyor. Bu kilise, üst kısımlarının eski zamanlarda güvercinlik olarak kullanılmasından ötürü iyi korunmuş durumda ve freskler açısından en zengin kiliselerden biri olarak kabul ediliyor.

Karanlık Kilise, içerdiği detaylı fresklerle ünlü. Elmalı Kilise’ye benzer özellikler taşıyan bu kilise, sınırlı ışık alması ve yapılan dikkatli restorasyonlar nedeniyle duvar resimleri oldukça iyi korunmuş. Ancak, ziyaretçilerin bu kiliseye özel bir ilgileri yoksa, diğer kiliselerde de benzer freskler görebileceklerini hatırlatmakta fayda var.

Göreme Açık Hava Müzesi, yaz sezonunda sabah 08:00’den akşam 19:00’a kadar, kış sezonunda ise 08:00’den 17:00’e kadar haftanın her günü açık.

Kapadokya Goreme Karanlik Kilise Gezi
Kapadokya Goreme Malta Hacli Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir ilindeki Göreme’nin merkezine yakın bir konumda. Kapadokya’nın en ünlü bölgesi olduğu için tabelalar tarafından mutlaka yönlendirilirsiniz müze istikametine. Avanos’tan 9km (12dk), Ürgüp’ten 7,2km (12dk), Uçhisar’dan 6,5km (12dk) içerisinde Göreme Açık Hava Müzesi’ne ulaşım mümkün.

Sonuç

Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’nın tarihi zenginliklerini keşfetmek isteyenler için ideal bir durak. Burada geçireceğiniz zaman, sizi binlerce yıl öncesine götürecek. Antik kiliseler, soluk kesen freskler ve çok daha fazlası yer alıyor bu müzede.