rotasenin.com

Göreme Açık Hava Müzesi

Dünyanın en büyüleyici atmosferlerinden olan Kapadokya‘da bir vadinin başlangıç kısmına kurulan Göreme Açık Hava Müzesi, doğal aşındırma sonucu oluşan kayaların içine yapılan oyukların bulunduğu bir yerleşim ve öğretim yeridir.

Göreme Açık Hava Müzesi sınırları içinde bulunan her doğal yapı, günün birinde bir yaşam alanı olarak kullanılmış. Şapeller, yemekhaneler, mutfaklar, oturma alanları gibi birçok yapı arasında özellikle kiliseler Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yer tutuyor. Göreme bölgesinde de ziyaret edebileceğiniz birçok kilise mevcut.

Dini yapıların çokluğundan dolayı müze olarak çevrelenen bölge, temellerini ilk olarak MS 4. yüzyılda Aziz Basil tarafından bir dini eğitim ve düşünme merkezi olarak kurulmuş. Ulaşım yollarına uzaklığı ve engebeli arazi yapısı itibarıyla rahatlıkla gizlenmiş ve görevini gerçekleştirmiştir.

Bölgedeki Hıristiyanlığın gelişim süreci yaklaşık 1000 yıl kadar sürmüş. Kiliselerin her birinin önünde kilise ile ilgili açıklamalar mevcut. Kiliselerin içlerinde fotoğraf çekimlerine izin verilmiyor.

Kiliselerin duvar resimleri incelendiğinde genel olarak birçok kilisede olan resimler resmedilmiş. Bu resimlerde Hıristiyanlık tarihi ile ilgili canlandırmalar, Hz. İsa’nın hayatından sahneler yer alıyor.

Aziz Basli Kilisesi

Müze içerisinde birçok kilise ve manastır bulunuyor. Aziz Basil adına yapılmış olan kilise girişe yakın bir konumda yer alıyor. Aslında burası bir şapel ve yapı içerisinde önemli kişilerin gömüldüğü bir mezar alanı da bulunuyor.

Kapadokya Goreme Aziz Basli Kilisesi Gezisi
Kapadokya Goreme Aziz Basli Kilisesi Gezilecek Yerler

Rahipler ve Rahibeler Manastırı

Rahipler ve Rahibeler Manastırı olarak isimlendirilen iki büyük yapı ise burada eğitim gören kadın ve erkeklerin yaşadıkları ve yattıkları yapılardır. Çok katlı bu yapılar, birbirlerine tüneller vasıtasıyla bağlanmış ve aralarında iletişim sağlanmıştır. Bazı dönemler kapalı olan bu yapılar, bazı dönemlerde sadece birkaç odası görünür şekilde ziyaretçilere açık olabiliyor.

Kapadokya Rahipler Rahibeler Kilisesi Yapisi

Elmalı Kilise

Elmalı Kilise, dönemin tarzını en iyi yansıtan kilise olması nedeniyle ünlü bir kilise. Diğer birçok kilise gibi Hz. İsa’nın doğumu, vaftiz edilmesi, Judas’ın ihaneti, İsa’nın çarmıha gerilmesi, son yemek gibi sahneler yer alıyor. Elmalı Kilise, dışarıdan birkaç metrelik tüneli geçerek ulaşılıyor.

Kapadokya Elmali Kilise Tuneli

Çarıklı Kilise

Çarıklı Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi kiliseleri’nden farklı olarak yüksekte yer alıyor. Alt katındaki yemekhane bölümü de dikkat çekiyor. Burası topluca eğitim verilen bir yer olduğu için yemekler topluca pişirilir ve yenirdi.

Kapadokya Carikli Kilise Gezisi
Kapadokya Goreme Carikli Kilise Manzarasi

Karşılıklı olarak 45-50 kişinin topluca yemek yediği taş masa ve oturmak için kullanılan taşlar, Kapadokya’nın yemekhanelerinde net bir şekilde görülebilen yapılardır.

Azize Barbara Şapeli

Azize Barbara Şapeli de turistlerin ilgisini çeken en popüler noktalardan biri. Özellikle şapel içerisinde kullanılan kırmızı motifler sayesinde diğer kiliselerden ayrılıyor. Soyut şekiller kullanılarak dini tasvirlerin oluşturulduğu Azize Barbara Şapeli, Elmalı Kilise’nin bulunduğu kayanın arka tarafında yer alıyor. Arka tarafında yer almasından dolayı da şahane bir manzarası var.

Kapadokya Goreme Aziz Barbara Sapeli Manzarasi

Tokalı Kilise

Tokalı Kilise ise Göreme Açık Hava Müzesi’nin sınırları dışında bulunuyor. Müzenin girişine 100 metre mesafedeki kiliseye, Göreme Açık Hava Müzesi’nden aldığınız bilet ile ücretsiz girebilirsiniz. Bu nedenle müzeden aldığınız bileti atmayın, saklayın.

Göreme Açık Hava Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Aziz Onuphrius (Yılanlı) Kilisesi, Pantokrator Kilisesi, Malta Haçlı Kilise, Azize Katerine Şapeli müzede bulunan dini yapılar arasında.

Göreme Açık Hava Müzesi’ne giriş ücretli. Ancak Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Müze içerisinde bulunan kiliselerden Karanlık Kilise ise ekstra ücrete tâbi.

Üst bölümlerde bulunduğu ve güvercinlik olarak kullanıldığı için iyi korunmuş bir kilise olan Karanlık Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi freskleri arasında en iyi korunmuş fresklere sahip bir kilise.

İçerdiği freskler gözönünde bulundurulduğunda Elmalı Kilise’ye benzer özellikler taşıyor. Duvar resimlerinin korunmasında, içeriye sadece küçük bir pencereden ışık girmesi de etkili olmuş, ayrıca yapılan restorasyonlar sonucunda girişin ücretli olmasına karar verilmiş.

Karanlık Kilise’ye, özel ilginiz yoksa girmeye gerek yok, çünkü diğer kiliselere benzer duvar resimleri bulunuyor. Göreme Açık Hava Müzesi Pazartesi tatil olmaksızın haftanın her günü yaz sezonunda 08:00 – 19:00, kış sezonunda ise 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Kapadokya Goreme Karanlik Kilise Gezi
Kapadokya Goreme Malta Hacli Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Göreme Açık Hava Müzesi, Nevşehir ilindeki Göreme’nin merkezine yakın bir konumda. Kapadokya’nın en ünlü bölgesi olduğu için tabelalar tarafından mutlaka yönlendirilirsiniz müze istikametine. Avanos’tan 9km (12dk), Ürgüp‘ten 7,2km (12dk), Uçhisar‘dan 6,5km (12dk) içerisinde Göreme Açık Hava Müzesi’ne ulaşım mümkün.