Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı: Doğa Tutkunları İçin Harika Bir Rota

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı: Doğa Tutkunları İçin Harika Bir Rota

Düzce'nin gizli hazinesi Güzeldere Şelalesi, doğa yürüyüşleri, piknik, kamp ve doğa fotoğrafçılığı için mükemmel bir lokasyon.
admin |

Aradığınız huzur ve doğal güzelliklerin adresi Güzeldere Şelalesi, Düzce’nin saklı cenneti olarak sizi bekliyor. Yeşilin bin bir tonunu barındıran bu muhteşem yer, sıcak yaz günlerinde serinlemek ve stres atmak için ideal bir kaçış noktası.

Güzeldere Şelalesi, Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı ve Mesire Yeri olarak çevredeki insanlar için oldukça güzel bir dinlenme ve piknik alanı. Yaz mevsiminde şehrin sıcağından kaçmak ve serinlemek için tercih edilen Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı, bize adeta Karadeniz’i yaşatıyor.

Güzeldere Şelalesi Tarihi

Alana giriş yaptığınızda geniş ve yemyeşil bir alan karşılıyor sizi. Ortalıkta geniş bir çim alanı var. Kenarlardaki ağaçların altlarında ise piknik masaları.

Alan geniş olduğundan bir yoğunluk göze çarpmıyor. Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı piknik yapmak, mangal yakmak için uygun bir piknik alanı.

Doğa yürüyüş parkurları, doğa fotoğrafı için uygun alanlar, mesire ve piknik alanları ve kampçılar için çadır alanları ile doğaseverlerin ilgisini çeken bir yer haline gelmiş Güzeldere Şelalesi Mesire Yeri.

Duzce Guzeldere Selalesi Tabiat Parki Cimenlik Alan
Mesire alanının ortasındaki büyük yeşil alan
Duzce Guzeldere Selalesi Tabiat Parki Piknik Alani
Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Piknik Alanı

Yemyeşil ve sıkı orman içindeki merdivenlerden aşağıya doğru inmeye başladığınızda çok uzaklardan gelen bir su sesi işitmeye başlıyorsunuz. Basamaklardan inmeye devam ettikçe şelale görünmeye başlıyor önce.

Yanına doğru yaklaştığınızda ise asıl manzara ortaya çıkıyor. Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi‘nin yüksekliği 135 metre ve seyir teraslarından gürül gürül akan şelaleyi tüm heybetiyle yakından görebiliyorsunuz.

Şelaleye inmek de, mesire alanına geri çıkmak da bir hayli yorucu olsa da, Türkiye’nin önde gelen güzelliklerinden biri olan şelaleyi görmeden oradan ayrılmayın.

Yorulanlar için belirli aralıklarla dinlenme bankları koymuşlar, içiniz rahat olsun. Şelalenin güldür güldür akan suyunu görmek için en uygun mevsim bahar mevsimi.

Yaz aylarında suyu daha seyret akıyor. Sonbaharda giderseniz yaprak renkleri değişeceği için seyrine doyum olmaz bir doğa ile karşılaşırsınız.

Duzce Guzeldere Selalesi Tabiat Parki Selale
Düzce Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı ve Mesire Alanı

Orman İçi Dinlenme Yeri olan Güzeldere Şelalesi’nde çadır kampı yapmak da mümkün.

Düzce’nin onlarca gizli hazinesinden biri olan Güzeldere Şelalesi’nin rakımı 630 metre ve iç kesimlerde kaldığı için gece soğuğuna karşı önleminizi alın. İhtiyaçlarınız için bölgede bir restoran, konaklama için bungalov evler, tuvaletler ve küçük bir market bulunuyor.

Güzeldere Şelalesi’nde kahvaltı yapmak isterseniz restoranında serpme ve açık büfe kahvaltı yapabilirsiniz. Çadırlar için alan aydınlatması mevcut, elektrik için 10 metreyi aşkın uzatma kablo götürmeniz faydanıza. Duş alanı yok, ama çeşmeler var.

Duzce Guzeldere Selalesi Tabiat Merdivenleri
Duzce Guzeldere Selalesi Tabiat Beyaz Ortu

Güzeldere Şalelesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Güzeldere Şelalesi’ne ulaşım oldukça güzel bir yoldan sağlanıyor. Batı Karadeniz’in sık ağaçlarının ve birbirinden güzel tepelerin oluşturduğu manzaraların fotoğraflarını çekmek için yol boyunca sık sık duracağınıza eminim. Öncelikle Düzce’nin Gölyaka ilçesine ulaşın, devamında ise Güzeldere Şelalesi tabelalarını takip edin.

Güzeldere Şelalesi Gölyaka arası 14km (30dk), Düzce’ye 26km (44dk) mesafede. Kilometre kısa olmasına rağmen yolların oldukça virajlı olması süreyi uzatıyor.

Güzeldere Şelalesi’nin Ankara’ya olan uzaklığı 270km (3sa 10dk), İzmir’e olan uzaklığı 575km (6sa 30dk), İstanbul’a ise olan uzaklığı ise 230km (3sa). Abant Gölü’ne gidip burayı da gezmek isteyenler 88km (1sa 30dk) yol katetmeliler.

Sonuç

Güzeldere Şelalesi ve çevresindeki tabiat parkı, ziyaretçilere doğanın kalbinde eşsiz bir mola sunuyor. Bu muhteşem doğa harikası, dört mevsim boyunca farklı güzellikler sunarak herkesi büyülüyor.