rotasenin.com

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Antalya

Antalya, doğal harikalarıyla öne çıkan bir şehir. Kurşunlu Şelalesi, Düden Şelalesi ve Manavgat Şelalesi‘nde olduğu gibi gezi planınıza dahil etmeniz gereken muhteşem güzellikte bir yer. Kurşunlu Şelalesi, Antalya’nın merkezinden soyutlanmış yemyeşil bir alan.

Kurşunlu Şelalesi’nde kahvaltı ve piknik alanı

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı‘na giriş yaptığınızda geniş bir mesire alanı çıkıyor karşınıza. Bu bölge tam bir piknik alanı. Kendi yiyeceğinizi getirerek piknik alanında bulunan piknik masalarında kahvaltı yapabilir, öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Alan oldukça geniş, isterseniz çocuğunuzla top bile oynayabilirsiniz. Diğer şelalelerden farkı, giriş yaptığınızda doğayı hissedebiliyor olmanız. Şelaleye ulaşabilmeniz için bir süre doğanın içinden yürümelisiniz ki bu durum doğaseverlerin pek hoşuna gidecektir.

Kursunlu Selalesi Giris
Antalya Kursunlu Selalesi Tabiat Parki Piknik Alani

Taşlarla hazırlanan yürüyüş yolunda yürürken çevredeki kuşların şarkıları eşlik eder size. Dinlendirici bir havası vardır.

Karşınıza çıkan merdivenlerin sonunda Kurşunlu Şelalesi’ni görürsünüz. Kurşunlu Şelalesi’nin yeri burasıdır. Bazı dönemler o kadar güçlü akar ki, yüzünüze gelen su taneleri sıcak havalarda sizi serinletmeye yeter.

Kursunlu Selalesi Gezi Yazisi
Antalya Kursunlu Selalesi Gezi Rehberi

İki kilometrelik bir kanyonun içinde yer alan Kurşunlu Şelalesi’nde 7 küçük gölet birbirine bağlıdır. Tilki, tavşan, sincap, ağaçkakan gibi birçok hayvanı, doğal harikası yeşillikleri ve 18 metre yükseklikten dökülen şelalesiyle 1986 yılında park alanı haline getirilerek ziyaretçilere açılmış ve 1991 yılında Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı olarak korumaya alınmış.

Kursunlu Selalesi Koprusu
Kursunlu Selalesi Koprusu 2

Kurşunlu Şelalesi’nin yanı başında 200 yıllık su değirmenini görmeden oradan ayrılmayın. Bu değirmen hala faaliyetine devam ediyor. Yanından geçerken değirmenin dönüp işlediğini görebilirsiniz.

Kursunlu Selalesi Yillik Degirmen
Antalya Kursunlu Selalesi Bitki Tuneli

Ayrıca Kurşunlu Şelalesi’nde 1980’li yıllarda Kenan Evren için yaptırılan köşk de bulunuyor. Bu köşkü ahşap köprüye gelmeden görebilirsiniz.

Dere kenarına yaptırılan bu köşk bir süre kullanılmadığı için günümüzde Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi olarak hizmet veriyor.  Köşkün yanındaki merdivenlerden yukarı çıktığınızda ise bir helikopter pisti görüyorsunuz.

Antalya Kursunlu Selalesi Osmanli Kahvecisi
Kursunlu Selalesi Kenan Evren Evi Helikopter Pisti

Kurşunlu Şelalesi’nde yapacağınız yürüyüşler inişli çıkışlı olacağından ayağınızda rahat bir spor ayakkabı olması çok önemli. Bazen eğimli ve ıslak toprak yollardan, çoğunlukla da taş basamakları tırmanarak yapıyorsunuz gezinizi.

Kurşunlu Şelalesi nerede ve nasıl gidilir?

Kurşunlu Şelalesi’ne özel araç ile ulaşım en rahat ulaşım şeklidir. Antalya merkezden 20km (20dk) mesafede yer alan Kurşunlu Şelalesi’ne, Antalya Isparta yolu üzerinden Kurşunlu Şelalesi yoluna saparak ulaşılıyor.

Düden Şelalesi’nden gelen ziyaretçiler ise 12km’lik yolu katetmeleri gerekiyor. Araçla 20 dakikada Düden Şelalesi’nden Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşılabiliyor. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’nın girişinde özel araç ile gelen ziyaretçiler için ayrılmış ücretsiz bir otopark bulunuyor.

Kurşunlu Şelalesi’ne otobüs gibi toplu ulaşım ile gelmek isteyenler 519 (Meydan, Varsak), MK80 ve MK81 (Meydan, Kurşunlu) numaralı hatlardan birini kullanarak Kurşunlu Şelalesi’ne kadar gidebilirler.

Kurşunlu Şelalesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Kurşunlu Şelalesi Milli Parkı’na giriş ücretli. Burayı ziyaret edecekseniz öğleden önce ziyaret edin, en yoğun zamanı saat 13:00 ila 18:00 arası.