rotasenin.com

Tarihi Bursa Irgandı Köprüsü: Osmanlı’nın Arastası

Floransa’ya giden varsa aranızda, Floransa’nın meşhur köprüsü Ponte Vecchio‘yu hemen hatırlayacaksınızdır Irgandı Köprüsü‘nü gördüğünüzde. Ama bu köprü, Floransa’daki gibi bir kaçış köprüsü değil, ilk amacı alışveriş. Venedik’teki Rialto Köprüsü ve Bulgaristan’daki Osma Köprüsü ile birlikte dünyada sayılı arasta köprülerinden biri.

Irgandı Köprüsü 15. yüzyılda II. Murad döneminde inşa edilmiş. Köprüyü inşa ettiren kişi, köprüye ismini de veren Irgandı Ali oğlu Hoca Muslihuddin.

Bursa Irgandi Carsili Koprusu Yapisi
Bursa Irgandi Carsili Koprusu Gezilecek Yerler

Irgandı Köprüsü, her iki tarafta da 18’er adet olmak üzere, aralarında ahşap oymacılığı, çinicilik, ebru, hat, minyatür gibi geleneksel el sanatları alanında hizmet veren 32 dükkana sahip.

Irgandı Köprüsü tarihi hakkında bilgi

Bu köprüye çilekeş köprü dersek çok hatalı sayılmayız herhalde. 18. yüzyılda bir sel baskını ile köprünün bir kısmı hasar görmüş. 1855 yılında, Bursa’nın büyük bir kısmına zarar veren Bursa depremi de köprünün yine hasara uğramasına neden olmuş.

1922 yılında Bursa’yı terk eden işgal kuvvetleri, şehri giderayak zarara uğratmış ve köprüyü bir dinamit ile patlatarak yerle bir etmiş. 1949 yılında dükkanları olmadan inşa edilen köprü 2004 yılında tamamlanacak bir restorasyona girmiş ve günümüzdeki halini almış sonunda.

Bursa Irgandi Carsili Koprusu Dukkanlari Kedileri
Bursa Irgandi Koprusu Arasta Carsisi

Irgandı Köprüsü’nün kuzey yanında yer alan ve 16. yüzyılda inşa edilen tarihi Boyacıkulluğu Köprüsü‘nden de izleyebilirsiniz Irgandı’yı. Ağaç yapraklarının seyrek olduğu bir mevsime denk getirirseniz, daha rahat görürsünüz.

Irgandı Köprüsü nerede ve nasıl gidilir?

Bursa’nın önemli yapılarından olan Irgandı Köprüsü, Osmangazi ile Yıldırım ilçelerini birbirinden ayıran sınır sayılan derenin üzerine inşa edilmiş bir köprü günümüzde.

Osmanlı’nın Bursa’daki merkezi Bursa Ulu Camii‘nin oradan 24/B’ye binip, Yeşil Cad durağında inip kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz Irgandı Köprüsü’ne. Ama 1km kadar yakınlığı olduğundan yürünebiliyor da. Yeşil’e kadar gelmişken yukarıdaki çinileri ile meşhur Yeşil Camii ve Yeşil Türbe‘yi de görün mutlaka.