Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, taşıma kültürünü keşfetmek isteyenlere benzersiz bir deneyim sunuyor. At arabalarından modern araçlara...
admin |

Küçük bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Bu yolculuk, sizi zamanın derinliklerine götürecek ve Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde Anadolu’nun taşıma ve ulaşım kültürünün gelişimini keşfetmenizi sağlayacak. Bu müthiş müze, at arabalarından modern motorlu araçlara kadar uzanan bir tarihi sergiliyor. Peki, müzede hangi hikayeleri keşfedeceksiniz? Gelin, Anadolu’nun taşıt tarihini birlikte keşfedelim!

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tarım, taşıma ve ulaşım kültürünü oluşturan taşıtların ilk örneklerinden, günümüzdeki motorlu taşıtlara ve modern araçlara kadar olan sürecin Anadolu ayağını gösteren Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye’deki tek Anadolu Arabaları Müzesi.

Müze ilk olarak, Bursa’da bulunan ilk araba örneklerinden birini sergiliyor. Üçpınar Tümülüsü‘nde yapılan kazılar sonucu çıkarılan at arabası parçaları ve tekerlekleri konu alan bu galeride, bulunan tümülüsteki bir mezar odası canlandırılmış. Burası bir kopya olsa da orijinaline Bursa Arkeoloji Müzesi’ne giderek de ulaşabilirsiniz.

Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Arabali Mezar Taslari
Üzerlerinde araba desenlerinin bulunduğu mezar taşları
Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Arabali Ucpinar Tumulusu
Orijinali Bursa Arkeoloji Müzesi'nde görülebilen Üçpınar Tümülüsü

Günümüzde pek kalmayan at arabası ve fayton imalatı yapan küçük dükkanların birer örnekleri de var. El emeğinin en üst düzeyde kullanıldığı nalbant, semerci, saraç evi gibi dükkanlar daha 25 yıl öncesine kadar kullanılan orijinal araç gereçleriyle sergileniyor.

Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Eski Dukkanlar
Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Semerci

Sonraki galeri Anadolu’da kullanılan arabaların sergilendiği bir galeri. At arabaları, öküz arabaları, odun arabaları, ticari eşya taşıyan arabalar Bodrum, Tokat, Konya gibi Anadolu’nun dört bir yanındaki köylerden toplanmış, restorasyon çalışmalarından geçirilmiş, tamamı orijinal.

Hatta birbirinden süslü bu arabaların üzerlerinde nereye ait oldukları bile yazıyor. At arabaları ve öküz arabaları bulundukları coğrafyaya göre inşa edilmişler. Daha sonraları insan taşımak için daha rahat, daha konforlu olan  faytonlar çıkmış piyasaya.

Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Kagni
Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Ahsap Araba

Ve sırada müzenin başka bir heyecanlı kısmı var. Tofaş’ın 1971 yılında ürettiği ve şasi numarası 0001 olan ilk araba Murat 124‘ü, 1977 yılında üretilen ilk Murat 131‘i, tamamen nostaljik arabalardan biri olan Kartal, Tempra‘nın 1 milyonuncu arabası ile birlikte üretilen son Tipo‘yu, son Uno‘yu ve son Albea‘yı da burada görmek mümkün.

Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Ilk Murat
Murat 124 (Sağda) ve Murat 131 (Solda)
Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Eski Arabalari

Motorlu araçlar yaklaşık 10 tane. Ama müzenin önemi tekerlekli araçların gelişimini gösterebiliyor olması ve Tofaş tarafından bakacak olursak, Tofaş için önemli olan ilk üretilen ya da son üretilen arabalar gibi önemli değerlerin sergileniyor olması.

Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Fiat Palio
Yüzyılın İnsanı Vehbi Koç sergisi için tasarlanan Fiat Palio. Transformers'a benzer yapısı ile bayağı dikkat çekiyor.

Eskiden Umurbey Hamamı’nın olduğu ve restore edilerek bir sanat galerisine dönüştürülen binada, günümüzde çeşitli geçici sergilere yer veriliyor. Ayrıca müzenin bahçesi de yeşil bir park. Yürümek ve dinlenmek için harika bir yer.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müzeye giriş, birçok Bursa müzesi gibi ücretsiz. Pazartesi günleri kapalı, ama diğer günler 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Muze Binasi
Tofas Anadolu Arabalari Muzesi Eski Ipek Fabrikasi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi Nerede?

Müze, Bursa’nın Umurbey Mahallesi’nde, Umurbey Camii’nin yanındaki eski bir ipek fabrikasının içinde yer alıyor. Önceleri ipek imalatı için kullanılan taş duvarlı fabrika, Tofaş tarafından restore edilmiş ve 2002 yılında müze olarak ziyarete açılmış.

Tofaş Araba Müzesi merkeze çok yakın. Mesela Bursa Ulu Cami’ye ve Yeşil Camii’ye 1,5km (7dk) uzaklıkta. Arabayla geliyorsanız müze içinde aracınızı park edebileceğiniz ücretsiz bir otopark bulunuyor.