rotasenin.com

İzmir Arkeoloji Müzesi

Müze binası, 1831 yılında, St. Rock Hastanesi olarak inşa edilen neoklasik tarzda bir bina. Sonraları bakımevi ve ardından Sağlık Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılmaya başlanmış. Müzenin bulunduğu bina, eski bir Musevi Mezarlığı üzerine inşa edilmiş.

Binaya baktığınızda hafif bir ürperti gelmesinin nedeni bu. Daha sonra, 1984 yılında kültür Bakanlığı’na devredilmiş ve müze binası olarak kullanılmaya başlanmış.

Etnografya Müzesi’nde eserler 1970’li yıllarda İzmir Atatürk ve Etnografya Müzesi‘nde sergilenirken, Sağlık Müdürlüğü binasının etnografya müzesi olarak hizmet vermeye başlamasıyla buraya taşınmış.

İzmir yöresine ait kılık kıyafetlerin, halı dokumacılığı, tenekecilik, çömlekçilik gibi yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarını ve İzmir’in ilk Türk Eczanesi’ni (İttihat Eczanesi) burada görebilirsiniz.

Izmir Arkeoloji Muzesi Binasi

Müzede gelinlik vitrinler, oturma odası, sünnet odası, eski dönemde kullanılan mutfak malzemeleri, kadın süs eşyaları sergileniyor. Bunların yanı sıra Osmanlı Dönemi sikkeleri, el yazması kitaplar, ok, yay, kama, tabanca gibi dönemin silahları da sergileniyor.

Izmir Arkeoloji Muzesi Heykeller
Izmir Arkeoloji Muzesi Merdivenler

İzmir Etnografya Müzesi‘nden çıktığınızda sol taraftaki bina da İzmir Arkeoloji Müzesi. Bu binada da İzmir ve çevresinde yapılan kazılar sonucu bulunan heykeller, çanak çömlekler, seramikler sergileniyor.

Izmir Arkeoloji Muzesi Eserleri
Izmir Arkeoloji Muzesi Mezarlar

MS 8. yüzyıldan kalma, antik ismi Phokaia olan Foça’daki Athena Tapınağı’nın yakınındaki bir Bizans nekropolisinde ele geçirilmiş bebek isteleti de müzede görebilecekleriniz arasında.

Izmir Arkeoloji Muzesi Cocuk Mezari
Izmir Arkeoloji Muzesi Seramik Eserler

İzmir Arkeoloji Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Konak Meydanı’nın hemen yanındaki Kent Tarihi Park’ı geçin ve Halil Rıfat Paşa Caddesi üzerinde sola dönün. Cadde üzerinde bir süre gittikten sonra müze binasını sağ tarafta görürsünüz. Cadde çıkışı biraz yokuştur, bilginiz olsun. Konak Meydanı’ndan 750 metre mesafede. Bu arada müzelere giriş ücretsiz.