rotasenin.com

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir Kültürpark‘ta yer alan İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi’nin sergi kapasitesinin dolmasıyla ortaya çıkmış. Kültürpark’taki müze de aslında bir arkeoloji müzesi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılan binalar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş ve 2004 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmış.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi 3 farklı ana bölümden oluşuyor. Her bölüm bir avlunun çevresindeki 3 yapıya dağıtılmış.

Taş Eserler Bölümü, İzmir ve çevresindeki arkeolojik kazılarda çıkarılan taş eserlerin sergilendiği bölüm. Birçok döneme ait heykelleri, kutsal alanlardan çıkarılan Kor ve Kouros heykellerini burada görebilirsiniz.

Miletos Antik Kenti tiyatrosuna ait kabartmalar, Basmane İstasyonu‘nun inşaatı sırasında bulunan yazıtlar, Metropolis kazısından çıkarılan heykeller, Belevi Mezar Anıtı‘nın kabartmaları da görebilecekleriniz arasında.

Izmir Tarih Ve Sanat Muzesi Tas Eserler
Izmir Tarih Ve Sanat Muzesi Tas Eserler Heykeller

Olimpiyat Oyunları Salonu’nda Smyrnalı atletlere ait steller ve olimpiyat oyunları ile ilgili çeşitli yazıtlar sergileniyor. Müzede gezerken birbirinden güzel ve sevimli mozaiklerle de karşılaşıyoruz.

Izmir Tarih Ve Sanat Muzesi Olimpiyat Oyunlari Salonu
Izmir Tarih Ve Sanat Muzesi Balik

Diğer bina Seramik Eserler Bölümü‘nün bulunduğu yer. Smyrna Topraklı Höyüğü başta olmak üzere İzmir ve çevresindeki Beklatepe, Limantepe, Kocabaştepe, Panaztepe gibi tarih öncesi yerleşim alanlarından Bizans döneminin sonuna kadar olan seramik parçalar burada sergileniyor.

Seramik Eserler Bölümü’nde görebileceğiniz Grek modeli ticari bir geminin 1/4 oranında küçültülmüş maketi de bulunuyor.

Izmir Tarih Ve Sanat Muzesi Ticaret Gemisi Maketi
Izmir Tarih Ve Sanat Muzesi Seramik Eserler

Karşısındaki bina ise Kıymetli Eserler Bölümü. Bu binada da Eski Tunç Çağı’ndan Osmanlı döneminin sonuna kadar cam eserler, bronz eserler, hazine odası, altın, gümüş, bronz sikkeler ve kandiller sergileniyor.

Izmir Tarih Ve Sanat Muzesi Kiymetli Esyalar
Izmir Tarih Ve Sanat Muzesi Eserleri

Mustafa Kemal Atatürk 2 Şubat 1931 tarihinde İzmir Müzesi‘ne uğradığında, müzenin defterine düştüğü notu da aşağıda görebilirsiniz. – İzmir Asar-ı Atika Müzesi’ni gezdim. Büyük himmet ve dikkatle istifadeli bir hale getirilmiş, memnun oldum.

Atatürk'ün İzmir Müzesi defterine bıraktığı not
Atatürk'ün İzmir Müzesi defterine bıraktığı not

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi girişi ücretli ve Müzekart geçerli. Yaz sezonunda 08:00 – 18:45, kış sezonunda 08:00 – 16:45 çalışma saatleri arasında haftanın her günü ziyarete açık.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, İzmir’in popüler fuar merkezi olan Kültürpark’ta bulunuyor.

İçerisinde birçok sanat dalı temalı sahne gösterilerinin düzenlendiği açık hava tiyatrosu, lunaparkı, sergi alanları, konser, seminer, söyleşi gibi organizasyonlarının düzenlendiği İsmet İnönü Sanat Merkezi bulunan Kültürpark Fuar Alanı (İzmir Enternasyonal Fuarı), Türkiye’nin ilk fuar alanı.

1936 yılında temelleri atılan fuar alanı, İzmir Konak’ın betonarme yapısından sıyrılmış ve Konak’ın en büyük yeşil alanı haline gelmiş durumda. Botanik ile ilgileniyorsanız yaklaşık 130’un üzerinde farklı türün bulunduğu fuar alanı oldukça ilginizi çekecektir.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’ne, dolayısıyla İzmir Konak Kültürpark’a ulaşımın en kolay yolu metro kullanmak. Basımane Gar metro istasyonunda inerek 9 Eylül Meydanı’na doğru yürüyün ve İzmir Fuarı 9 Eylül kapısından girin.