Kapadokya Gezilecek Yerler

admin
|

Coğrafi olarak mükemmel bir yer olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne gözü kapalı giren Kapadokya’ya gitmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Ulaşım, konaklama ve Kapadokya’da yapılacak aktivitelerden bahsedelim biraz. Bu yazımızda Kapadokya hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Kapadokya hakkında bilgiler

Kapadokya ve peribacaları nasıl oluştu? Milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ‘ın volkanik faaliyetlerini sürdürdüğü sıralarda püskürttüğü lavlar, bu bölgede bulunan iç denizi kurutur ve ortaya çıkan çukuru doldurur. Volkanik dağların ilk patlamaları, farklı sertlikteki tüf adı verilen yumuş bir katman oluşturur. Sonraki patlamalar ise bazalttan oluşan, tüflere göre daha dayanıklı başka bir tabaka oluşturur.

Kapadokya Uchisar Kalesi Peribacalari
Kapadokya Gezilecek Yerler Gezi Rehberi
Kapadokya Nevsehir Uchisar Kalesi Odalari

Volkanik faaliyetlerin son bulduğu zamanlarda, rüzgar ve yağmur gibi doğal etkenler ile birlikte akarsuların da etkileri sayesinde, yüzeyde bulunan tüf tabakaları aşınmaya başlar. Bu şekilde oluşan peribacaları dünyanın her yerinden büyük ilgi ve merakla ziyaret ediliyor. Ortaya çıkan oluşumların yoğunluğu seyre doyum olmayan vadilerin ortaya çıkmasını sağladı ve sağlamaya devam ediyor.

Kapadokya nerede?

Kapadokya bir il ya da bir ilçe değildir. Kapadokya çoğunluğu Nevşehir‘de olan bir bölgedir. Göreme, Ürgüp, Ortahisar, Paşabağ, Avanos gibi yerler Kapadokya sınırları içinde kalıyor. Göreme Tarihi Milli Parkı sınırlarında yer alan bölge ise Kapadokya’nın temelini oluşturuyor. Meşhur peribacalarının bulunduğu yerler milli parkın içinde yer alıyor.

Kapadokya’ya gitmeden bilmeniz gerekenler:

Kapadokya’yı ucuza mal etmek istiyorsanız Müzekart şart. Müzekart Kapadokya’da fazlasıyla hakkını verir. Kıyafetiniz rahat olmalı. Kapadokya bölgesi inişli çıkışlı bir bölge. Layıkıyla gezmek gibi bir niyetiniz varsa ki mutlaka olmalı, rahat giysiler ve özellikle rahat bir spor ayakkabısı giyin. Yaz ayları sıcak olur, kafanızı koruyun. Kış ayları ise çok soğuk olur, sıkı giyinin. Kapadokya çok özelliği olan bir yer. Özellik çeşitliliği de Kapadokya’da gezilecek ve görülecek yerlerin fazla olmasına  neden oluyor. Gezi rotasına ihtiyacınız varsa Kapadokya Gezi Rehberi yazımız size fikir verebilir.

Kapadokya’ya nasıl gidilir?

Kapadokya’ya uçak ile ulaşım

Kapadokya’ya iki farklı havalimanından da ulaşılabiliyor. Bunlardan biri Kayseri Erkilet Havalimanı. Uçuşlar yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. İstanbul’dan Erciyes’e düzenli olarak uçuşlar var. Erciyes’ten Kapadokya’ya ulaşmak için de en iyi seçenek araç kiralamak. Doğanın ve yolların tadına vara vara 1 saatte Kapadokya’ya ulaşırsınız. Kapadokya Erciyes Havalimanı arasındaki mesafe 75km. Yolları güzeldir, keyiflidir.

Nevşehir’de havalimanı yok mu peki? Var, Nevşehir Kapadokya Havalimanı‘na da inebilirsiniz, ancak buraya uçaklar Kayseri’den daha seyrek. Uygun vakitlerde uçuş bulamayabilirsiniz.

Diyelim ki, hafta sonu gitmek istiyorsunuz ve araç kiralayacaksınız. Nevşehir Kapadokya Havalimanı’ndan araç kiralamak biraz masraflı olabilir. Çünkü Pazar akşamları çalışmıyor olabiliyorlar. Aracınızı Pazar akşamı teslim etmek yüksek maliyetlere neden olabiliyor. Buraya inecekseniz çevredeki araba kiralama firmalarına bir göz atmanızda fayda var.

Ama çok işlek olduğu için Kayseri Havalimanı’ndaki araç kiralama firmalarında böyle bir durum yok. Araç kiralamak yerine yaya gezmeyi tercih ederseniz her iki havalimanından da ücretli otobüslerle Göreme’ye kadar gidebiliyorsunuz.

Kapadokya Ucak Ulasim
Kapadokya'ya nasıl gidilir?
Kapadokya Araba Ulasim
Kapadokya'da araç kiralama

Kapadokya’da otobüs ile ulaşım

Kapadokya’da otobüs ile ulaşmak isterseniz öncelikle Nevşehir’e gelmeniz gerekiyor. Burada Türkiye’nin merkezi birçok yerinden otobüs bulabilirsiniz. Nevşehir Otobüs Terminali’ne geldikten sonra araç kiralayarak ya da otobüsler ile Kapadokya’ya ulaşmak mümkün.

Kapadokya’ya özel araç ile ulaşım

İstanbul Kapadokya arası mesafe 760km (8sa 30dk). Ankara Kapadokya arası uzaklık ise 310km (3sa 40dk). Niğde’nin uzaklığı 68km (1sa) iken Konya’nın uzaklığı da 240km (3 sa).

Aracınız varsa en keyifli yolculuklardan birini yapacaksınız demektir. Kapadokya’da gezilecek çoğu  yere aracınızı ücretsiz park edebiliyor olmanıza karşın konumu özel olan bazı yerlerde araçlar için ücret alındığını da belirtelim.

Kapadokya’da ne yapılır?

Kapadokya’da balon turu

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında en popüler olanı balona binmek ve Kapadokya’ya balonla yukarıdan görmek. Balon turları imkanı sağlayan birçok firma mevcut. Her biri yaklaşık 1 saatlik bir sürede size Kapadokya’yı gezdiriyor.

Kapadokya Balon Turu Gezi Notlari
Kapadokya Balon Turu
Kapadokya Balon Gezisi Manzarasi

Tabii ki bu güzelliği görmek için sabahın erken saatlerinde kalkmak zorunda olduğunuzu da bilmeniz gerekiyor. Yalnız Kapadokya balon turları güncel fiyatları için web sitelerini incelemek gerekiyor. Ama balon turu deneyimini yaşamak için elinizi cebinize atmanız gerekiyor.

ATV ve at turları:

Balon turlarının yanı sıra ATV turları ve at turları da Kapadokya’da yapılabilecek etkinlikler arasında. ATV turlarında ister toplu gezinti, ister bireysel gezinti yapabiliyorsunuz. Kapadokya’nın muhteşem arazisinde ATV turu yapmak güzel bir seçenek. At turları da Kapadokya’daki popüler aktiviteler arasında.

Kapadokya’da yürüyüş

Kapadokya yürüyüş için enfes bir yer. Birçok yürüyüş rotası bulunuyor. Kilometreler boyunca yürüyebileceğiniz patika yollar sizi çeşit çeşit manzaralara, yapılara, peri bacalarına götürüyor. Kapadokya’daki her vadi kendi içinde yürüyüş rotalarına sahip. Zelve Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Kızılvadi gibi onlarca vadi bulunuyor bunun için.

Zelve Vadisi Trekking Parkuru
Kapadokya Yuruyus Parkurlari

Kapadokya’da gün batımı:

Günün her saati mükemmel olan Kapadokya, sizi en çok gün batımında etkileyebileceğini söyleyebilirim. Eğer yürüyüş yapıyorsanız gün batımı saatlerini bilerek hareket edin ve yüksekte kalan vadilerden birine konuşlanın.

Sonra da keyifli bir şekilde güneşi batırın. Kapadokya manzaraları Türkiye’de başka yerde bulamayacağınız enfes görüntüler yakalamanızı sağlar. Bunun için fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın.

Kapadokya’da konaklama

Kapadokya’da nerede konaklanır? Kapadokya’da konaklamak için deneyimleyebileceğiniz birçok seçenek bulunuyor.

Kapadokya otelleri arasında seçim yaparken peribacası evlerde de kalabilirsiniz. Normal oteller yerine Kapadokya’nın mimarisini ve hissini yaşatan otelleri tercih etmeniz daha mantıklı tabii. Bir daha nerede kalacaksınız bu evlerde.

Kapadokya otelleri arasında bazılarının manzaraları balon turlarının düzenlendiği, balonların havalanıp seyirlere zevk verdiği alanlara açılıyor. Otel seçimlerinizde gözönünde bulundurabileceğiniz bir özellik olabilir.