Karaağaç Tren İstasyonu

Karaağaç Tren İstasyonu

Osmanlı’nın bir dönem başkenti, Fatih Sultan Mehmet‘in doğum yeri olan Edirne‘nin Karaağaç kasabasına, I. Abdülhamit devrinde yapılmış bir tren istasyonudur Karaağaç Tren İstasyonu. Mimar Kemalettin Bey’in Şark Demiryolları Şirketi adına tasarladığı dört gardan biridir. Diğer garlar; Filibe Garı, Selanik Garı ve Sofya Garı’dır.

[postlink id=”4630″ title=”Sofya Gezi Rehberi”]

1914 yılına kadar bitirilen, üç katlı, dikdörtgen planlı ve 80 metre uzunluğundaki Karaağaç Tren Garı, Avrupa ülkelerine bağlanacağı için siyasi önem taşıyordu. Fakat 1914 yılında 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla kullanımı ertelenmiş, 1915 yılında yapılan Mondros Ateşkes Antlaşması ile Meriç’in batısındaki Türk toprakları Yunan işgaline maruz kalmıştır.

1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile birlikte savaş tazminatı olarak geri kazanılan Karaağaç kasabasında bulunan gar, 1930 yılında işletmeye açıldı. Fakat Edirne’ye varmak isteyen trenlerin önce Yunanistan’a girmesi gerekiyordu. 1971 yılında Pehlivanköy – Edirne arasına yapılan yeni demiryolu hattının tamamlanması için Karaağaç İstasyon Binası’nın önündeki raylar kullanıldı ve Karaağaç Tren Garı bir daha işletilemedi.

Karaagac Tren Raylari
Karaagac Treni

Bir dönem karakol olarak görev yapan bina, bugün Trakya Üniversitesi‘ne ait olup, 1998 yılından beri Rektörlük Binası olarak hizmet vermekte.

Karaagac Tren Istasyonu Eski Gar

Tren istasyonunun Trakya Üniversitesi’ne dönüştürülmesinin ardından çevresindeki yapılar da üniversitenin bölümlerine uyarlanmıştır. Güzel Sanatlar Fakültesi’ne ait olan bu yapılar Trakya Üniversitesi‘ne bağlı olarak resim ve heykel atölyelerine dönüştürülmüştür.

Trakya Üniversitesi çevresinde bulunan ziyarete açık yapılardan bir diğeri de İlhan Koman Heykel ve Resim Müzesi‘dir. Adını, Edirneli olan ve kültür ile sanatın ulusal temsilcilerinden sayılan ünlü heykeltraş İlhan Koman’dan alan müzeye ait eserler, ilk olarak 2011 yılında, üniversitenin alt katında sergilenmiş, ardından 2014 tarihinde tren garının ek hizmet binasına açılan müzede sergilenmeye başlanmıştır.

Üniversite yerleşkesinde görmeniz gereken anıt ağaçlar da bulunur. 110 yaşındaki sivri meyveli dişbudak ve 115 yaşındaki Londra çınarı ile yıkılmaya yüz tutmuş eski bir yapının önündeki 135 yaşında olan Doğu Çınarı yerleşke içerisinde görebilediğimiz en yaşlı ağaçlardandır.

Karaagac Tren Istasyonu Anit Agac
Karaagac Tren Istasyonu Anit Agac 2

Çevresinde bulunan ek istasyon binası Lozan Müzesi olarak kullanılıyor. İçerisinde Lozan Antlaşması ile ilgili belgeler ve Atatürk ile İsmet İnönü’ye ait şahsi malzemeler yer alıyor. Rektörlük Binası’nın bahçesinde yer alan Lozan Anıtı ise görülmeye değer.