Karadağ'ın Plaj Kenti Budva

Karadağ'ın Plaj Kenti Budva

Balkan ülkelerinin yaz sezonu için en turistik şehri Budva. Karadağ‘ın sahilleri ile ünlenen bu gözde mekanı, tertemiz denizi ve adacıkları ile birlikte sevimli bir Balkan şehri. Budva plajları ile birlikte Orta Çağ’dan kalma tarihi yerleri ile de sadece deniz turizminden öte tam bir gezi noktası olarak görülüyor. İşte Budva’da gezilecek yerler ve denize girilecek plajlar.

Sveti Nikola Adası

Old Town’ın bulunduğu kalenin tam karşısında, denizin ortasından çıkan, karadan yaklaşık 1 km uzaklıkta büyük bir kaya görürsünüz. Marina’dan kalkan feribotlarla gidebileceğiniz adada, restoranları ve Hawai Beach olarak tanımlanan bir plajı ile birlikte birkaç plaj daha var. Adaya, gidiş dönüş kişi başı birkaç euro karşılığında ulaşılabiliyor. Bunların haricinde yapılacak başka bir şeyi yok.

Sveti Nikola Adası / Budva

Budva Kalesi ve Müzesi

Kotor’dan Budva’ya geçtiyseniz Kotor’daki Old Town’ın bir benzerini burada da görebilirsiniz. Old Town’ın etrafı surlarla çevrilmiş vaziyette. Adriyatik Denizi’nin gözbebeği olan Budva, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri. Yaklaşık 2500 yıllık bir yer.

Surlar içerisinde ortamın tarihi havasını bozmayacak şekilde restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanları gibi dükkanların açılmasına izin verilmiş. Bazı kapıları direkt olarak plajlara çıkıyor. Burada yapılacak şey dar sokaklar arasında gezip, tarihin kokusunu içinize çekmek öncelikle. Old Town içerisinde bir de ücretli girilen bir yer var.

Old Town’da Citadela Fortress‘a girmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Citadela, Old Town’ın güney tarafındaki surlara verilen isim. Old Town’ın en yüksek noktasına çıkıp Budva’nın hem şehir hem de deniz manzaralarını görebileceğiniz bir noktaya ulaştırıyor sizi. Budva’nın manzarasını görmek için buraya girebilirsiniz.

Citadel’e, yani Budva Kalesi’ne girmenin en güzel yanı Budva manzarasını görmek olsa da, içeride çeşitli arkeolojik eserlerin sergilendiği yerler, tarihi bir kütüphane ve eski birkaç geminin maket versiyonlarının sergilendiği bir sergisi bulunuyor. Budva Kalesi‘nde, yüzyıllar önce yapılmış birkaç kilise de görüyoruz. Budva Kalesi’ne kişi başı 3,5€ karşılığında girebiliyorsunuz. İçeri girdikten sonra kaleyi gezip, manzaraları görmek, fotoğraf çekmek, kütüphanede vakit geçirmek derken yaklaşık 1 saatinizi harcıyorsunuz.

Dans Eden Kız Heykeli

Budva’nın simgelerinden biri de dans eden kız heykeli. Dans eden kız heykelini boş bulmak bir hayli zor, çünkü popüler olduğu için sürekli onunla fotoğraf çektirmek isteyenler oluyor. Budva’da denize girilecek yerlerden biri olan Mogren Beach’e doğru giderken karşınıza çıkan bu heykel, arka plandaki Budva Kalesi ve Sveti Nikola Adası ile birlikte oldukça güzel görünüyor.

Budva Gezilecek Yerler / Dans Eden Kız Heykeli

Budva Plajları ve Koyları

Budva, plajlar kenti ve Budva’da denize girilecek yerler birbirleriyle yarışır durumda. Budva’ya gidecekseniz yanınızda mutlaka deniz kıyafeti olsun. Çünkü hem denizi harika hem de Budva sahillerine giriş ücretsiz. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz makul ücretlere kiralayabiliyorsunuz doğal olarak.

Mogren Beach

Şehrin merkezine, yani Old Town’a en yakın ve güzel plaj Mogren Plajı. Buraya ulaşmak için Old Town’ın batısından devam edin ve deniz kenarındaki yürüyüş platformunu takip edin. İçe doğru oyulmuş kayalıkların arasından, dans eden kız heykelinin yanından geçerek bir süre yürüdükten sonra cıvıl cıvıl olan Mogren Beach çıkıyor karşınıza.

Mogren Plajı, denizi taşlık olan bir plaj olsa da suyu cam gibi. Mogren Beach’te çeşitli etkinlikler de düzenleniyor, ne de olsa turistlerin yoğun olduğu bir bölgede. Su sporları meraklıları için; JetSki; 30dk (50€), parasailing 2 kişi 60€, water tube 2 kişi 15€, FlyBoard ise 20 dakikası 50€ gibi fiyatlandırmaları var. Ayrıca bölgede scupa diving sporunu da yapabiliyorsunuz.

Budva Denize Girilecek Yerler / Mogren Beach
Budva Plajları / Jazz Beach

Jaz Beach

Kum plaj arıyorsanız Mogren Plajı’nın biraz daha ilerisindeki Jaz Beach tam size göre. Jaz Beach’in arka tarafı çadır ve karavan kamping aalanı olarak da kullanılıyor.

Türklerin de, Sırp halkının da ve yerli halkın da tercih ettiği yerler buralar. Bu plajların yanında Slovenska Plajı, Guvance Plajı, Becici Plajı, Kamenovo Plajı, Prizno Plajı, Kralijicina Plajı, Milocer Plajı ve lüks adaya sahip olan Sveti Stefan’ın çevresindeki plajlar var. Tekne ile geçilen Sveti Nikola Adası’ndaki plajları da unutmayalım. Budva’nın plajları ve koyları bu kadar, ancak Adriyatik Denizi’nin öyle güzel bir bölgesindeki Budva, her bir alternatif ayrı güzellikte. Birkaç gün kalıp, her gün başka bir plajı keşfedebilirsiniz. Plajların çoğunda havlu serip ücretsiz bir şekilde takılabiliyorsunuz ve plajların çoğu da mavi bayraklı.

Budva nerede ve nasıl gidilir?

Budva, Karadağ’ın Adriyatik Denizi’ne uzanan gözbebeklerinden biri. Zaten diğer de Kotor. Kotor’dan Budva’ya araba ile ulaşım çok kısa sürede mümkün olabiliyor, aralarındaki mesafe 22km (30dk). Otobüs ile ulaşım da mümkün. Birkaç € karşılığında, yaklaşık 1 saatte Budva’ya ulaşabiliyorsunuz.

Türkiye’den Budva’ya gitmenin en kolay yolu da vizesiz ülkelerden biri olan Karadağ’ın başkentindeki Podgarica Havalimanı’ndan toplu taşımayı tercih etmek olsa da Balkan turu sırasında bizim yaptığımız gibi araba kiralayarak gezmek en keyiflisi.