Kotor Gezilecek Yerler Rehberi

Kotor Gezilecek Yerler Rehberi

Tarihi ve doğal güzellikleriyle UNESCO tarafından koruma altına alınan Kotor, aynı zamanda Avrupa’nın en güney fiyordu. Vizesiz Balkan turları için vazgeçilmez olan Kotor, arabayla Balkan turu sırasında uğradığımız bir kentti ve bizi fazlasıyla büyüleyen yerlerden biri oldu.

Kotor tarihi hakkında bilgi:

Kotor, bu kadar güzel olunca, burayı hakimiyeti altına almak isteyen de tarih boyunca çok olmuş. I. Dünya Savaşı sonrası dağılan Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’ndan sonra Kotor, Yugoslavya’nın bir parçası olmuş. II. Dünya Savaşı’nda İtalya tarafından alınan Kotor, 92 yılına kadar Yugoslavya’da kalmış. Sonrasında Sırbistan – Karadağ olarak yola devam etse de 2006 yılından bu yana bağımsız bir devlet olan Karadağ’da hayatına devam ediyor.

Kotor Korfezi Gezi Noktasi

Kotor Old Town

Kotor’da gezilecek yerlerin başında, araç trafiğine kapalı olan ve etrafı surlarla çevrili tarihi bir yer geliyor. Kotor Old Town, Kotor’un en popüler yeri. Gün içinde birçok turist kafilesini görebilirsiniz. İçindeki tarihi yapıları ve sur duvarları ile mutlaka ilginizi çekecektir. Akşamları da bir hayli hareketli, meydanları müzisyenlerle doluyor ve bu da şehrin sürekli canlı kalmasını sağlıyor.

Kotor Kalesi – St. John Kilisesi

Kotor’u kuşbakışı görebileceğiniz ve harika Kotor fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerin başında Kotor Kalesi‘nin bulunduğu bölge geliyor. Kotor Kalesi’ne ve kilisenin olduğu noktaya çıkabilmek için iki yol var. Biri ücretli olan yol. Sabah 8’den sonra Kotor Kalesi’ne çıkabilmek için 8€ ödemeniz gerekiyor. 8’den önce çıkarsanız, görevli yerine henüz gelmediği için ücretsiz çıkabiliyormuşsunuz.

Kotor Gezi Notlari Kilise Ve Kale Tepesi
Kilisenin ve kalenin olduğu nokta tepenin yukarısında yer alıyor. Old Town sınırlarından oraya kadar tırmanmak gerekiyor harika Kotor manzaralarını görebilmek için.

Diğer yol ise ücretsiz olan yol. Çok daha uzun ve dolambaçlı bir yoldan çıkabiliyorsunuz, ancak süresi 4-5 kat daha uzun sürüyor. Kaleye çıkmak için normal patika değil, basamaklı yollardan ilerlemeniz gerekiyor. Dizinize, bacaklarınıza, kondisyonunuza güveniyorsanız çıkabilirsiniz. 🙂 Güneşi ve içme suyunu hesaba katın, çünkü bu yolun dönüşü de var. Güneş çıktığınız istikametten doğduğu için size ulaşması 10-12 arasını bulabiliyor. Güneş, tepeye çıkınca basamaklara ulaşıyor ve işte o zaman sıcak canınızı sıkabilir.

Kotor hakkında bilinmesi gerekenler:

  • Kotor, Avrupa’da yer alan ve bize vizesiz olan bir ülke olmasına rağmen para birimi olarak Euro kullanılıyor.
  • Aracınızla geliyorsanız Kotor’da aracınız için uygun park yeri bulmak bir hayli zor. Şehir merkezi civarında otoparklar olsa da dolu olabiliyor. Patates gibi ortada kalmamak için en iyisi park yeri olan bir otelde konaklamak. Özellikle şehir merkezine yakınsa aracınızı bırakıp dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.
  • Kotor, Adriyatik Denizi’ne açılan Kotor Körfezi‘nde (Boka Kotorska) olsa da denize girmek için enfes güzellikte bir yer değil. Bunun yeri Budva. Ama halk Kotor’da da denize girebiliyor. Küçük küçük sahillerden de denize girebilirsiniz, yüzme odaklı tekne turlarına katılarak da denize girebilirsiniz.
  • Kotor’da yapılacak şeylerden biri de tekne turları. Perast’tan kalkan tekneler Kotor Körfezi’ndeki adalara gidiyor. Sadece tekne turları ile görebileceğiniz bu adalara düzenli olarak bot seferleri düzenleniyor. İstediğiniz kadar kalıp istediğiniz tekne ile de geri dönüyorsunuz. Sanırım en ucuz tekne turu bu seçenek. Bunun haricinde Kotor Körfezi’ni boydan boya dolaşan tekne turlarını tercih edebilir, hatta yüzme molalı tekne turları ile suyun tadına bakabilirsiniz.

Kotor Gezilecek Yerler Gezi Yazisi
Kotor yolu üzerinde bu şekilde Kotor Körfezi fotoğrafları çekebileceğiniz farklı farklı manzaralara denk gelebilirsiniz.
Kotor Korfezi Adalardaki Kiliseler
Kotor Körfezi içindeki adalar ve kiliseler

Kotor’da nerede kalınır?

Kotor’da konaklamak için otellere ya da evlere bakabilirsiniz. Şehir merkezine yakın Kotor otellerinin sayısı fazla. Önceden rezervasyon yaptırırsanız da ucuz konaklamanız mümkün. Kotor gezimizde Apartment Ivan adında bir yerde kaldık. Kotor Körfezi’ni gören bir manzarası vardı. Old Town’a 600-700 metre uzaklıkta. Ulaşımı da rahat, önünde aracınızı park edebileceğiniz bir yol kenarı da mevcut. Ev sahipleri de gayet güler yüzlü. Diğer Kotor otelleri alternatifleri için tıklayın.

Kotor Otelleri Konaklama Nerede Kalinir
Kotor otelleri arasında birçok seçenek var.
Kotor Tekne Turlari

Kotor nerede ve nasıl gidilir?

Biz Saraybosna‘dan başlayarak ve araba kiralayarak devam ettiğimiz Balkan turu sırasında uğramıştık. Karadağ’ın başkenti olan Podgorica‘ya uçak ile ulaşım sağlayıp birkaç saatlik bir otobüs yolculuğu sonunda da Kotor’a varabilirsiniz. Cruise gemileri de Kotor’a gidebilmenizin başka bir yolu. Cruise turları ile Kotor limanına kadar gidebiliyorsunuz.