İlk Yerleşim Yerlerinden Karain Mağarası

Günümüzden 500.000 yıl kadar önce de yerleşim merkezi olarak kullanılan Karain Mağarası, Türkiye’nin içinde insan yaşamış olan en büyük mağarası olarak biliniyor.

Karain Mağarası’nı diğer paleolitik mağaralardan ayıran en önemli özelliği, çoğu mağara belli bir dönemi temsil ederken, Karain Mağarası; alt, orta ve üst paleolitik dönemi yansıtıyor. Mağarada, Anadolu’da bulunan en eski insan kalıntılarına rastlanırken, taşınabilir sanatın da ilk örnekleri görünüyor.

karain magarasi gezi rehberi

Klasik dönemde ise mağaranın daha çok Adak Mağara, yani tapınak olarak kullanıldığı mağara üzerindeki Grekçe kitabeler ortaya çıkıyor. İlk olarak 1946 yılında başlanan kazılar, günümüzde hala devam etmekte.

karain magarasi sutunlari 400x266
karain magarasi kazilari 400x266

Kazılar sırasında ortaya çıkan en önemli bulgu, 11 metreyi bulan jeolojik dolgu kalınlığı. Bu da demek oluyor ki, mağarada yaşayan insanların ve hayvanların; fosil, kemik, yiyecek ve eşyalarından geriye kalanlar, zamanla üstüste yığılarak 11 metreyi bulmuş. Bu da yüzbinlerce yılı tek bir dolguda görebildiğimiz anlamına geliyor.

karain magarasi dogal olusum 400x266
karain magarasi gezi yazisi 400x266

Mağaranın denizden yüksekliği 400 metre ve bunun 70 metresini ahşap merdivenlerle yaya olarak çıkmanız gerekiyor. Özellikle sıcakta gidecekseniz yanınızda mutlaka su ve kafanızı güneşten korumak için şal gibi bir kıyafet bulundurmalısınız.

karain magarasi merdivenleri 400x266
karain magarasi merdivenler 400x266

Kazılarda bulunan eserler, önceleri mağaranın yakınında bulunan Karain Müzesi adındaki tek odalı bir müzede sergileniyordu. Eserler şimdilerde Antalya Arkeoloji Müzesi‘nde, tarih öncesi bölümlerde sergilenmeye başlanmış.

Bu içerik ilginizi çekebilir

Karain Mağarası giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Karain Mağarası’na giriş ücreti 5TL, Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Yaz döneminde 08:00’den 19’a kadar, kışın 17:00’ye kadar ziyaret açık.

Karain Mağarası nerede ve nasıl gidilir?

 Antalya merkezin 27 kilometre kuzeybatısında kalan mağara, Döşemealtı belgesindeki Yağca Köyü sınırları içinde kalıyor. Antalya – Burdur yoluna girdiğinizde göreceğiniz Karain Mağarası tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz.