rotasenin.com

Kartalkaya Kayak Merkezi: Skipass Fiyatları, Lift Ücretleri ve Kayak Kiralama Seçenekleri

Modası hiç geçmeyen kayak turizminin bir noktası da Kartalkaya Kayak Merkezi. Bolu‘nun Seben sınırlarında, Köroğlu Dağları’ndaki Köroğlu Milli Parkı‘nın içinde bulunan Kartalkaya, Türkiye’nin en gözde kayak merkezleri arasında. Bu yazıda Kartalkaya Kayak Merkezi’nin konumu, pistleri, kar kalınlığı gibi bilgilerle bir rehber hazırlamaya çalıştım.

İstanbul’a yakın kayak merkezlerinden olan Uludağ ve Kartepe ile birlikte en çok tercih edilen kayak merkezi Kartalkaya Kayak Merkezi’dir.  Zirvesi 2200 metre, kayak tesisleri ise 2000 metre dolaylarında yer alıyor. Kayak merkezinin yüksekte oluşu kar sezonunun daha uzun yaşanmasını sağlıyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kar durumu ve kar kalınlığı nasıl?

Kartalkaya Kayak Merkezi, kış aylarında kar kalınlığını 100 cm’nin üzerine çıkaran etkileyici bir bölge. Kasım ve Aralık ayları boyunca, kar kalınlığı genellikle 100 cm ile 165 cm arasında değişirken; Ocak ve Şubat aylarında bu rakam 120 cm ile 185 cm arasına yükselebilir.

Ancak unutmayın, Kartalkaya Kayak Merkezi’nin kar kalınlığı her sezon aynı kalmaz ve çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nin güncel kar kalınlığını ve hava durumunu öğrenmek için Meteoroloji Genel Müdürülüğü‘nün sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kartalkaya’da konaklama ve nerede kalınır?

Kartalkaya’ya günübirlik turlar düzenlenebildiği gibi konaklamalı bir tatil de planlamak mümkün. Kartal Otel, Dorukkaya Ski & Mountain Resort, Grand Kartal Otel gibi Kartalkaya üzerindeki birkaç oteli tercih edebilirsiniz.

Özellikle sömestr (yarı yıl) tatilinde Kartalkaya’nın oldukça dolu olduğunu söylemeliyim. Daha rahat şartlarda kayak yapmak istiyorsanız yarı yıl tatili olmayan bir hafta sonunu, hatta mümkünse hafta içi bir günü seçmekte fayda var.

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde ekipmanlar nereden kiralanır?

Kartalkaya’da ekipman kiralama konusunda önerebileceğimiz şey, zirveye doğru çıkmadan şehir merkezine yakın bir yerden ekipmanlarınızı kiralamanız gerektiği. Kayak ekipmanları konusunda bir marka olan Penguentepe‘den standart fiyatlarla ekipmanları kiralayabilirsiniz.

Elinizle tuttuğunuz kayak batonu ve kayak botunun dahil olduğu kayak ekipmanları veya snowboard tahtasının dahil olduğu snowboard ekipmanları kiralayabilirsiniz. Su geçirmeyen ve kayağa uygun olan pantolon, montlar ve kasklar ile tam takım donanmak mümkün.

Çok soğuk havalarda şart olan eldiven de kullanın mutlaka. Hava açıksa kar fazla parlayabiliyor, kapalıysa ve özellikle tipi varsa gözlerinizi açmakta zorlanabiliyorsunuz. Bu nedenle kar gözlüğü almak gerekebiliyor.

Bolu Kartalkaya Gunubirlik Kayak Turu
Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi Gezisi

Kartalkaya’da zirveye yaklaştıkça yerde zaman zaman buzlanmalara denk geldik. Buzlar çok sert olmamasına karşın bizi zorladığını söyleyebilirim. Yollar iki arabanın geçebileceği genişlikte.

Dönüşte akşamüzeri saatlerine denk gelirseniz, yollarda buzlanma bir miktar daha artacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak aracınızda zincir bulundurmanızda fayda var.

Yol üzerindeki seyyar satıcılardan zincir de satın alabilirsiniz, kimliğinizi bırakıp kiralayabilirsiniz de. Zincirlerin araca nasıl takıldığını bilmiyorsanız satıcılardan destek alabilirsiniz.

Yollarda traktörler de görürsünüz muhakkak. Bu traktörler de yoldan çıkan araçları yola sokmak ya da otel bölgesine ulaştırmak için oradalar. Yine belli bir fiyata bu hizmeti alabiliyorsunuz.

Kartalkaya Gezilecek Yerler
Bolu Kartalkaya Yollari

Zirveye ulaştığınızda aracınızı bir noktaya park etmeniz gerekiyor. Kalabalık ise işiniz çok daha zor tabii. Arabanızı ücretsiz olarak park edebiliyorsunuz.

Fırsat bulduğunuz anda park edin ve botlarınızı giyin, şehirde kiraladığınız ekipmanları kucaklayarak giderken sağda kalan ilk kapıdan içeri girin.

Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi Gezilecek Yerler
Bolu Kartalkaya Kayak Merkezi Gorulecek Yerler

Burası acemilerin ya da kayağa yeni başlayan kişilerin kolaylıkla öğrenebileceği hafif eğimli bir pistin hemen yanında yer alıyor.

Kayak Ders Ücretleri: Snowboard Ders Fiyatları

Kartalkaya Kayak Merkezi’nde deneyimli eğitmenler eşliğinde kayak ve snowboard dersleri alabilirsiniz.

  • 1 ila 4 kişilik kayak dersi ücreti: 300 TL ile 600 TL arasında.
  • 10 kişi ve üzeri gruplar için kişi başı kayak dersi ücreti: 225 TL ile 400 TL arasında.
  • 1 ila 4 kişilik snowboard dersi ücreti: 400 TL ile 750 TL arasında.
  • 10 kişi ve üzeri gruplar için kişi başı snowboard dersi ücreti: 350 TL ile 600 TL arasında.

Pist bilgisi: Pist uzunlukları ve özellikleri

Kayak merkezinde toplamda 25 kayak pisti bulunuyor. Bu pistlerin toplamda 45 kilometre uzunluğa sahip olduğunu ve her seviyede kayakçıya hitap ettiğini belirtmekte fayda var. Aşağıdaki listede pistleri ve özelliklerini bulabilirsiniz.

  • 1500 ve 1750 kişilik kapasiteye sahip olan ve 2 kilometre uzunluğundaki kolay pist, %12 ve %15 arası eğime sahip.
  • 2000 ve 2500 kişi kapasiteli ve 16 kilometre uzunluğundaki orta zorlukta pist, %15 ve %25 arası bir eğime sahip.
  • 750 ve 1000 kişi kapasiteli ve 12 kilometre uzunluğundaki zor pist, %25 ve daha fazla eğimli.

Kartalkaya Kayak Merkezi giriş ve kayak ücretleri ne kadar?

Kayak sektörü şu şekilde ilerliyor. Oteller bir tesis kuruyor, tesis ile birlikte kayak pistlerini de hazırlıyorlar. Ziyaretçileri ise bu pistlere belli bir giriş ücreti ile alıyorlar. Kartalkaya’da bulunan otellerin mantığı da bu şekilde.

Biz, ucuz olduğu için Kartal Otel‘i tercih etmiştik. Biz öğleden sonra gittik ve hafta sonu olmasına rağmen yarım gün fiyatı ödedik. bu giriş fiyatına bütün telesiyejleri sınırsız olarak kullanabiliyorsunuz.

Bolu Kartalkaya Telesiyej Teleferik
Bolu Kartalkaya Telesiyej Tasimasi

Ödemeyi yapıp kartınızı aldıktan sonra kapıdan çıkın ve sağ tarafa doğru ilerleyin, kayak ayakkabılarınız ayağınızda olmalı, çünkü yerler su birikintileri ve karlarla dolu.

Malzemeleriniz ile birlikte, konaklamayan ziyaretçiler için hazırlanan geçiş kapısından geçin ve kayağın tadına varın. En aşağıda bir kafe ve zirveye ulaşmanızı sağlayacak telesiyejler bulunuyor.

Zirvede dikkat etmeniz gereken şeyler var. Öncelikle gözünüzde kayak gözlüğü yoksa hem yağan tipi, hem de yoğun sis görüşünüzü engelleyebilir. Ayrıca zirve çok soğuk olduğundan vücudumuzdaki açık bölgeler donma noktasına geliyor.

Acemiliğimizden almadığımız eldivenler yüzünden ellerimizi zirveye çıkarken hissetmemeye başlamıştık. Kar eldiveni mutlaka şart. Kartalkaya’da çeşit çeşit kayak pisti var. 1800’lerden başlayıp 2200’lere ulaşan zirveleri var.

Başlangıç seviyesinden başlayıp, orta, ileri ve profesyonel seviyelere kadar farklı türde pistler bulunuyor. Kaymak istediğiniz pistlerin ait olduğu otellerden skipass kartları alabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi açılış saatleri

Genellikle 09:00 ve 09:30 arasında faaliyete geçerken, 16:30 ile 17:00 arasında kapanma saati olarak belirlenmiştir. Ancak bu zaman dilimleri, kayak merkezinin ve pistlerinin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

Kartalkaya Kayak Merkezi nerede ve nasıl gidilir?

Özel araç: Eğer kendi aracınızla gitmeyi planlıyorsanız, Ankara-Bolu hattını takip etmeniz yeterli olacaktır. Somuncu Baba Türbesi’nden düz devam ederek Kartalkaya Kayak Merkezi’ne direkt olarak varabilirsiniz.

Bu yolculukta, TEM Otoyolu üzerinden Ankara yolu izlenmeli ve yolda sıklıkla görünen Kartalkaya tabelaları takip edilmelidir. Bolu gişelerinden geçtikten sonra, D-100 yoluna geçiş yaparak yine Kartalkaya tabelalarını takip ederseniz, kolayca Kartalkaya Kayak Merkezi’ne varabilirsiniz.

Otobüs: Bolu’ya otobüsle ulaşmayı düşünenler için, birçok ilimizden Bolu’ya otobüs seferleri bulunmaktadır. Bolu kent merkezine ya da Bolu Otogarı’na ulaştıktan sonra, Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşmak için araç kiralama seçeneği bulunmaktadır.

Eğer konaklamalı bir kayak tatili düşünüyorsanız, otellerin transfer servislerinin olup olmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Uçak: Eğer uçakla seyahat etmeyi tercih ediyorsanız, İstanbul’dan Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara’dan Esenboğa Havalimanı, Kartalkaya’ya ulaşmak için en uygun havaalanlarıdır.

Ancak bu havaalanlarından Kartalkaya’ya ulaşım, 180 ile 200 kilometrelik bir yolculuk gerektirecektir. Bu yolculuk için havaalanı VIP transfer hizmetlerini veya araç kiralama seçeneklerini göz önünde bulundurabilirsiniz.