rotasenin.com

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı: Fethiye Kamp Alanı ve Diğer Güzellikler

admin
|

Babadağ’ın eteklerindeki Kelebekler Vadisi, sahip olduğu endemik türleri nedeniyle 1995 yılında birinci derecede doğal sit alanı ilan edilen harika bir koydur. Ölüdeniz beldesi sınırlarında bulunan ve yapılaşmaya neyse ki kapalı olan vadi, 450 metre yüksekliğindeki tepelerin arasında kalmış gizli bir cennet.

World Heritage Foundation tarafından, dünya üzerinde korunması gereken 100 dağdan biri olan 1950 metre yüksekliğindeki Babadağ‘ın eteklerinde bulunan vadinin turkuaza çalan denizi ve yemyeşil bir doğası bulunuyor.

Bu bölge, barındırdığı 70’in üzerinde kelebek türü neticesinde bu ismi almıştı. Özellikle üst kanatlarında siyah üzerine beyaz şeritleri olan kaplan postuna benzer yapısıyla kaplan kelebeği, oran olarak Fethiye’de diğer kelebeklerden daha çok sayıda bulunuyordu.

Ancak artık bu kelebeklerin sayısı yok denecek kadar az, iklim değişikliği mi dersiniz, insanların doğaya müdahale etmesi mi dersiniz artık, orasını bilemem. Lakin tek bir kelebek dahi görebileceğinizin garantisinin olmadığını söyleyebilirim.

Vadiyi gezmek ve 1,5 saatlik yorucu bir tırmanışın ardından (bunun geri dönüşü de var) su akıntısını görmek için insanlardan belli bir miktar ücret alınıyor.

Fethiye Kelebekler Vadisi Faralya Koyu Manzarasi
Fethiye'de gezilecek yerler

Kelebekler Vadisi tarihi

Kazılar sonucu MÖ 4. yüzyıla tarihlenen bazı buluntular olmuş burada. Vadinin gerisindeki köyde. Perdicia adlı bu yerleşim yerinde, o zamanlar Faralya olarak anılan köy bugün Uzunyurt olarak değişmiş.

Kaynağı Faralya Köyü’nde bulunan bir şelale de vardır burada. 50 metre yükseklikten dökülen, çok da ihtişamlı olmayan bu şelaleye gitmek için uzun ve yorucu yollar aşmanız gerekiyor.

Kelebekler Vadisi Tertemiz Denizi Gezi Rehberi
Fethiye Kelebekler Vadisi Gezilecek Yerler

Zaman zaman tırmanış da yapmanız gereken yolu rehber eşliğinde katetmeniz sizin faydanıza. Terlik yerine kesinlikle iyi bir trekking ayakkabısı olmalı ayağınızda. Terlik yüzünden kayıp düşenlere ve yaralananlara sık sık şahit oluyoruz haberlerde.

Kelebekler Vadisi’nin denizi nasıl?

300 metre uzunluktaki bir plaja sahip olan vadinin denizi eskiden güzeldi, sahili de fena değildi. Ama şimdi yoğun dönemlerde adeta bir tekne limanı gibi duruyor.

Kelebekler Vadisi kamp alanı ve konaklama

Kamp ve doğa turizminin adreslerinden biri olan vadide çadır kampı yapmak mümkün. Şehir hayatında göremediğimiz yıldızları görmek ve doğanın tam ortasında önünüzde deniz, arkanızda koskoca dağların olduğu bu bölgede kamp yapmanın maliyeti biraz abartılı geldi bize.

Vadinin kamp ücreti yaz ve kış sezonunda farklı fiyat tarifelerine sahip. Normal bungalovlar ve içinde duş ve tuvalet olan lüks bungalovlar da bulunuyor burada. Fiyatlarına kahvaltı ve akşam yemeği de dahil.

Kendi çadırınız yoksa, işletme hazır kurulu çadırları ücret karşılığı kiralayabiliyor. Bu seçenekler haricinde vadide ücretsiz kamp mümkün değil.

Kelebekler Vadisi Cadir Kampi
Fethiye Kelebekler Vadisi Gorulecek Yerler

Konaklama ücretleri pahalı geliyorsa kaya tırmanışı sonrası karşınıza çıkacak pansiyonlardan faydalanabilirsiniz. Faralya Köyü’ndeki pansiyonlarda ya da çadır alanlarında, bunlara ek olarak yukarıdaki araç yolunun çeşitli yerlerinde mükemmel manzaralar sunuyor.

Kelebekler Vadisi Tekne Turu
Kelebekler Vadisi Yuzme

Faralya Köyü’ndeki oteller ve pansiyonların bir kısmı çadırlar için alanlar açmış durumda. Ancak turizm gücünden yararlandıkları için fiyatlar burada da yüksek. Kampa ücret ödemek istemezseniz de ormanda herhangi bir yere kamp kurabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde Mutlaka Deneyimlemeniz Gerekenler

Kelebekler Vadisi, sadece adının güzelliğiyle değil, doğal güzellikleri ve saklı cennetleriyle de ziyaretçilerini büyülüyor. Bu harikulade yere geldiğinizde, keşfetmeden dönmemeniz gereken birkaç özel an bulunuyor. İşte Kelebekler Vadisi’nde yaşamanız gereken o muhteşem deneyimler:

  1. Şelaleye Mistik Yürüyüş: Vadinin serin sularına doğru bir yürüyüşle kendinizi doğanın kollarına bırakın.
  2. Kelebek Gözlemi: Bu eşsiz vadide yer alan nadir kelebek türlerini gözlemleyerek doğanın renklerine tanıklık edin.
  3. Tırmanış Macerası: Vadinin en yüksek noktalarına tırmanarak muhteşem manzaraların tadını çıkarın.
  4. Yerel Lezzetler: Vadi çevresindeki yerel kafelerde yöresel lezzetleri deneyimleyin.
  5. Yıldızların Altında Geceler: Vadi içerisinde kamp yaparak yıldızların altında huzurlu bir gece geçirin.
  6. Fotoğraf Safari: Doğanın en güzel anlarını yakalamak için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın!

Kelebekler Vadisi: Nerede ve Nasıl Gidilir?

  • Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne ulaşım

Ulaşım Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile sağlanıyor. Arabayla gitmek isterseniz dahi, çok dik ve tehlikeli patikalardan yürümek zorunda kalacağınızdan, yine de tekne ile ulaşmanızı öneririm.

Ölüdeniz’den 11:00, 12:30, 14:00, 15:00 ve 18:00 saatlerinde kalkan, üzerinde Butterfly Valley Kelebekler Vadisi yazan tekneyi tercih edebilirsiniz. Belli bir ücret karşılığı sizi Ölüdeniz’den, yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta olan vadiye 30 dakikada götürüyor.

Biletinizi kaybetmediğiniz takdirde vadiden 09:30, 10:30, 13:00, 14:00 ve son sefer olan 17:00 saatlerinde ücretsiz olarak alındığınız yere bırakılıyorsunuz.

  • Kabak Koyu’ndan Kelebekler Vadisi’ne ulaşım

Bunun için de yine Kabak Koyu’ndaki tekneleri kullanabilirsiniz. Tekne görmezseniz de, çevrede mutlaka tekne sahiplerinin numarasını görürsünüz. Bu, vadiye gitmek için bir çözümdür.

Gideyim de bir iki saat sonra döneyim diyebilmek için diğer yolcuların da sizinle aynı şekilde düşünebileceği bir orta yol bulmanız gerekiyor.

Vadiye en yakın havalimanı Dalaman Havalimanı’dır. Dalaman Havaliamı’ndan yine önce Fethiye otogara, otogarın önünden geçen dolmuşlarla Ölüdeniz’e, oradan da tekneler vasıtasıyla vadiye ulaşabilirsiniz.

Aracınız varsa Faralya’ya kadar gidip zorlu bir tırmanış sonucunda kendinizi sahilinde bulabilirsiniz. Ama çok riskli olduğundan tekne ile geçmenizi öneriyoruz. Dilerseniz Ölüdeniz’den kalkan tekne turları ile Kelebekler Vadisi’nin de içinde olduğu birkaç koya günübirlik gezebilirsiniz.

Sonuç

Kelebekler Vadisi, sadece bir doğa harikası değil, aynı zamanda ziyaretçilere benzersiz deneyimler sunan bir cennet. Eşsiz bir doğayla baş başa kalmak, ruhunu tazelemek ve anı biriktirmek isteyen herkesin rotasında olması gereken bu özel mekan.